
С Доминик дьо Вилпен разговаря Виктор Иванов
- Г-н Дьо Вилпен, какъв съвет бихте дали на всеки министър-председател на България, за да успее да изгради работещи отношения с ЕК?
- Международния съветнически борд на България, който преди шест месеца назначи премиерът Сергей Станишев, установи нуждата от широк консенсус в България на надпартийна основа, който да има за цел изработването на европейския дневен ред на страната. Той трябва да бъде концентриран към изработване на общонационални позиции за образованието и квалификацията, за конкурентоспособността на икономиката и на един пакт за нулева толерантност към корупцията. Изборите след по-малко от месец трябва да послужат за провеждането на конструктивен диалог какво трябва да направи България, за да стане реално пълноправен и изцяло интегриран член на ЕС.
Засиленото сътрудничество с Европейската комисия и останалите страни в съюза е вторият ключов момент, за да може България да придобие ноу-хау, помощ от чужди експерти и подкрепа по ключови проекти.
- Смятате ли, че "случаят България", както го определяте в доклада си до Станишев, може задълго да затвори вратите на ЕС за нови членове?
- Със сигурност успешното интегриране на България е условието за всяко следващо разширяване на ЕС. Точно заради това и интеграцията на България е главно предизвикателство за всички членове на съюза, не само за вас. В момента самият модел на ЕС е под въпрос. Традиционно съюзът се базира на принципите на отговорността и солидарността. И тези принципи трябва да бъдат отново поставени в центъра при приемането на нови членове.
- Корупцията ли е главното в "случая България"?
- Със сигурност е един от главните проблеми. И е била главен проблем за всички страни, които са се сблъсквали с него. Защото всъщност корупцията е симптом, че държавата не работи правилно или поне главните й системи са повредени. Корупцията показва нуждата от усилено изграждане на силна и компетентна администрация и от независима и професионална съдебна власт. Така че резултатите от борбата с корупцията ще измерват всъщност и прогреса на България към постигане върховенство на закона и модернизацията й. В България има напредък през последните години както на законодателно, така и на институционално равнище - например инспектората на съдебната власт и съвместните разследващи екипи. Но това не е достатъчно. Нужно е делата от обществен интерес, насочени срещу корупцията и организираната престъпност, да бъдат разрешени максимално бързо, без ден отлагане.
- В доклада си предлагате всеки заподозрян в корупция да бъде уволняван без забавяне, без оглед на съдебните процедури. Как виждате осъществяването на това предложение? В това правителство зам.-министри, освободени заради подозрения в корупция, бяха възстановени от премиера на постовете им?
- Заради това в доклада предлагаме национален пакт за нулева толерантност към корупцията, който да обедини цялата енергия на страната в борбата с нея като обща национална цел. Ще е полезно да се създаде специализирана и независима агенция, чиято задача ще е само и единствено превенцията и санкционирането на всеки вид корупция. А за да се прекратят злоупотребите с еврофондовете пък, предлагаме децентрализация.
- Казвате, че България има нужда от нови лидери, които да бъдат водени от смелост и рационалност. През 6-те си месеца работа за правителството се срещнахте с почти всички политици у нас. Има ли поне един, който да отговаря на тези изисквания, и кой е той?
- Най-важното нещо е нуждата от общо усилие и засилен дебат за българските национални интереси. Разрешението може да изникне само от диалог между политическите и социалните играчи. Но със сигурност ролята на съветническия борд не е да поставя добри или лоши бележки на когото и да било. Моментът е важен за България и заради това се нуждаете от широк консенсус сред цялото население.
- Ще опишете ли с няколко думи новия манталитет, който България трябва да придобие?
- Сърцето на този нов манталитет е вярата на гражданите в солидна, модерна и функционираща държава. Човекът трябва да бере плодовете на демокрацията всеки ден от своя живот. Но смяната на манталитета е дълъг процес, през който всяка промяна към добро е заплашена от унищожение.
- Как виждате позицията на България между ЕС и Русия?
- Отношенията с Русия са вероятно най-важният външнополотически въпрос пред ЕС. Съюзът има дълга история на отношенията с източния си съсед и в този контекст България е наистина ценна придобивка за ЕС, защото може да се превърне в мост между различните култури и общества. Със сигурност отношенията с Русия са едно от полетата, в които България може да демонстрира на ЕС ползите от пълната интеграция на страната. Това важи и за осигуряването на енергийни доставки за Европа.
- Мислите ли, че съветите ви ще бъдат ползвани и от бъдещото правителство?
- Сигурен съм в бъдещето на България. Съветите на борда са дадени в интерес на цялото население на страната, не на една партия. Те очертават дългосрочна перспектива, върху чиято основа главните политически сили могат да се обединят. И това е основното предизвикателство пред всяко правителство, което ще се формира след изборите през юли.