
Проявата на добър нюх би трябвало да се насърчава в бизнеса, защото поне на теория това води да създаване на работни места, повече добавена стойност, икономическо развитие. С правенето на ток от слънце обаче не е точно така - нищо, че цените на електроенергията скочиха и това се видя примамливо за инвеститори, които гонят добри и бързи печалби.
Бизнесмените с интереси във ВЕИ е добре да бъдат внимателни с инвестициите, за да не се окаже, че са “изгорели от слънцето”, опитвайки се да правят ток. В България има заявени 33 800 мегавата нови ВЕИ мощности - три пъти повече от цялата ни енергетика в момента. Но цените на тока паднаха и има опасност идеята за големи и бързи печалби да се окаже мираж.
В същото време държавата би трябвало да даде ясен сигнал каква енергетика ще развива. И ако тя ще е еко, да има правила къде ще се съхранява излишният ток от слънце и вятър и как ще се балансира енергийната система с него. Добър ход например бе, че се облекчава значително слагането на слънчеви панели, които да произвеждат ток за лични нужди. Това май е едно от малкото добри решения в енергетиката за последните 20 години.
И все така остава нерешен въпросът какво ще се прави с бума на фотоволтаици, които се изграждат, за да се продава токът от тях. И ако скоро няма решение, може да се окаже, че у нас вместо с плодородна земя разполагаме с полета с панели, които не се използват за нищо.