
Всички сме гледали кадри от обучението на децата в Япония как да се пазят при силен трус. Знаем също, че в България стават земетресения и следователно е добре, дори е наложително да има ясни инструкции какво трябва да се прави при силен трус - в училища, болници, учреждения.
Оказва се обаче, че това с инструкциите е в сферата на силно пожелателното. Когато в сряда в Пловдив удари трус от порядъка на почти 5 по Рихтер, директорът на една от гимназиите в града призна, че “чакат инструкции от Регионалното управление на образованието”.
Странно е, че няма единен протокол какво да правят учениците при земетресение. Още по-странно е, че децата не правят тренировки и нямат достатъчно часове, за да са подготвени. (По примера на японците.) Да, трябва да се отбележи, че в немалко училища в часовете на класния идват лектори, говорят за правилните реакции и действия при бедствия и аварии, но достатъчно ли е това? Със сигурност не. Има и училища, в които са си написали домашното и са налице планове за бърза реакция. Но всичко това е оставено на доброто желание, а не е задължително. Както би трябвало да бъде. Затова нека експертите от образователното министерство да напишат бързо единен протокол за защита при земетресение. Не е трудно, но е важно, безопасността на децата е на първо място.
Материал по темата прочетете тук.