
-Г-н Станишев, дали орязването на министерските заплати не е предизборен ход?
- По никакъв начин не е, напротив - това е една от поредицата антикризисни мерки, които предприема българското правителство, тъй като всички сме наясно, че световната криза ни засяга, няма къде да се скрием, тя удря върху българското реално производство, върху БВП и намаляват приходите в държавния бюджет.
И в тази ситуация има няколко изхода. Или правителството да се сниши, нищо да не прави до изборите и да остави всички тежести и рискове на следващото правителство, или да се търсят допълнителни приходи, като се увеличават данъците, което не е приемливо за мен, защото би било тежък удар върху икономиката, върху реалния сектор, или да се режат социалните разходи, което също не е приемливо. И единственият възможен изход е орязването на административни и текущи разходи на администрацията.
- Какви заплати вземате и с колко падат?
- Намаляват се с 15% заплатите на министрите, започвайки от министър-председателя, на зам.-министрите, на областните управители, на зам. областните управители, на всички политически назначения, политически кабинети в изпълнителната власт. Освен това мерките, които предложи министър Орешарски, включват много сериозно орязване на разходи за командировки, за пробег на коли, за мобилни телефони, за всякакви, бих казал, играчки за администрацията, които не са крайно необходими.
- Колко ще се спести от това?
- Освен това, което планираме, е да гарантираме запазване на заплатите в публичния сектор през втората половина на годината, защото в много страни в ЕС се наложи заради неразумна политика в предишни периоди да орязват. И за мен е приоритет и докато аз съм министър-председател, ще го гарантираме, първо, изпълнение на социалните ангажименти към хората с увреждания, българските пенсионери и техните доходи не само няма да падат, но това, което сме поели като обещания, ще бъде изпълнено. Наред с това запазване на заплатите в публичния сектор, защото знаете какво се случи в една съседна Румъния. Не бива да залитаме там, откъдето ще трябва да се връщаме, т.е. да даваме нещо, което после ще трябва да вземаме. Затова е важно да гарантираме, че и през втората половина на годината хората в публичния сектор - лекарите, медицинските сестри, учителите, ще запазят своите заплати.
- Има ли някаква драматична разлика между програмата на ГЕРБ и тази на БСП?
- Аз, честно казано, не гледам много сериозно на икономическите програми на партията ГЕРБ. Защото всеки трябва да бъде съден по делата. Ако се вярва на програмите и на предизборни обещания, на г-н Борисов например, през 2005 г. той обеща, че за две години София ще стане като Виена. Не знам дали сте ходили във Виена, но според мен има голяма разлика. Има голяма разлика дори между София преди четири години, когато г-н Борисов пое кметския пост. И то тази разлика не е като цяло към по-добро.
(Из интервюто на премиера Сергей Станишев пред Би Ти Ви, водещ Николай Бареков)