
Презастрояване, непочистени реки и дерета, ненадеждни язовирни стени, липса на ясни и точни указания за хората преди очакваните проливни дъждове, мостове, сякаш правени надве-натри - счупени от стихията като кибритени клечки, липса на обходни маршрути за бърза евакуация на бедстващите. Всеки път се повтаря старата история.
Февруари 2012 г. - стената на язовир “Иваново” се къса, село Бисер е под вода, дава 10 жертви.
Юни 2014 г. - 13 жертви след потопа в двете дерета убийци във варненския квартал “Аспарухово”.
Август 2014 г. - река Скът излиза от коритото си и оставя под вода за 2 седмици 1200 къщи в Мизия и Крушовица, щетите са за милиони.
Септември 2022 г. - пет карловски села са под вода след рекордни валежи, щетите са най-големи в Богдан и Каравелово, година по-късно хора още живеят във фургони.
Септември 2023 г. - Царево и още няколко селища пострадаха тежко от рекордните валежи, които причини бурята Даниел, оформила се по-късно като субтропическа депресия в Йонийско море (както я определят синоптиците).
Едни търсят причините за станалото в човешката намеса, други обясняват бедствието с капризите на природата, срещу която сме безсилни. Мащабите на бедствието по Черноморието са огромни, а причините вероятно са комплексни. Но е ясно, че рекордни наводнения, както и други природни бедствия ще има все повече и по-често, затова ще е по-разумно, ако хората са подготвени за тях. И щетите ще са по-малко, а може би няма да има човешки жертви. Дано този път помогнат на пострадалите по-бързо. Десетките доброволци, които пристигнаха буквално часове след бурята в Царево, Кости, Нестинарка, Синеморец, дават надежда. Което никак не е малко в тази ситуация.
Материала по темата прочетете тук.