
Няма държава без демографски турбуленции, но ние си я обичаме и такава
По повод 145-годишнината от Освобождението проверихме какви са били основните демографски показатели на България тогава и ги сравнихме със сегашните. Все пак, първото преброяване на населението е правено през 1881 г., а това е само 3 години след подписването на Санстефанския мирен договор.
Оказа се, че за този почти век и половина
населението ни се е удвоило
- от близо 3 милиона тогава на 6,5 милиона сега. Вярно е, че сме имали и 8-милионен българин, щяхме да имаме и 9-милионен, но не се случи.
Освен това Освобождението ни е заварило като една от най-младите нации в Европа - над 40% от тогавашното население е било от деца до 14-годишна възраст, докато сега сме една от най-застаряващите нации на континента и хората до тази възраст представляват едва около 11%.
Толкова, колкото сме сега
сме били през 1934 г.,
а това е точно годината, в която е открит паметникът на връх Шипка.
Но в Европа а и по света няма държава, която да не е минала през такива демографски турбуленции, така че те не бива да се драматизират. По-важното е да обичаме страната си и да се стремим да я направим колкото се може по-приятно място за живеене. Това става като направим законите си адекватни на съвремието, в което живеем, а и като ги спазваме.
Ако билото, по което се равняваме са Европа и европейските ценности, ще успеем. И никой няма да иска да напуска България освен може би за кратко.
Честит празник!