
- Г-н Мутафчийски, в последно време отново се заговори за инфраструктурата на Слънчев бряг. Какво точно се случва?
- Преди няколко дни принципалът на "Слънчев бряг" АД - Министерството на икономиката и енергетиката, в лицето на министър Петър Димитров изпраща писмо до съвета на директорите, че има допълнителни точки за общото събрание на 27 юни. Става дума за смяна на съвета на директорите или на част от него. Което не е кой знае каква новост, защото, след като отказахме да се подчиним на негова устна заповед да прехвърлим инфраструктурата на курорта безвъзмездно на община Несебър, беше ясно, че той ще потърси начин да реши този казус.
Забелязва се и едно трескаво бързане. Уж по закон документите за общото събрание трябва да се подготвят две седмици преди провеждането му, но кой ти гледа процедурата. Важното е да се бърза, докато сме на власт, защото министърът ще влезе в предизборна кампания, ще трябва да излезе в отпуск и няма да има право да подписва подобни писма. Това е очевидно силен мотив за готвения фарс.
- Откога датира този проблем?
- Още когато отказахме да изпълним неговото доста фриволно разпореждане, министърът казал, че непослушковците ще бъдат махнати, т.е. ще смени борда. Така това, което се е строило години наред, поддържало се е с парите на данъкоплатците, на държавата, изведнъж без пари става собственост на община Несебър. Курортът навършва след дни 50 г. Половин век държавата е наливала пари и изведнъж една част от комплекса й се отнема.
Става дума за над 300 декара значителни активи По този начин, разбира се, ще се обезценят акциите на държавата, която държи 75% от дружеството, както и на миноритарните собственици, които притежават останалите 25%. Това е толкова несправедливо и непазарно. Пълен абсурд, който показва, че вероятно зад решението стоят някакви интереси.
- Какви биха могли да бъдат те?
- В този акт дори не се споменава за някаква бъдеща забрана или мораториум върху продажбата на тези активи. Каква е гаранцията например, че кметът Николай Димитров, който, както се говори и пише, доста си падал по лукса и осъществил за кратко време доста съмнителни като цена ремонти, няма да реши да разпродаде подаръка от държавата? Какво би му попречило? Има и друго. Говори се също, че кметът е поел обещания и към други политически сили. Кои от тях всъщност ще изпълни - не е ясно. Елена Иванова, която е шеф на Съюза на собствениците, пък е втора в листата на "Атака" за изборите от Бургас. Както виждате, преплитат се някакви политически ангажименти.
Агенцията за приватизация отдавна предлага да се направи прозрачна тръжна процедура, да се поканят наши и чужди фирми и да се види дали няма интерес да се купи въпросната инфраструктура. Така в държавата да влязат средства, а не да се подарява. "Слънчев бряг" АД по същество не е против прехвърлянето на община Несебър, но срещу някакво заплащане все пак. За никого не е тайна, че Несебър е най-бога тата община в България след Софийската, с бюджет от около 70 млн лева.
През миналата година от този бюджет не са били усвоени някъде около 14 милиона, други милиони се разходват за луксозен мерцедес за кмета и за други негови прищевки. Значи има неусвоени средства, но се правят подаръци!
Освен това в курорта се носят слухове, че министър Димитров бил съветван да реализира тази "сделка" преди изборите от свой съпартиец, мастит адвокат и депутат в сегашния парламент. Същият има хубав имот в района на община Несебър, но му се искало да прибави към имението си още някой декар общинска земя на нормирана цена.
-Досега как се поддържаше инфраструктурата в курорта?
- "Слънчев бряг"АД я поддържаше на базата на споразумения със собствениците на хотели. Това обаче е все по-трудно, тъй като частните хотелиери не подписват и отказват да плащат за услугата. Порочният кръг се затваря с факта, че курортните такси отиват в община Несебър, но тя не дава пари за поддръжката на комплекса.
- Вероятно има и още нещо, което остава скрито от обществото, винаги има някаква тайна, която не се изговаря?
- Така е. Всъщност става дума за сив сектор, за който всички знаят, но премълчават, вероятно защото в него са навързани много хора, някои от които доста нависоко в държавната и партийната йерархия.
Инфраструктурата е държавна. На тротоарите и дори на пътното платно обаче напълно незаконно никнат като гъби сергии и капанчета. За пиратското строителство, което загрозява целия комплекс, всички си затварят очите, защото то е печатница за пари. Собствениците на тези бараки са притискани от хотелиерите, пред чиито сгради са се курдисали, да им плащат наем. За сезон той варира от 30 000 до 50 000 лв. за барака. За по-апетитните места до плажа цената стига до 80 000 лева. Пред някои хотели има по 50-60 сергии. По този начин хотелиерът си докарва едни 4-5 млн. лв., които са без данък. Държавната обаче чисти и озеленява, поддържа тротоарите и осветлението. Готина работа, нали? В същото време министърът, който представлява държавните интереси, е готов да подарява нейна собственост, вместо да се погрижи тя да бъде продадена по съотвенния законов ред и в хазната да влязат пари. Ако частна компания вземе инфраструктурата, дали тези сергии ще превземат тротоарите и уличното платно? Ще има ред и прегледност, както и платени данъци.
