
По-ранно обучение, но ще ги заведете ли и в час
1. Целта за гарантиране грамотността на учениците е похвална, но и много амбициозна, доколкото България постоянно пада в класациите за образование. И трябват много сериозни реформи, които да променят:
- статуса на учителя и изискванията към него;
- начина на управление на училищата, тяхното оценяване и т.н.
Но промяната във възрастта за предучилищното образование няма да промени нищо, ако няма реално прилагане след това - знаем, че въпреки задължителния характер на образованието много деца не посещават училище.
2. Изключително позитивно е, че няма да се допускат бюджетни дефицити - това ще гарантира стабилност на икономиката и избягване на големи финансови сривове. Все пак може да се мисли и за известни излишъци (особено когато свърши кризата), тъй като трябва да се натрупат ресурси за дългосрочното стабилизиране на пенсионната система. Ако няма излишъци, ще е необходимо по-бързо увеличаване на дела на частните пенсионни фондове в системата.
3. По отношение на добавките от 50 лева на месец е добре да се има предвид, че в момента бюджетът няма излишни ресурси - т.е. ще трябва да се отрежат други разходи, за да се финансира подобно начинание. Кои са тези други разходи.
4. Премахването на монопола на НЗОК е изключително позитивна промяна, ако бъде подготвена добре - тя ще позволи на осигурените сами да избират каса, в която се осигуряват. Ще могат да си изберат такъв здравен фонд, при който ще получават най-качествени услуги, няма да чакат на опашки и т.н.
По отношение на избора между концесия и приватизация аз предпочитам приватизация - тъй като тогава собственикът има най-голям стимул да инвестира, а инвестициите са това, от което се нуждаят болниците. Но трябва да е ясно, че нито концесията, нито приватизацията не са самоцелни - те трябва да осигурят стратегически инвеститори с опит и достъп до ресурси в сектора на болничното обслужване.
ГЕОРГИ АНГЕЛОВ, ИНСТИТУТ "ОТВОРЕНО ОБЩЕСТВО"
Не могат да вдигат пенсии и намаляват осигуровки
1. Идеите имат по-скоро декларативно-лозунгов характер. Що се отнася предучилищната подготовка да започва на 5 г., е възможно. Това е британският модел, който има позитиви, но не може еднозначно да се подкрепя, без да е ясна цялостната концепция за образованието.
2. Не става ясно контролираното преминаване към балансиран бюджет дали ще е от знак плюс или знак минус. Тъй като страната беше силно на плюс тази година, зависи какво ще направи следващото правителство. Ако целта им е балансиран бюджет, тя не е достатъчно амбициозна. Амбициозната цел е да има излишък, която е на НДСВ. Ние също сме за намаляване на осигурителната тежест, но това трябва да става постепенно. Второ, не се прави по време на криза. И трето, не може да се прави комбинирано с идеята за увеличение на пенсиите, както се предлага. Т.е. човек трябва да избере. В условия на криза може би трябва да се намаляват осигуровки и пенсии. Проблемът не е в намаляването на осигуровките, за което дори няма срок, а че ГЕРБ иска да вдига някои пенсии повече от БСП.
НДСВ от месеци предлага да се съкратят сроковете за връщане на ДДС.
3. Моят колегиален съвет към ГЕРБ е в условията на криза да не обещава нищо за пенсиите, а да се концентрира в избистряне на идеите си за промяна на пенсионния модел. Категорично против съм идеите за 50 лв. и увеличение на пенсии с 40%. Това нещо не може да стане нито тази, нито следващата година.
4. От 2001 г. съм за приватизация на болници и е груба грешка, че не се случи. Концесиите са по-слаба алтернатива на приватизацията. Който казва "не" на приватизация, "да" - на концесии, няма да постигне нищо. Честната позиция е приватизация и концесиониране на дейности.
НИКОЛАЙ ВАСИЛЕВ
Данъчните с девиз “Държавата - пример за изряден платец”
1.Добро намерение, но трябва голяма инфраструктура като стаи, обучители със специални умения за работа с деца на такава възраст и т.н. Иначе самите деца едва ли ще срещнат проблеми при тази ускорена акселерация. Няма да е лошо успоредно с обявеното от ГЕРБ да се стартира обучение по предприемачество от първите класове на училище - в тази област има много да наваксваме.
2. Стъпката е възможна и полезна за привличане на инвестиции. Но на съкращаването на сроковете за връщане на ДДС повече се гледа като на благоволение на администрацията, а не като на ангажимент, който трябва да се изпълнява, за да оцелеят фирмите, особено сега в кризата. На тяхно място бих издигнал за ръководен принцип на данъчните “Държавата - пример за изряден платец”. Сроковете трябва да се спазват, а не с ревизии и други методи да се отлага възстановяването с месеци.
Внасянето на избирателност (за инвестиции - само до 5 млн. лв.) е начин за отпускане на администрацията по отношение на останалите - малки и средни предприятия, които сега са най-затруднени откъм финансиране.
3. Не са посочени самите стимули, но ние сме за още по-пълноценно съществуване на пенсионерите. Щом за последния месец безработицата в София продължава да е под 2%, значи работодателите все още са затруднени да намират подходящи работници и служители.
4.Ако концесионирането минава при прозрачна процедура, ще има ефект.
ЦВЕТАН СИМЕОНОВ, ЗАМ.-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БТПП
Много са плахи за парите за старост
1. Корупцията и фалшивите дипломи са проблеми, осъзнати от всички, и не е изненада, че се търси начин да бъдат решени. Но как точно ще се случи това?!
Реформите в образованието трябва да продължат и те съвсем не се изчерпват с времето на започване на предучилищна подготовка. Какво ще се случва с делегираните бюджети на училищата, ще получат ли свобода университетите (за такси и брой студенти примерно), какво ще се случва с БАН - това са истинските въпроси.
2. Осигурителната тежест трябва да бъде намалена и това е може би най-доброто предложение за борба с кризата.
3. Реформата в пенсионната система е едно от най-големите предизвикателства пред страната.
Под реформа може да се разбира единствено преминаване към система на лични сметки - тоест всеки внася за себе си, а пенсиите на настоящите пенсионери се финансират изцяло от държавата. Всичко друго е запазване на статуквото.
Поне досега ГЕРБ не са заели твърда позиция, че са готови за подобна промяна. Това може да се превърне в ключовата реформа на новото управление (ако има такова), но фактът явно не се осъзнава. Тази реформа е различна от всички останали и не се прави плахо.
4. Също ключово предложение. Реформата в здравната система е абсолютно наложителна. За да има по-добри услуги, следва да има конкуренция и съответно избор за хората. Монополът на НЗОК е вреден.
ПЕТЪР ГАНЕВ, ИНСТИТУТ ЗА ПАЗАРНА ИКОНОМИКА