
Щефани Болцен
Брюксел , ВЕЛТ, 20.06.2012
Бизнес-интереси изкривяват медийния пазар в България. Съюзът на издателите подаде жалба в Брюксел
Вестникарска група била финансирана индиректно от правителствени източници
„Политиците злоупотребяват с печатните медии", казва Оливие Базил, директор на „Репортери без граници" за Белгия
В Югоизточна Европа правителствените ръководители нямат нищо против да бъдат наричани с малките им имена в националните вестници, защото близостта до народа се оценява от избирателите. „Бойко спасява папагали, застрашени от изчезване", „Бойко изпоти Борис Бекер", съобщават българските медии за изявите на премиера като природозащитник или на тенис корта. Но това, което забавлява някои, според „Репортери без граници" (RSF) е проява на изкривената медийна среда.
Политиците злоупотребяват с пресата. В същото време медиите са част от сивия пазар, някои дори са в ръцете на мафията, упражнява се натиск", казва Оливие Базил, директор на организацията в Брюксел.
България, която е членка на ЕС, през тази година изпадна до 80-то място в световната класация на RSF по индекса „Свобода на печата" и така еднозначно застана на опашката в целия Съюз. Изследователският институт Фрийдъм Хауз говори в най-новото си проучване за дефицита на демокрация в България и в Унгария.
Но за разлика от Унгария, където опитите на премиера Виктор Орбан да подчини свободната преса предизвика протести, които излязоха извън границите на Европа, около България всичко е тихо. Брюксел е толкова зает с кризата в еврозоната, че няма време да се занимава с второстепенни неща.
Но това би могло да се промени. Наистина Европейската комисия има малко поле за действие що се отнася до свободата на медиите, защото нейното опазване е от компетенцията на отделните държави. Но комисията все пак може да въздейства, използвайки други механизми, както стана в случая с Унгария.
Така например Комисарят по въпросите на конкуренцията, Йоакин Алмуня, още през миналия декември отправи запитване до властите в София във връзка с възможно оказване на непозволена държавна помощ. В случая ставаше въпрос за КОРПОРАТИВНА ТЪРГОВСКА БАНКА, която бидейки частен финансов институт, управлява авоари в милиони на различни министерства.
Според българските медии тази банка държи почти половината от средствата на големите и все още неприватизирани държавни предприятия, като например на енергийните монополисти БУЛГАРГАЗ или БЪЛГАРСКИ ДЪРЖАВНИ ЖЕЛЕЗНИЦИ. Брюксел, като Пазител на договорите на Съюза, трябва да се увери, че правителството не предоставя непозволена държавна помощ на банката.
Вероятно Брюксел ще продължи да държи под око КТБ. Според източници на „Велт" СЪЮЗЪТ НА ИЗДАТЕЛИТЕ В БЪЛГАРИЯ е подал жалба, защото шефът на управителния съвет на банката, Цветан Василев, поддържал тесни връзки с една голяма медийна група, която според жалбоподателя дори е създадена с държавни пари. НОВА БЪЛГАРСКА МЕДИЙА ГРУПА (НБМГ) притежава четири национални вестника, едно списание, един телевизионен канал, както и дялове от други издания.
Но НБМГ според СЪЮЗА НА ИЗДАТЕЛИТЕ доминира на пазара преди всичко чрез разпространителската си фирма НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ РАЗПРОСТРАНЕНИЕ АД. „НАР контролира 70-80% от цялата страна и използва монополното си положение на пазара, за да не допуска конкурентните издания до пунктовете за продажба", казва Председателя на управителния съвет на Съюза, Любомир Павлов.
Упрекът, който отправя СИБ е, че българското правителство през КТБ финансира приятелски настроена към него медийна група, чиито издания се субсидират от банката, като с по-ниските си цени и манипулиране на разпространителския пазар, унищожава конкурентните вестници.
Оливие Базил от RSF потвърждава, че банката действително е предоставила средства на определени инвеститори, за да създадат медийни групи.
Според Базил доста хора на българския пазар за печатни медии всъщност преследват други бизнес интереси. „Изключително трудно е да се разбере кой стои зад фирмите и какво наистина прави с медийните си предприятия. Някои ги използват и за пране на пари чрез офшорни дружества." В същото време рекламният пазар е изкривен, защото според Базил държавните институции публикуват реклами в издания, които са им симпатични. В България истински свободни били само някои блогъри.
СЪЮЗЪТ НА ИЗДАТЕЛИТЕ, чиито членове са наложилите се вестници и ТРУД и 24 ЧАСА иска Еврокомисията да вземе мерки и срещу потъпкването на свободата на мнение, което според тях е резултат от разпределението на разпространителския пазар. „България е крехка демокрация" предупреждава евродепутатът от Либералната партия Станимир Илчев. „Част от медиите поддържат доста удобна и за двете страни връзка с правителството" очевидно Павлов не е от любимците на властта в момента.
Непосредствено след като взе участие в откритото изслушване пред Европейския парламент във върза със свободата на медиите, той беше обвинен в пране на пари. Повдигнатото обвинение е свързано с покупката на дялове от ВАЦ Медийна група, които концернът от Есен продаде през 2010 г. Че сенчестата икономика е голям проблем за България, беше потвърдено във вторник от доклад, изготвен на базата на данни от Еврокомисията. Според него сивите сектори на икономиката произвеждат около една трета от брутния вътрешен продукт на страната. Според Националния център „Икономика на светло" най засегнати са строителството, туризма и здравния сектор.