
ТЪЖНО Е да се гледат демонстрациите на възмутени български граждани пред посолството на Полша в София тези дни.
Какво искат протестиращите и от кого? Върхът бе демонстрацията в неделя. Пред кого бе тя? В почивния ден вътре нямаше никой, така че протестът всъщност бе срещу жандармериста в будката отпред.
Възмутените граждани биха могли да си дадат сметка, че полското посолство е най-малко виновно за драмата на един баща, на една майка и на двете им деца, станали предмет на спор помежду им.
Дипломатическото представителство просто помогна на една гражданка на Полша, в чиято полза са се произнесли две български съдилища. Така че, ако ще се протестира срещу някого, това трябва да е срещу нашето правосъдие. Друг е въпросът доколко основателен би бил такъв протест.
Полските дипломати защитават гражданите на своята страна - нещо, което българските им колеги често пропускат да направят. Да си спомним масовите арести на медици в Либия преди 10 години. Докато мисията ни в Триполи още се чудеше какво става, полските дипломати там се разтичаха и измъкнаха набързо всички задържани полякини. Нещо повече - на една от тях либийските власти бяха принудени да се извинят не за друго, а защото в резултат на ареста пуделчето й останало два дни само в апартамента и получило стрес!
Добре е освен това възмутените българи да имат предвид, че много често - почти винаги! - при съдебни спорове от такъв характер децата се присъждат на майките. Правосъдието има своите дълбоки основания за това.
Само преди две седмици почти аналогична драма се разигра в Португалия. Разликата бе, че рускинята Наталия Зарубина се бореше срещу португалски съпрузи. Тя бе пристигнала с дъщеря си Саша нелегално в иберийската страна, но в един момент се оказала материално затруднена. Тогава дала детето за 6 месеца на местни хора. После обаче те отказват да го върнат, като твърдят, че Зарубина е алкохоличка.
И какво се случи? Съдията Жозе Гоувея Баруш не се поколеба да присъди Саша на майка й. Не го трогнаха никакви доводи на съпрузите-осиновители. А когато след завръщането на Саша в Русия стана ясно, че тя живее в изключително лоши условия, Гоувея Баруш изтъкна, че е спазил изцяло португалските закони. И че според медицинската експертиза Зарубина не е алкохоличка. И точка.
Забравиха ли нашите възмутени граждани и придобилия световна известност случай с малкия Елиан Гонсалес в САЩ през 2000 г.? Лично тогавашният американски главен прокурор Джанет Рино, която в САЩ е министър на правосъдието, нареди Елиан да бъде върнат на баща му в Куба - една далеч не приятелска за САЩ държава. Тя постъпи така, защото разведената майка на момчето се бе удавила, бягайки към Флорида със сал през морето. А по законите на Съединените щати при смърт на единия родител детето задължително се дава на другия. Не стига това, ами изпълнението на заповедта стана с помощта на командоси. Те щурмуваха дома във Флорида и отнеха Елиан от близките му. Да, детето бе обречено на мизерия в родината си, без да бъде питано иска ли да се върне там. Но бе спазен законът.
Така че, възмутени граждани, по-добре си излейте възмущението по друг повод. Ето например нещо актуално - на Околовръстното в София се правят смъртоносни ралита нощем, а полицията добродушно ги “държи под наблюдение”.