
Роден през 1956 г. в Ямбол
Семейно положение - женен
Образование - фотография и теология
Кариера - преди 1989 г. е фотограф в Националния музей за литература в София. В началото на 1990-те е главен редактор в в. “Демокрация”, а по-късно е заместник главен редактор на в. “Монитор”
Политическа дейност - лидерът на “Атака” стана депутат през 2005 г.
Творческа дейност - през 2000 г. печели наградата на Съюза на българските журналисти. Автор е на книгите “Бумерангът на злото”, “Властта на мамона”, “Българофобия”
Интервю на Диляна Ценова с Волен Сидеров, лидер на “Атака”.
- Г-н Сидеров, уморихте ли се вече да агитирате?- Кампанията в момента е в подем. Връщам се от бургаска област и не съм уморен, напротив - приповдигнат съм от обществените нагласи към “Атака”. В Бургас сме първата политическа сила, но виждам условия за повишаване на резултата. Имам сериозни основания да мисля, че със сигурност ще изпреварим ДПС, но можем да бием и БСП.
- Да, най-малкото можем да изравним резултата или да сме на кантар. Това със сигурност ще ни направи още по-сериозен фактор в следващия парламент. Оттам вече топката е в ръцете на Борисов и ГЕРБ, който не трябва да допуска БСП и ДПС да му извиват ръцете, а да намери много точен и балансиран подход.
- Нали Бойко Борисов заяви, че няма да влиза в съюз с партиите от тройната коалиция?- Но все пак всички чакаме резултатите от изборите. Ако няма определено мнозинство, ще се търси начин за постигане на съгласие за бързи антикризисни мерки, говоря за актуализация на бюджета, защита парите на хората, минимализиране на безработицата и въобще за мерки за стабилизиране на България.
- Да не би да намеквате, че сте готови да влезете в коалиционно правителство в ГЕРБ?- Не знам, това е въпрос на договаряне. Аз по-скоро призовавам за няколко неща, които трябва да се направят за страната. Време за губене няма. Призовавам за принципно съгласие по пет неща, а какъв тип кабинет ще има е много трудно да се каже на този етап.
- Знае се, че имам остър език, но в момента нападките за мен са на заден план. Предпочитам да призова да се направи антикризисна програма, зад която всички да застанем.
- Очаквате ли изненади заради манипулации? Защо например общините издаваха масово удостоверения на роми за гласуване на друго място?- Лошото е, че формално това не е незаконно. Ще бъде, ако гласуваш два пъти, но законът дава право да гласуваш на друго място. Това не може да преобърне целия вот, но ще бъде използвано за отделни мажоритарни кандидати. При тях с 200-300 гласа решаваш въпроса. Тъй като няма балотаж, този, който се класира първи, печели. В такива случаи автобуси с пришълци ще решават вота за определени мажоритарени кандидати. Въпросът е кой има възможност да прави такива работи. Това е корпоративния вот, - тези, които имат работници, купуват гласовете на големи цигански общности, турски работници на депесарски фирми. Затова “Атака” е за задължително гласуване и то по място на раждане.
- Ще има ли пак пак истерично купуване на гласове по циганските махали?- Със сигурност. На тези избори са заложени много сериозни вътрешнополитически интереси. Ако на евровота видяхме предимно скъпи кампании, сега ще има концентрация повече върху купуването.
- Научавам, че депесарските организации пледират там да се гласува, което е още един порок. “Атака” е за премахване на двойното гражданство за българите, живеещи извън ЕС. Не е премахнато само в България и то заради ДПС.
- Как си обяснявате, че изселниците в Турция продължават да подкрепят Доган вече 20 години?- Те поначало живеят на компактни групи и имат една феодална обвързаност, както икономическа и социална зависимост. Те са в ръцете на едни тартори, които много лесно могат да ги манипулират. Затова много пъти съм казвал, че малцинствените проблеми в България ги създават тарторите на малцинствата. Умишлено държат големи групи, примерно цигански общности, в невежество, неграмотност. Държат ги капсулирани.Неграмотният човек изцяло зависи от тартора “Атака” е за интегрирането на тези хора по един нормален начин. Може да прозвучи парадоксално това, което ще кажа, но на практика единствено ние имаме ясно виждане за решаване на интеграцията на българите от цигански произход и мюсюлманите. Ние сме за отварянето на тези общности, семействата да бъдат задължени да пращат децата си на училище.
- Говорите за въвеждане на задължително образование?- Само това ще ги извади от капсулираното гето. Тарторите им са супер богаташи на техен гръб, ползват ги за работна ръка, за машинки за гласуване, продават ги. Социалната помощ на такива хора може да бъде давана в зависимост от това дали децата им учат или не, а щом почнат да учат, помощта да се трансформира в стипендия, за да не могат да им прибират парите. Ние сме сериозно загрижени, защото този тип население става все по-голямо. Не говоря за дискриминиране, а за мерки, които да отворят малцинствените общности.
- Някои ваши кандидати се карат за местата в листите. Това намалява ли доверието към “Атака”?- Няма вътрешни проблеми, които да въздействат до такава степен. Нито една от над 200 общински организации не е поискала извънреден конгрес. На никого не е обещавано, че ще бъде на избираемо място. Преценявани са приносът и качествата на всеки кандидат поотделно. Така че няма проблем, освен един-двама обидени. Но всички те твърдят, че са за идеята, а не за постовете.
- Вие сте мажоритарен кандидат в Бургас. Кой е най-силният ви конкурент там?- В Бургас най-сериозният вот е за “Атака” или за ГЕРБ. Техният мажоритарен кандидат е Божидар Димитров. Засега правя кампанията без нападки. Излишно е да се измерва кой е по-голям в патриотичната тематика. По-скоро моят призив е с него отсега да постигнем съгласие. Димитров е водач и на пропорционална листа, така че със сигурност ще бъде депутат.
- За какво искате да постигнете съгласие с Божидар Димитров?- По конкретни въпроси. Например за задълженията на Турция спрямо тракийските бежанци. Това е тема, с която той е чудесно запознат, аз също. В бургаска област има страшно много потомци на тракийците от 1913 г., чиито имоти са завзети. Улеснението е, че са описани, има договор между Турция и България, но просто не е изпълнен.България трябва да предяви исканията си и да настоява за компенсации. Сега сме членове на ЕС, можем да поставяме условия и да ангажираме евроструктурите. Много ще се радвам, ако отсега си кажем с Божидар Димитров, че който и да победи в мажоритарната битка, ще работи за решаването на този въпрос. Тези дни видяхме американския сенат да се извинява на африканските държави за робството, говори се и за обещетения. Сега поставихме въпроса Турция да ни се извини за робството и да поискаме обещетение. Този въпрос можем да го поставим с хора като Божидар, за да покажем, че политиката не е само размяна на удари, а може да бъде градивна в името на обща цел. Може да не мислим еднакво по други теми, но по общите български интереси мисля, че можем да постигнем съгласие.