
Светлана Паунова е родена през 1968 г. в град София. lЗавършила е УНСС. Работи в системата на данъчната администрация от 1993 година. Била е началник на данъчна служба в Нови Искър, началник на отдел „Регистрация и обслужване на данъкоплатците" в Териториална данъчна дирекция София град, заместник директор на Териториална дирекция на НАП София град. От март 2007 г. е директор на Териториална дирекция на НАП София град. Омъжена, с две деца.
- Кой и как решава кого да ревизирате, г-жо Паунова? Питам ви, защото все се твърди, че длъжници много, а ревизирани - малко...- Не е тайна, че при нас непрекъснато постъпват различни данни за задължените лица - от самите тях, а и от други източници. Анализираме информацията. При установени отклонения възлагаме ревизия. За 2008 г. имаме 4184 ревизии с установени задължения над 567 млн.лв. Средната разкриваемост на ревизионен акт е 135 640 лв. Имаме обаче 305 ревизори, а регистрираните фирми са 344 382. Като прибавим и физическите лица, бройката става внушителна. Очевидно не можем да проверим всички. А и не е нужно. Насочваме се там, където има най-голям риск. Засилваме и съвместните проверки с други институции.
- Тази информация е резултат от отличното ни взаимодействие с прокуратура, ДАНС, МВР и митници. Но за тях ще ви информираме до седмица.
- Как вашите инспектори при обиколките си определят, че един имот е за 500 хил. лв. а друг- 100 хил.?- Ние не за първи път събираме и анализираме такава информация. Всички знаем в кои квартали са скъпите имоти и какви са приблизителните пазарни цени там. Разбира се, работим по определени критерии. Вземаме предвид например броя сгради в имота, застроена и разгърната площ, вложени материали - мрамор, луксозни облицовки, алуминиеви, PVC и дървени дограми. Установяваме наличие на спортни площадки, басейни, шадравани, фонтани, алпинеуми, градини. Отчитат се луксозни настилки, масивни огради, автоматични врати и гаражи, СОТ съоръжения, жива охрана и т.н.
- Представете си, че ревизирате лице заради яхта на лизинг. То прекратява или прехвърля на друг договора. Какво ревизирате, след като скъпата покупка на практика я няма?- Вече имаме данни за 113 притежатели на луксозни яхти с цена над 100 хил.лв. в София . На 72 яхти получатели са лизингови компании, 40 са на юридически лица и 4 - на физически лица. Сега установяваме лизингополучателите. Ако
договорът се
прекрати или се
прехвърли на
друг, ревизията
не спира,
а се пренасочва към паричния поток за първоначалната вноска и вноските до прехвърлянето на лизинга. - Как се влиза във вашите "черни списъци"? Натрупваш задължения до еди- колко си лева, още какво?
- За да се появиш в такъв списък, трябва да са налице едно или няколко от следните основания: общ размер просрочени задължения над 5000 лв., изпратена покана за доброволно изпълнение и неизпълнено задължение, постановление за обезпечителни мерки и отговор на съответната институция - например банка за липса на авоари по сметките, липса на имущество и още други.
- Защо намаляват столичани, които декларират доходи? Само заради отпадането на семейното облагане ли ?- Отпадането му е основната причина за намалелите с около 40% декларации. Но да не забравяме и отпадането на възможността за данъчни облекчения при дарения на физически лица с увреждания. Доскоро отчитахме бум в декларациите с дарения на такива лица, което доведе до допълнителни проверки за истинността им. Не изключвам, разбира се, причина да са и намалелите доходи от извънтрудови правоотношения. Като направим съпоставката на декларираните от лицата и от работодателите доходи, ще стане ясно дали е така.
- Около кампанията се тиражираха мнения, че няма да си търсите дългове в стотинки. Възможно ли е?- Не, не е възможно. Макар и на последващ етап, се търсят и дължимите стотинки. Ние не започваме принудително изпълнение по вземане, за което разходите по описване, оценяване, съхраняване и продажба са несъразмерни с очакваните приходи. Тях събираме с покани за доброволно изпълнение. При наличие и на други задължения изпращаме покана, в която се включват всички дължими суми, вкл. малките. Така те се погасяват заедно с големите.
- Прилагаме способа, когато са изчерпани другите възможности. По Търговския закон отговорността на съдружника в ООД е ограничена до размера на дяловата му вноска. Но Данъчният кодекс предвижда възможност за солидарна отговорност на управители и членове на органите за управление. При определени условия: укриване на факти и обстоятелства, недобросъвестни плащания, които са си скрито разпределение на печалба или дивидент, отчуждаване на активи безвъзмездно или на цени под пазарните.
Добре е да се знае, че тази отговорност може да се търси дори и след като дружеството е заличено от регистъра. Тогава принудителното изпълнение се насочва към имуществото на физическото лице.
- Проверявате ли хора за имущество в чужбина? Говори се, че български яхти са в гръцки пристанища.- Разбира се, че имаме механизми за проверки и получаване на информация от чужбина - за имоти, превозни средства и банкови сметки. Вече има ревизии със стартирали процедури. Имаме отговори за притежавани имоти в Испания. Индикация за започване на такава проверка могат да са чести посещения на лице, което проверяваме, в дадена държава, или пребиваване на членове на семейството му там.
- Ревизирате ли хора, посочени като източник на заем?Вече е известно, че текат проверки на 52-ма, дали заеми на себе си?- Получен заем от близки, роднини или приятели у нас или зад граница е най-честото обяснение при проверките на физически лица.
При ревизии се
оказва, че голяма
част от тези заеми
са фиктивни
Всеки трябва да знае, че в един момент НАП може да се поинтересува какъв е източникът на парите, които той е дал назаем. Ако не може да ги докаже, самият той ще бъде проверен. Имаме специален продукт “Заеми, където постъпва информация за всички физически лица, за които е установено, че са предоставяли заеми. Стъпвайки на нея вече е извършен подбор на 9 физически лица. Ще проверим имущественото им състояние, предоставените заеми и източниците за придобиване на заемните средства от началото на 2003 г. до края на 2008 г. Това са лица, предоставяли заеми в огромни размери. Някои от тях са част от верига за такива заеми. Ние в общия случай сме подбрали тези, които са последни във веригата.
- Имате ли писма от чужди данъчни администрации за чужденци, живеещи у нас с неплатени данъци в ЕС? Вие имате ли запитвания за реципрочни случаи и колко са те?-Още няма получени актове от други държави, с които да са установени задължения на чужденци, които живеят у нас и имат неплатени данъци в ЕС.
Но лицата, които не са местни по нашето законодателство дължат данъци за доходи с източник България. Типичен пример са доходи от наем на имот у нас. Ние проверяваме такива, които „забравят" или „не знаят", че трябва да плащат данъци при нас.
До момента имаме 10 преписки от Германия за събиране на осигурителни вноски с общ размер 102 955 евро. Сумите са дължими от български физически и юридически лица, като носител на вземанията е германското обществено осигуряване. В някакъв период те са работили или осъществявали дейност на територията на Германия, но не са внасяли задължителни осигурителни вноски. Съгласно регламента на Европейската икономическа общност събирането на суми за осигурителни вноски се осъществява по националното законодателство на държавата, на чиято територия се извършва събирането,т.е. ние събираме тези чужди вземания.