
С Красимир Каракачанов разговаря Калина Влайкова.
-Г-н Каракачанов, защо се събрахте за изборите с РЗС в 6 без 5?
- Правилно го отбелязвате - в 6 без 5. Защото след края на евроизборите имаше точно 3 дни, в които трябваше да се реагира. РЗС тогава взеха 5%, а нашата коалиция “Напред” - 2,5. Имаше два варианта - да участваме в същия формат на парламентарните избори и да разпилеем тези гласове или да ги обединим с някой друг, за да постигнем по-добър успех. Решихме, че най-правилният вариант е да се обединим с РЗС. С тях нямаме различия в целите.
- Изненадаха ли ви резултатите на “Напред” от евроизборите?- Да. Очаквах между 80 и 90 хил. гласа, а взехме 60 хил. Явно след успешното представяне на миналите парламентарни и на местните избори нашите хора се поотпуснаха, вместо да се мобилизират повече.
- Със Синята коалиция имахме разговор по тяхна инициатива. Лично Иван Костов се обади. Но те поставиха непреодолими условия - например да развалим мнозинството в Пловдив
В общински съвет там то е от ВМРО, БСП, “Атака”, БЗНС и няколко по-малки групи. Но това означава да съборим собствения си кмет, така че там разговорите приключиха бързо.
- Щом не искате да пилеете гласове, защо не направихте компромис със сините? Те се очаква да вземат повече от Яне Янев.- Не виждам такива шансове, особено след скандалите и вътрешните боричкания. Не мисля, че Синята коалиция е по-стабилен политически субект от РЗС.
А с ЛИДЕР партнирахме до април. Но според повечето колеги са се натрупали прекалено много съмнения (а и самият Доган го намекна в нощта на евроизборите), че ДПС е подкрепяло тази формация. Прецени се, че в такъв формат ще бъдем принудени да подкрепяме мнозинство на БСП и ДПС. Нещо, което във ВМРО няма как да се случи. А и 20 дни кампания щяхме това да обясняваме - с ДПС ли сме всъщност
Би било смъртоносно за хората, които ни подкрепят.
- Чак сега ли заподозряхте връзка на Доган? Такива съмнения тегнат над ЛИДЕР от създаването му.- Не става дума за подозрения, а за решение. Дори това да не е вярно, ние не искахме да се обясняваме. Аз не съм адвокат нито на ЛИДЕР, нито на Доган. Затова избрахме най-чистия вариант - с РЗС.
- Това е една геройска постъпка, която щеше да разпилее около 50 хил. гласа. И да бъде от чудесна полза за ДПС и БСП. По-добре е тези гласове да преминат към някой с шанс да прескочи 4-те процента. И пак повтарям - нямаме различия с Яне Янев
И двамата говорим вече 8 години за царските имоти, за сделката с БТК, за външния дълг, за магистрала “Тракия”. Темите за корупцията и престъпността също са общи. Те нямат никакви възражения към нашия специфичен приоритет - защитата на българските малцинства в чужбина.
- Сещам се за едно ключово нещо, което ви раздели - точно РЗС прокара несъстоялата се бариера от 8% за коалициите, а “Напред” ги обвинихте, че обслужват управляващите.- Така е. Бяхме категорично против. И това май е единственото различие за тези 4 години.
- Къде се скриха войводите на 7 юни, в гората ли?- Ще правим тепърва анализи. Но войводите не са изчезнали. Резултатите ни в регионите със силни позиции не са лоши. Може би една част от симпатизантите нине успяха да припознаят ВМРО в “Напред”.
Например изследване показа, че в Пловдив партията има 12% подкрепа, а коалицията - едва 4. Грешката на кампанията бе, че лансирахме името “Напред”, без да поясняваме кои субекти стоят зад него.
-А сега с РЗС няма ли да се случи същото?- Все пак има 20 дни, в които ще се постараем да компенсираме.
- Има ли напрежение във ВМРО по повод това решение?- Не.
- Много партньори сменихте през годините. Как ще убеждавате избирателите, че това е за тяхно добро, а не просто за депутатската банка?- За тези години сме правили всичко възможно ВМРО да има трибуна, от която да си защитава идеите. Партията ни е от малкото, за които няма съмнения в корупция, далавери и неморални неща. Хората искат държавата да се управлява прозрачно.
- Не ви ли е криво, че формално не участвате във вота?- Участваме реално. Нямаше как да фигурираме в коалицията поради липсата на време. Вярно е, че винаги досега сме участвали на избори, но не ние сме правили закона и решили 20 дни след евроизборите да има парламентарни.
- А след изборите?- Ще е сложно. Нормалният вариант е да се направи десноцентристко правителство
между ГЕРБ, Синята коалиция и проекта РЗС.
- От Синята коалиция обаче с половин уста сложиха РЗС заедно с “Атака” под карантина.- Синята коалиция с подобни изявления обявява, че иска да стои в опозиция.
- А трябва ли да се прегърне с всеки в името на властта?- Не става въпрос за всеки. Следващото правителство ще бъде натоварено с много отговорна задача - не да си играе на криеница като сегашното или пък да развява разни идеологически байраци, а да направи по-лек прехода през икономическата криза. Тя вече се усеща много сериозно от гражданите.
- За изминалия мандат към ВМРО винаги имаше съмнения, че може да послужи като патерица на тройната коалиция при нужда.- Е, послужи ли? Съмненията са едно, фактите съвсем друго. Нека посочат един случай, в който сме били патерица на някого.
- А за следващия мандат може ли да ви видим като партньори на БСП и ДПС?- Не. В политиката трябва да има и принципи. Ако сме искали да го направим, имахме чудесна възможност преди 4 г. Тогава към БНС бяха отправили предложение за участие в кабинета, включително имаше оферта към мен да стана министър на отбраната. Него направихме, няма да го направим и сега.
- За колко депутати играете?- Мисля, че с активна кампания ни е по силите да спечелим 20 мандата.
- Не ви ли смущава изключителната информираност на Яне Янев какво се случва по високите етажи на властта?- Повече ме смущава, че за 20 г. преход се натрупаха много негативи, корупцията стана официална политика на властта, която се ръководи не от интересите на нацията, а от собствените си. Ако битката не бъде проведена, българите окончателно ще загубят доверие в политиката и институциите като цяло.
- В едно хипотетично бъдещо правителство как ще мелите с ГЕРБ и Бойко Борисов?- Нямаме никакви проблеми с изключение на казуса в Пловдив. В нормални и добри отношения сме.
- Възможно ли е Синята коалиция да не ви иска от притеснения заради агентурното минало?- Аз пък имам притеснения към много хора в Синята коалиция, че са част от корупционните проекти в България.
Документите на бившата ДС вече са публични, може да се види с какво съм се занимавал. За съжаление се оказах прав в тези 2 - 3 анализа на положението в Югославия, които направих на 24-годишна възраст. България не само не защитаваше интересите на своите малцинства в Югославия, а дори беше измислено македонско малцинство в България. Нека всеки, който се интересува, да прочете и да прецени.