
- Доц. Манолов, на какво се дължат резултатите от евровота в Пловдив? Защо ВМРО, която управлява тук, получи такъв удар?
- Една от основните причини за срива на кметската партия е неправилно избраната тактика за провеждане на предизборната кампания. При проявите на движение "Напред", в която участва ВМРО, се усещаше определено политическо
високомерие, грандомания и самоувереност, че едва ли не бариерата от 4% им е гарантирана и само трябва да се реши колко повече проценти ще спечелят.
На второ място е промяната в местното самоуправление от миналата година, когато коалицията ГЕРБ-ВМРО се разпадна, а дясната политическа сила бе подменена във властта от БСП. Това подразни не малко избиратели и то не защото партиите нямат потенциал, а защото управляват формации неспечелили изборите.
Хората харесват победителите и не обичат да ги детронират в началото.
Има и трета причина - ВМРО и "Напред" бяха подведени от високия рейтинг на кмета Славчо Атанасов. Те си мислеха, че след като е от ВМРО и има над 60% рейтинг почти 2 години, това автоматично налива гласове в техните урни. А не е така.
- Възможно ли е, наистина кметът да има одобрение над 60%, а неговата партия 3-4%?
- Разбира се. Кметският вот е мажоритарен, а европейският - пропорционален.
Нека да посоча и четвъртата причина за срива на ВМРО и тя е свързана с известна доза парадност в предизборната кампания на движение "Напред". Партиите в коалицията демонстрираха сериозни финансови възможности и пускаха много реклами в печатните и електронните медии, по билбордове и т.н. Отвсякъде образът на кмета сочеше водачът на листата Любен Дилов-син. За тази предизборна кампания това беше негатив. Подобен много показателен пример имаше и с РЗС - те бяха разпънали огромен брой билбордове.
За сравнение ще посоча кампанията на ГЕРБ, която беше по-скромна, по-малко помпозна. Тя беше тиха и ромоляща, но с по-добър ефект и по-добри резултати. Тя също
не е евтина, но не парадира, а хората се вълнуват с какви пари разполагат партиите, които предпочитат и откъде са получени.
- Можем ли да очакваме изненади на изборите за национален парламент на 5 юли?
- Едно е сигурно, че няма да има повторение на този вот като количествени измерения, защото е различен от предстоящия.
Очаквам промени в гласовете за част от партиите, особено за водещите, защото има много неоползотворен електорален ресурс за ГЕРБ, БСП и ДПС. Вероятно ще има и за други, но за мен тези са сигурни.
- А за новите политически субекти като Синята коалиция?
- Смятам, че тя няма особен електорален резерв. Има малки възможности да привлече още гласове, но горе-долу това е таванът.
Да качат още 1-2%, при най-добро стечение на обстоятелствата - до 10%
- И за Пловдив ли?
- Не, тук е възможно да получат по-сериозна подкрепа и да стигнат до 15%. Има дясно ориентирани избиратели, които се колебаят между Синята коалиция и НДСВ, което диша във врата им. Възможно е двете политически сили да си разпределят между 5-7%, но не е изключено част от гласовете да се прелеят към РЗС и движение "Напред".
- Очаквате ли преструктуриране на политическото пространство за вота на 5 юли?
- Възможно е и зависи дали ГЕРБ ще даде сигнал към десните и десноцентристките партии с кого би се коалирал. Ако хората на Бойко Борисов продължат да не дават отговор на заявките на политическите сили, е вероятно да има обединение на конкретни партии, за да влязат в парламента.
Очаквам да се създаде старата нова коалиция между "Лидер" и движение "Напред". Ако шефовете им са дораснали до европейско политическо мислене, ще отидат заедно на изборите.
- Обаче изглежда невероятно "Лидер" например да се събере със Синята коалиция?
- Няма сериозни идейни и програмни различия между тях. Струва ми се обаче, че
сините се въздържат от други коалиции, освен с ГЕРБ.
- Ще успеят ли десните да се разберат за общи мажоритарни кандидати?
