
Изсветляването на бизнеса е хубаво да започва от нас, а не от другите
През седмицата станахме свидетели на едно изключително салтомортале от страна на ресторантьорския бранш. Идеята на финансовия министър да изсветли малко този бизнес, като го задължи да плаща заплатите само по банков път и да даде възможност на хората да не плащат консумацията, ако не им издадат касова бележка, бе посрещнато на нож.
Ресторантьорите нарекоха идеите “безумни” и твърдят, че това е дискриминационна мярка и би трябвало да е приложима към всички бизнеси, а не само към тях. Видяха и лобизъм в полза на банките.
Но само ден по-късно се обърнаха на 180 градуса и заявиха, че стартират своя кампания “Изискай фискален бон”, чрез която призовават всички българи да искат навсякъде да им се издават касови бележки при всякакви услуги.
Това салмортале е на практика второто за бранша, защото миналото лято те приветстваха тогавашната идея на “24 часа” да започне кампания по подобие на гръцката “Касова бележка, моля”.
И тогава, и сега хората, заети в този бранш, не отричат че подобни мерки изсветляват бизнеса и по този начин помагат за по-високата събираемост на данъците в бюджета, от който държавата трябва да плаща пенсиите и социалните помощи.
Но има нещо съществено – затягането на финансовата дисциплина по стара традиция някак си не бива да започва от нас, а от другите. В името на това ресторантьорите лансират друга идея - когато фирмите, изплащащи дивиденти на акционерите си, те също да го правят само по банков път.
Но едно е корпоративното управление на високо ниво, а съвсем друго – хилядите кафенета, ресторанти и плажни барове, в които издаването на касова бележка е по-скоро рядкост. И всичко това на фона на факта, че в този бранш все още се ползват от по-ниско ДДС за храната и безалкохолните напитки и въпреки това вдигнаха цените с процент, който е по-висок от инфлацията.