
Пандемията се превърна в определящ фактор, който засегна всички ни с опустошителни загуби на човешки живот и икономически сътресения. Докато разпространението на COVID-19 продължава да стихва, а правителствата по целия свят търсят начини да предотвратяват бъдещи пандемии, ние трябва да бъдем нащрек и срещу масовото разрушение, което би предизвикала умишлената употреба на инфекциозни болести като биологично оръжие. Тази заплаха трябва да бъде приета сериозно, за да можем да избегнем потенциалните ѝ още по-унищожителни последствия от тези, които преживяхме от 2020 г. насам. За щастие, съществува правило в международните отношения, което забранява употребата на знанията, натрупани в областта на биологията, като оръжие. Спазването на това правило ни гарантира сигурност и безопасност. Конвенцията за забрана на биологичните оръжия от 1972 г. забранява всякакви такива оръжия. Нейните общо 183 държави членки се събраха в Женева в края на месец ноември. Целта на срещата е да се преразгледа конвенцията, така че да се даде възможност опитът на международната общност, придобит по време на пандемията, да се използва за справяне със заплахата от употреба на биологични оръжия от държави и терористични организации.
И така, какво трябва да бъде постигнато на тази Девета конференция за преразглеждане на Конвенцията за забрана на биологичните оръжия, за да се реализира тази цел? Държавите членки трябва отговорно да използват възможността да начертаят нова посока, която да адаптира този договор към развиващите се научни и технологични хоризонти и към новите заплахи, както и да подобри международните мерки за откриване и възпиране на употребата на биологични оръжия. Канада и Нидерландия
предложиха нов път за постигане на тези цели
– инициатива, подкрепена от Съединените щати и още 27 държави. Тази инициатива ще използва съветите на експерти, за да адаптира договора от XX век към новите реалности и рискове на XXI век.
Тази година светът с ужас стана свидетел на руската инвазия в Украйна и на отприщената кампания от лъжи и дезинформация, включваща фалшиви и безсрамни твърдения, че Украйна с подкрепата на Съединените щати е произвеждала биологични оръжия в свои обществени здравни заведения. След като унизително се провали да убеди Съвета за сигурност на ООН да разследва тези спекулативни твърдения, сега се очаква Русия да направи опит да компрометира и евентуално да дерайлира конференцията чрез своята продължаваща дезинформационна кампания. Мрачна и очевидна е иронията в твърденията на Москва, която отправя фалшиви обвинения към други за същите престъпления, които самата тя извършва. След разпадането на Съветския съюз
Русия наследи широка програма за разработване на биологични оръжия,
която така и не беше оповестена или прекратена.
Конференциите, на които се преразглеждат международни договори, обичайно приемат окончателните решения с консенсус. Последната конференция за преразглеждане на Договора за неразпространение на ядрено оръжие, която се проведе през август 2022 г., не стигна до финален доклад, защото една - единствена държава застана на пътя на всички близо 150 други, които усърдно преговаряха, направиха компромиси и постигнаха съгласие за вида на окончателния документ. Всички, с изключение на една – Русия. Сега сме се запътили към Конференцията за преразглеждане на конвенцията за забрана на биологичните оръжия с намерението да работим усърдно с другите държави членки за постигане на консенсус на фона на редица политически и други предизвикателства.
Какъвто и да е резултатът от Конференцията за преразглеждане на Конвенцията за забрана на биологичните оръжия, жизненоважно е международната общественост да обърне внимание на сериозната заплаха, която те представляват за здравето на населението, за просперитета на икономиките и за сигурността на държавите. Съединените щати ще подходят към този въпрос в дух на сътрудничество и конструктивност и ще се стремят към реални дискусии с държавите партньори. Всички страни - членки на Конвенцията, следва да пристигнат на предстоящата конференция с добри намерения и всички заедно да се обединим около общите си интереси и най-вече – около идеята, че сме част от едно общо човечество, защото биологичните оръжия не познават граници.
Преамбюлът на историческата Конвенция за забрана на биологичните оръжия заклеймява употребата на такива оръжия като “несъвместими със съвестта на човечеството”. Ние трябва да заклеймим като престъпления срещу човечеството действията на онези, които
използват болестите като оръжие,
и да предвидим тежки последствия за извършителите на такива престъпления. Съединените щати са посветени на мисията да постигнем свят, свободен от биологични оръжия, и призоваваме всички останали държави да се присъединят към нас.
Авторът е заместник държавен секретар на САЩ, отговарящ за контрола над въоръженията и международната сигурност. Статията е предоставена специално на в. “24 часа”.