
ПРЕДИ няколко дни от Националното сдружение на общините в България поискаха да се въведе данък върху земеделската земя. По техни сметки така в бюджетите на местната власт ще влязат около 19 млн. лв. при минимален налог от 1 лв. на декар.
В предложението има логика, защото е факт, че нивите са имущество, което носи доход, а пък не се облага. Данък има за апартамента, вилата, колата, но не и за земята. А и в тези кризисни времена 19 млн. лв. ще бъдат глътка въздух за общините.
Всъщност идеята за въвеждане на поземлен данък не е нова. Периодично през последните 10-15 г. се пуска, вдига се медиен шум и темата бързо заглъхва. Тя е като горещ картоф за управляващите, независимо дали са сини, червени, или лилави. И сега от ГЕРБ се правят на ударени, удобно им е да оставят топката в полето на общините. Защото е ясно, че в предизборна година да обложиш с нов налог милиони собственици на земи, е самоубийствено. Да не забравяме, че мнозинството от тях са възрастни хора, които са най-сигурните гласоподаватели. Те обаче са с мизерни пенсии и трудно ще преглътнат дори и левче на декар данък. Затова и ГЕРБ няма да посмее дори да обсъжда сериозно въвеждането на облагането.
Със сигурност данък върху земята поне сега е мисия невъзможна. Но ясно е, че все някога ще стане факт. Всеки обработваем декар се субсидира с по над 20 лв., носи и поне толкова като аренда на собствениците. Нормално е да се отделя по лев и за данък.
Но тук възникват и чисто практическите въпроси как ще се събере. По данни на асоциацията на собствениците на земеделски земи в момента собствениците на земя и техните наследници са около 6,8 млн. души. Разходът да се прати писмо с данъчното задължение до всеки ще е огромен. Освен това често при нивите собствениците не са толкова ясни, както е при другите имоти, като апартаментите например.
Няма информационна система между ГРАО, данъчните и бившите поземлени комисии, сега общински служби "Земеделие и гори". Всички тези чиновници трябва да се съберат, да се координират и изчислят кой точно колко данък дължи.
Възможно е разходите по администрирането на данъка да надхвърлят приходите от него. Защото е ясно, че няма налог, който да има 100% събираемост. Всъщност именно заради ниските приходи наскоро от облагане бяха освободени имотите с данъчна оценка под 1400 лв.
А и трябва да се реши въпросът данъкът само за частни земи ли ще е, или за всички видове собственост. Защото все още най-много ниви - 2,35 млн. дка, са държавни. Може да се окаже накрая, че държавата и общините ще трябва да плащат сами на себе си.