
Възможно е да е действал заедно със само един помощник и да е оставил послание или видео. Такива хора вземат инструкции от интернет за бомбени атаки. Израел ще отговори на удара, но след като разкрие цялостната картина
Пол Бийвър е британски експерт по антитероризъм, сигурност, геополитика и дипломация.
Роден на 3 април 1953 г. Бил е специален съветник към Комисията по отбрана на Камарата на общините на британския парламент, участвал във важни проучвания на комисията. Коментирал е теми на отбраната и сигурността в CNN, BBC, Скай нюз и други авторитетни западни медии.
ЮРИ ВЕЛЕВ
- Кой може да стои зад атентата в Бургас, като се съди по профила и времето на атаката?
- Има всички индикации, че автобусът с туристите е бил мишена на екстремистка антиеврейска или антиизраелска група, каквито са последвателите на "Хизбула" или Ал Кайда. Проблемът с прихващането на такива групи е, че те често работят без контакти с организацията майка, на която те са съмишленици. Те използват социалните мрежи като средство за комуникация и получават инструкции като "трета страна".
Така човек, който е озлобен срещу израелците, може да влезе отвсякъде в уебсайт и да свали информация как да атакува невинни хора в държава, която няма опит в такива ситуации.
- Атентатор камикадзе, автобус на летище, удар по туристи - това характерен профил ли е в тероризма? Доколко е вероятно атентаторът да е имал помощници?
- Възможно е атентаторът самоубиец да е действал сам заедно със само един съучастник. Характерно за ислямистките терористи е да са готови за индивидуална акция и с много прекъсвания на връзките между тях и други в същия кръг, банда или организация.
- Какво може да е посланието на този терористичен акт?
- Спекулациите, че тази атака е отмъщение за убийството на ирански ядрени специалисти, изглежда като най-логичната обосновка за атентата. Тя насочва към "Хизбула", един от доверените съюзници в Близкия и Средния изток на иранския Корпус на гвардейците на ислямската революция. Много ефективният ирански разузнавателен апарат използва организации заместители в такива атаки. Посланието е ясно и просто - око за око.
- Защо никой не е поел отговорност за атентата досега?
- Ако терористът действа сам и е само съмишленик на "Хизбула", няма да има поемане на отговорност, освен ако не е оставил бележка или видео - така работят терористите в наши дни. Иран отрече да е знаел за терористичната атака и това е възможно, ако "Хизбула" е действала едностранно.
- Според вас имат ли вина българските служби за разузнаване и сигурност? Има ли провал на разузнавателно ниво от страна на израелските и западните служби за сигурност?
- Терористите единаци са много трудни за прихващане и възпиране. Това не е провал на разузнавателно ниво, а по-скоро проблем, пред който ние всички се изправяме. Тези хора нямат респект от никого и нищо, дори и от повелите на исляма. Израел по традиция е добър в предотвратяването на терористични акции, но сегашният нов тип единаци съмишленици силно затруднява това. Някои неща не може да бъдат предсказани и някои престъпления просто не може да бъдат предотвратени.
- Защо удариха в България - защото е лесна мишена, заради външната й политика или заради нещо друго?
- България е лесна мишена. Тя е страна, която развива туристическия си бизнес, приветства с "добре дошли" всички влизащи отвън и има развиваща се репутация на нова ваканционна дестинация. Членството й в ЕС или НАТО няма общо с атентата - това престъпление можеше да се случи в дузина други страни.
- Има ли опасност от още терористични атаки в България?
- Всяка страна е потенциална мишена, както и всяка група от Израел - но целта на този еднократен удар са израелци, не България.
- Какъв може да е отговорът на Израел?
- Отговор ще има. От Израел винаги отговарят. Но засега ще има разследване за идентифициране на терориста и опити да се сглоби картината на неговите действия и съучастници. След това Израел ще отговори във време и на място по собствена преценка.
- Това е съвършено нова ситуация за България. Съдейки по опита на Великобритания в борбата с тероризма, как би трябвало да реагира София като мерки, политики и процедури?
- Българските официални власти вече работят с партньорите си по света. Държави като Великобритания с голям антитерористичен капацитет ще помогнат. Само работейки заедно, може да победим тероризма.
- Какво трябва да знаят обикновените хора в такава ситуация?
- Не бива да се позволи този единичен инцидент да промени начина на живот или на отношението на обикновените хора към околния свят. Но както навсякъде, хората трябва да си отварят очите и да са подготвени да действат, ако видят нещо подозрително.
Във Великобритания имаме 30 години на ирландски тероризъм, а сега - признаци на активност от радикални ислямисти - в деня на бургаския атентат петима души, заподозрени в тероризъм, бяха арестувани във Великобритания. България не е сама.