
Даниел Вълчев е роден на 10 август 1962 г. в Бургас.
Юрист. Доцент в Юридическия факултет на СУ, катедра “История и теория на държавата и правото”. Води курсове по обща теория на правото и пролитически и правни учения.
Вицепремиер и министър на образованието в правителството на тройната коалиция.
Депутат от НДСВ в 40-ото и 39-ото народно събрание. В предишния мандат беше шеф на комисията по европейска интеграция и съпредседател на Съвместния парламентарен комитет България - ЕС.
- Дейностите, свързани с образованието, са въпрос на постоянно усилие, а не на кампании. Всички са наясно, че изборите ще дойдат и ще си отидат, ще чуем обещания, реплики, после ще ги забравим, а един ден ще забравим и хората, които са ги произнесли. Но има нещо трайно, което е отвъд всичко това - децата. Знаете, че когато става въпрос за национални изпити, винаги лично се ангажирам с този процес, защото е важен. С моите колеги четем изпитните материали и избираме текстовете. Тази година с нищо не е по-различна.
- Като ви слушам май няма да ви остане време за предизборна кампания, при това в два града?- Имам малко по-различно мнение за предизборната кампания - нейната цел не е да обясниш на хората кой си и колко струваш. Ако не са го разбрали за годините преди това, няма да успееш да направиш кой знае какво за 20 дни. Това е по-скоро време, в което още веднъж да се обърнеш към хората и да чуеш това, което те имат да ти кажат.
- НДСВ тръгва много уверено за тези избори с победата, която постигнахте на евровота с 2 места. Но всъщност това не беше ли по-скоро победа на Меглена Кунева и до каква степен смятате, че ще се повтори този резултат?- Наистина НДСВ разшири представителството си в Европарламента, но не смятам, че има основания за кой знае каква радост. В крайна сметка от предните парламентарни избори досега НДСВ загуби електорална тежест и пред нас има още дълъг път, за да си върнем доверието на хората. Но има основание да сме доволни от това, че изградихме една принципно правилна кампания досега. А що се отнася до Меглена Кунева, нека припомня, че тя беше служител в Министерския съвет и при Жан Виденов, и при Иван Костов. Защо те не я забелязаха, защо не оцениха нейния потенциал? Съвременните политически формации, особено от типа на НДСВ, все повече изграждат и кампаниите си, а и цялостния си облик върху личностите, които ги олицетворяват. В крайна сметка малцина са хората, които познават програмите на партиите в детайли. По-скоро всички ние като избиратели се мотивираме от това кои са хората, които олицетворяват тези политически сили. И когато виждаш, че срещу теб е човек, който в 8 от 10 случая има позиция, близка до твоята, и има волята да я отстоява - значи можеш да му се довериш.
- Ние някак срамежливо говорим за решенията, които вземаме. Срамежливо говорим и за участието ни в коалицията. Не успяхме да намерим сили да кажем как наистина стоят нещата. А през 2005 г. всички бяхме наясно, че влизайки в коалиция с БСП, ние неминуемо ще изгубим подкрепата на част от хората. Допускам, че така са стояли нещата и при БСП, но там традициите и идейният профил са по-различни. Но нека честно си кажем какви други възможности имаше тогава пред страната. Ами днес? Ако резултатите от евроизборите се възпроизведат, в парламента ще има практически паритет. Нима двете най-големи политически сили, както се очертават БСП и ГЕРБ в момента, няма да намерят сили в момент на тежка икономическа криза да направят някакво общо усилие в полза на страната само и само защото лидерите им не се харесват и не могат да се разберат кой повече разбира от боклук?
- Смятате, че ще има правителство на БСП и ГЕРБ?- В политиката нищо не бива да се изключва. А и една трудна коалиция е по-добра от нестабилността. Не мисля, че заслужава уважение онзи политически лидер, който е готов на всичко, включително страната му да премине през тежки изпитания, само и само да докаже себе си.
- При тези нападки между Станишев и Борисов как ги виждате да управляват заедно?- Затова и никого не бих съветвал да изрича тежки думи. Една по-голяма премереност на никого няма да е излишна.
- Затова казвам, че умереността в публичния живот трябва да се цени. Иначе много приказки, тежки обвинения... А мисля, че всички се поизморихме от политически бабаитлъци.
- Къде е мястото на НДСВ в бъдещ кабинет на БСП и ГЕРБ?- Не е подходящо отсега да говорим за каквито и да е политически конфигурации. Нека видим резултатите на изборите. Но България се нуждае от правителство и идеята, че ако никой няма изразително мнозинство, трябва да има нови избори и така, докато някой победи, е изключително безотговорна.
- Говори се за експертно правителство...- Не знам какво значи експертно правителство. Разбира се, че в едно правителство може да има експерти, но се опасявам, че подтекстът е, че това правителство трябва да бъде с размита политическа отговорност. А пред страната има твърде големи предизвикателства, за да си позволим правителство без ясно мнозинство в парламента. От моя опит като министър мога да ви кажа - можеш да правиш смели реформи, докато имаш парламентарна подкрепа. Вие видяхте как в края на мандата изведнъж започнаха да стават важни други неща, мнозинството започна да става много особено - в изборното законодателство БСП, ДПС и РЗС дружно приеха всички промени. И на никого не му беше до закона за училищното образование.
- Много от колегите ви виждат НДСВ и в следващия кабинет. С БСП или с ГЕРБ?- За НДСВ има няколко основни параметъра: максимално възможна икономическа свобода, повече ред и прозрачност в управлението, силен акцент върху образованието, усилия в публичната инфраструктура. Ако около тези приоритети може да бъде съставено правителство от солидни хора, ние вероятно бихме го подкрепили. Това е въпрос на конкретна политическа ситуация. Но още веднъж ще кажа - България, а пък и светът в момента, не е в положение да се забавлява от дуелиране с картонени идеологически шпаги. В много държави, включително и в Европа, се търсят коалиции между отговорните политически партии с цел хората там да живеят нормално и да преминат кризата по относително безболезнен начин. Всичко друго е частен въпрос - включително ще загубиш ли партийно, или не. Да, от големи коалиции ще загубят вероятно всички и ще имат по-малка подкрепа за следващите избори, но страната ще се чувства добре. Така че и Станишев, и Борисов според мен ще бъдат изправени точно пред този избор - дали да направят нещо добро за страната си, или нещо добро за собствените си партии. Нека да видим какво ще решат.
- При правителство БСП-ГЕРБ вие ще останете ли министър на експертни начала?- Как като експерт? Аз съм политическо лице, не съм експерт.
- Но името ви се появява като възможност и за такъв кабинет.- По време на предния парламент ме спрягаха за какво ли не, дори за шеф на разузнаването. Така че съм претръпнал за тези неща. Нека сега първо си свърша работата в министерството, нека първо да минат нормално кандидатгимназиалните изпити, после ще дойдат и изборите. Пък след това ще му мисля - аз съм достатъчно активен човек, без работа няма да остана.