
Лихвите по кредити в България не нарастват. Поне при ипотечните, а за потребителските има минимално оскъпяване. От една страна, това е добре - за да има ръст на икономиката, е нужно потребление. А то идва, когато хората разполагат с пари, които най-често те си набавят със заеми. Евтини, за да могат да ги плащат.
В същото време разполагането с повечко средства води до вдигане на инфлацията. И за да бъде тя укротена, се прибягва до повишаването на лихвите по кредитите. И тук трябва да се търси баланс - доколко харченето на чужди пари, които ще се връщат с лихва, е подходящо в този момент.
Защото не е реалистично да се очаква оскъпяването на заемите да остане едно и също през целия период, в който те се изплащат, и е важно хората да са подготвени за различни сценарии. Тук е мястото на отговорно поведение от страна на банките. Защото заиграването с ниски лихви може да е опасно, ако те рязко бъдат вдигнати. Да се надяваме, че са си извлекли поуката от предишни кризи и в бъдеще нарастването ще се случва плавно. Остава и надеждата, че банките сега са силно капитализирани и ще продължат да бъдат стабилни и да подкрепят устойчивостта на цялата икономика.
Материал по темата четете тук.