- Не е ли по-добре да се примирите, защото да се спори с държавата не е много прието?
- Ние продължаваме да вярваме, че има смисъл да се работи за каузата "Слънчев бряг". Преди дни по инициатива на съвета на директорит, се организира залесяване на алеи и тревни площи. Чужди туроператори и чужденци се включиха в инициативата, радваха се като деца, защото смятат, че курортът трябва да е по-подреден, по-красив и привлекателен. Нали това в крайна сметка е идеята - да привличаме туристи от цял свят и тук да им е уютно и добре.
За проблемите сме алармирали всички още миналата година. Ако имаше държавническо мислене, досега този проблем можеше да е разрешен цивилизовано. Срещу разсрочено плащане инфраструктурата можеше да премине във владеене на общината, но при ясни условия и прозрачни правила за използване. Уведомени бяха и членовете на Съюза на собствениците, но и те нехаеха защото им изнася държавата да плаща всичко, а те да закусват с черен хайвер, платен от незаконните сергии. И аз съм собственик на хотел, но смятам, че има правила, които са задължителни, защото не сме тук за два дни.
- Не разговаряхте ли с министъра, не обяснихте ли позицията си?
- Всъщност съветът на директорите се опита да предпази министър Димитров от действия, които са атакуеми в съда. Ако той реализира намеренията си, голяма част от собствениците на акции ще заведат дела. Те са в правото си, защото докато тече процедура за приватизация цената на акциите им е една, а ако премине инфраструктурата в община Несебър цената ще падне драстично. Кой е съгласен да търпи такива загуби заради еднолично решение на един министър?
- Да не сте в някаква война с община Несебър?
- Няма никаква война, има принципи и закони. Несебър не е Троя, но кметът се прави на Парис, който иска да открадне хубавата Елена, разбирай 300 декара инфраструктура. Очаква сигурно и аплодисменти. Парите на курорта кметът разпределя популистки в други селища, където населението е постоянно и се възприема единствено като гласоподаватели. В Слънчев бряг идват туристи, които временно пребивават, не гласуват и в този смисъл не са ценни за провеждане на политики и манипулации. Логиката е: защо тогава да даваме пари на курорта? Никой не се замисля, че колкото по-приветлив и подреден е, толкова по-добре за всички. Министър Петър Димитров постоянно тръби, че компенсации за кризата могат да се търсят в туризма. Е, какво прави за него? Мирише лошо, много, много лошо. Мирише на корупция на високо ниво с изборен привкус.
СТОЙКО СТОЯНОВ
Редакцията е готова да публикува мненията на всички страни по проблема.
Искаха 48 млн. лева, после 13, а сезонът почна на тъмно
Инфраструктурата на най-големия ни черноморски комплекс стана причина за перманентно напрежение през последните месеци между ръководството на "Слънчев бряг" АД и община Несебър.
От курорта настояваха общината да поеме поддържането на алеи, зелени площи, улично осветление и ВиК системата, но след като си плати по пазарна оценка. Първоначално дружеството поиска от местната власт 48 млн. лв. без ДДС. Официалното предложение бе направено миналата есен първо до кмета Николай Димитров с молба да го вкара за разглеждане на сесия на местния парламент. Нямаме пари за това, общината е готова да управлява инфраструктурата, ако й бъде предоствена безвъзмездно, бе категоричен кметът тогава. На камък удариха и няколко последващи опита, след като параметрите на предлаганата сделка бяха променени.
В началото на март на среща с хотелиерите изпълнителният директор на дружеството Малина Стратиева предложи нова цена - 13,09 млн. без ДДС, съгласувана с принципала на дружеството - Министерството на икономиката. Несебър няма намерение да сключва сделка за инфраструктурата на Слънчев бряг въпреки облекчените условия, които предложи курортът, гласуването на предложението не стои на дневен ред, ще приемем обаче декларация, в която изразяваме готовността си да управляваме и поддържаме алеите и зелените площи, коментира тогава пред "24 часа" председателят на местния парламент Благой Филипов.
Общинският съвет трябва да излезе с категорично становище, без значение дали е за или против покупка на остатъчната част от инфраструктурата, контрира пък Стратиева. Според нея решение на местния парламент е необходимо, за да има дружеството правно основание да предприеме следваща стъпка. Алтернативата на продажбата на общината е обявяване на търг и сделка с кандидата, предложил най-добри условия.
През следващите месеци обаче до споразумение не се стигна и курортът стартира сезона с тъмни алеи. Напрежението нарасна, след като община Несебър отказа да плати и фактура от "Слънчев бряг" АД за 1,6 млн. лв., която включваше поддръжката на инфраструктурата през лятото. Все пак преди седмица Несебър склони да плати 300 хил. лв. и курортът светна.