- Да, но само на някои места. Без ГЕРБ никой няма да спечели мажоритарен кандидат. Трябва да се обединят, но лично аз имам резерви за партията на столичния кмет, защото спечели в 20 избирателни района от 31 на евровота и е най-вероятно да излезе сама.
- Лидерите на Синята коалиция обявиха, че след парламентарния вот поемат курс към смяна на местната власт в Пловдив. Възможно ли е да се стигне до предсрочни избори?
- Не, това е влияние от миналото. Революционните стъпки от близкото минало
напомнят Петка и Чапаев, които са достойни за вицовете.
Реалностите в политиката вече са други. Представяте ли си какво би станало, ако всяка нова централна власт поиска да промени местната чрез натиск и извънредни избори. Това е недопустимо. Връщането не е възможно с трупане на барикади и грамади, с протести и бунтове, защото избирателите няма да приемат повече това. Господата не бива да забравят, че в демократични условия не може да се управлява с посткомунистически методи.
Няма основателна причина за предсрочни местни избори, защото на един лидер му се иска да вземе цялата власт в ръцете си. Конституционният съд ще бъде сезиран веднага. Добре е да се препрочетат класиците, защото лозунгът "Вся власть советам!" е от миналото и от друга историческа епоха.
Боряна Димитрова, социологическа агенция "Алфа рисърч":
НДСВ удвои релузтата си от преди 2 г. в Пловдив
На изборите за Европейски парламент в Пловдив през тази година има 3 нови момента в сравнение с вота преди 2 години. Това изтъкна социоложката Боряна Димитрова от агенция "Алфа рисърч".
На първо място тя постави почти двойно нарасналата избирателна активност. Голям плюс е, че сега в изборите са участвали 111 000 граждани срещу 73 000 през 2007 г.
Сериозна подкрепа е получила партия ГЕРБ, за която сега са гласували около 34 000 пловдивчани, а на предишния евровот са били 20 000. Това е вторият нов момент, смята Димитрова.
И най-голямата изненада е сериозният ръст, спечелен от НДСВ в Пловдив. За тях са гласували 10 600 души срещу 5300 преди 2 години.
Анализите на социоложката сочат, че по-добри резултати имат СДС
и ДСБ, но само с 2000 гласа
Губеща на евровота е Коалиция за България, при която спадът е 5% - на изборите през 2007 г. е имала подкрепа от 23%, а сега са 18%. Оказва се, че избирателната активност е донесла позитиви на центристките и десни партии, но не и на левицата, обясни Димитрова. Тя припомни своята теза, че електоратът на БСП е по-мобилизиран, но с по-малка периферия.
Управляващата Пловдив партия ВМРО не се е явявала на изборите през 2007 г., за да се направи точно сравнение, заяви Димитрова. "Не е редно да се търсят аналогии между европейския и местния вот, защото в доста общини партиите на кметовете имат по-голяма тежест. Най-силна подкрепа е имала политическата сила на кметските избори и причината за това е личността на Славчо Атанасов. Още тогава твърдях, че
той ще дръпне гласове, а на следващи избори ВМРО щеслезе до собственото си ниво",
добави тя.
На ако погледнем резултатите от парламентарните избори през 2005-а се вижда, че ВМРО, която е била в коалиция БНС, е имала по-добри резултати от сега, посочи социоложката. Факт е, че ВМРО губи 3000 гласа. Прогнозата на "Алфа рисърч" е, че на изборите за 41 Народно събрание ГЕРБ има огромен шанс да спечели мажоритарния вот в Пловдив, защото дори БСП и ДПС да застанат зад общ кандидат, процентите няма да им стигнат.
За 5 юли социолозите очакват още по-висока избирателна активност, от която ще спечели пропорционалната листа на ГЕРБ, защото има неоползотворен потенциал. Останалите десни и центристки формации не е ясно дали няма да загубят гласове, ако повече хора отидат до урните. По-добре ще бъде представено ДПС, което ще получи своите гласове от чужбина, смята Димитрова.