
СИЛВИЯ АВДАЛА,
ГЛАВЕН РЕДАКТОР НА “АЛИЯ”, ИЗРАЕЛСКИ ВЕСТНИК НА БЪЛГАРСКИ ЕЗИК В ТЕЛ АВИВ, СПЕЦИАЛНО ЗА “24 ЧАСА”
Инж. Джеки Аруети е роден през 1935 г. в София. Завършил е техникума по електротехника “Киров”. През 1954г. емигрира в Израел. Дипломира се като инженер по електроника в университета в Хайфа. Сержант от запаса е към Специалните служби на Генщаба на израелската армия. От 20 години е генерален секретар на Израелско-българската търговска камара в Тел Авив. Председател е на Съюза на българските емигранти в Израел.
- Г-н Аруети, ще се отрази ли терористичният акт в Бургас на отношенията между България и Израел?
- Не, в никакъв случай. Търговските, политическите и културните контакти са на ниво, което трудно би било повлияно от такъв инцидент. Между двете държави има подписана Спогодба за взаимопомощ в борбата със световния тероризъм. Все повече израелски бизнесмени инвестират в България, привлечени от добрия икономически климат, а и от симпатиите, които ни засвидетелстват българите.
- Няма ли след този атентат израелските туристи да се чувстват застрашени в българските курорти?
- Не вярвам това да доведе до отлив на израелци от Бургас или който и да е български курорт. Досега се наблюдаваше 10% ръст годишно на туристите ни в България. Такива атентати се случват навсякъде по света. Няма място на този свят, което да е застраховано срещу световния тероризъм. Това обаче не ни отказва от пътуваме. Нашите туристи се чувстват сигурни и спокойни в България. Неслучайно някои от тях отказаха да се върнат с първия самолет, а просто продължиха ваканцията си.
- Израелските медии коментираха, че все пак години наред българската политика бе пропалестински ориентирана и България редовно снабдяваше терористичните групировки с оръжие. Мислите ли, че на българска територия все още може да има лоби, което да подкрепя тези групировки и да подпомага терористични действия срещу израелци?
- Подобни твърдения смятам за нелепи. Българите са много толерантен народ. Ако имахме подобни съмнения, нямаше отношенията между България и Израел толкова добре да се развият.
- Адекватно ли реагира българската държава на атентата?
- Да, всички направиха каквото е по силите им. Но когато има толкова пострадали, не можем да твърдим, че направеното е достатъчно. Винаги има какво да се желае още, но в този случай и опитът е решаващ. Важна бе координацията между българските и израелските лекари, между едните и другите специални служби. Бих искал да благодаря за всички грижи, положени за нашите граждани, и за изключителната съпричастност, която демонстрираха българите към мъката, която изпитваме в такива моменти.