
Петър Курумбашев е роден на 28 януари 1968 г. в Плевен. Завършил е Софийската математическа гимназия и изчислителна техника в Техническия университет в София. Бил е кандидат-майстор на спорта по шах. Беше продуцент на студентската програма “Ку-ку”, работил е в сферата на инженерството и технологиите. Сега е от гражданската квота на БСП, общински съветник в София.
Елица Голтяй разговаря с Петър Курумбашев.
- Г-н Курумбашев, на откриването на предизборната ви кампания в Банкя кандидат-депутатите на БСП бяха атакувани от привърженици на ГЕРБ. Как ще коментирате този сблъсък?
- Искам да попитам г-н Борисов и г-н Красимир Велчев, който е мажоритарен кандидат в моя район, дали те одобряват политическа агитация с показване на среден пръст. Искам да попитам дали това е лицето на младежкия ГЕРБ, защото видях плакат на младежки ГЕРБ - “Триадица”? Искам да попитам г-н Велчев, който е от този район, дали този плакат не беше и на митинга на 14 януари тази година и смята ли, че е нормално да се отнема думата на политическия опонент по такъв грозен начин?
- Как така, г-н Курумбашев, се оказахте едновременно мажоритарен и застрахован за влизане като втори в софийската листа? При това, без да сте член на партията, докато активът й се избиваше за местата?
- Избиване за листите има във всяка партия. Например до последния момент не знаех кой ще е мажоритарен в нашите райони от ГЕРБ и четох поне три варианта.Не смятам, че който и да било e застрахован в тази кампания. Евроизборите ясно показаха, че хората четат не просто имената на партиите, а и имената на кандидатите. Така че който си мисли, че като е получил партийното одобрение, е застрахован, се е пообъркал.
- А вашето име с какво ще грабне хората?
- Надявам се, че то е ясно послание за моето поколение, хората, които имахме шанса да учим при социализма и да работим при демокрацията. Общо взето, българите помнят едно много весело и много честно предаване, каквото беше “Ку-ку”.
- Как от кукувец, шеф в БНТ и Нова тв и политик от “Гергьовден” стигнахте до “другаря Курумбашев”?
- Румен Овчаров се обръща с “господин другарю Курумбашев”Моето кандидатиране още през 2007 г. в листата на БСП за общински съветник беше един естествен избор, защото, ако анализираме партиите през последните 20 г., ще установим, че най-демократичната се оказа БСП. Други, които тръгнаха с много демократични претенции, стигнаха до изключителен централизъм, липса на демокрация и дори откровен вождизъм. И в момента поне 4 от основните партии са идентифицирани чрез своите лидери. Не ми е ясно как биха изглеждали ГЕРБ без Бойко Борисов, “Атака” без Волен Сидеров или Синята коалиция без Иван Костов.
- Значи БСП без Станишев може?
- Естествено, че във всяка пратия има и идентификация с лидера, но такава откровена критика, каквато има към Станишев в БСП, никога не съм виждал. Да сте чули някаква критика от гербер към Бойко Борисов? Нали човек взема хиляда решения като управленец. Чак пък всичките 1000 решения на Бойко ли бяха божествени?Говоря за вътрешнопартийна демокрация, която наистина мога да прочета само в БСП.
- Вие за какво критикувате Станишев? Водите ли подобни разговори с него?
- Разбира се, че съм си позволявал коментари и забележки за конкретни неща. Но не мисля, че когато имаш 3 седмици кампания, е хубаво да отправяш послания към лидера си от криворазбрана вътрешнопартийна демокрация. Отправяй послания към хората и им обясни защо да гласуват за теб.
- Защо лично премиерът ви посочи за мажоритарен кандидат в неговия район?
- Трябва него да попитате. И в други кампании, и в отбора на “Ку-ку” никога не съм си позволил да коментирам неща от кухнята. Или пък да участвам във вътрешни разправии през медиите. Когато си в един отбор, може и да се разочароваш от някого, но има начин в личен разговор да изясните това.
- 18 години след атомното ви “Ку-ку” българинът още ли се манипулира толкова лесно?
- Тогава хората повече вярваха на медиите. В онова предаване беше използван любимият и до този момент на българина език на подтекста - казвам ти нещо, но имам предвид второ, а крайните ми намерения са трето. Сега има много повече източници на информация и хората се научиха да плуват по-добре в това море.И евроизборите показаха, че българинът не се манипулира толкова лесно, защото за тях месията не дойде. Докато в предишни вотове имахме много категоричен избор само в една посока, както беше и с ОДС през 1997 г., и с царя през 2001 г. Очевидно българинът се притеснява да сложи всички яйца в една кошница. Такива изключителни спасители, които се появяват отнякъде и оправят всичко, вече няма.
- Все пак Борисов се откъсна сериозно пред БСП. Грешка ли беше, че основният ви патос на евровота бе да го атакувате като кмет, а софийският боклук беше “изнесен” към Брюксел?- По-добре е кампаниите да показват какво една или друга политическа сила може да направи, а не да се обяснява какво не може да направи опонентът.За съжаление този тон за песен изцяло е даден от кмета, който в своите 5000 медийни изяви 5000 пъти е казал колко е лоша трипартийната коалиция. Аз обаче не разбрах какво смята да направи по основните проблеми на страната. Защото, когато се стигне до конкретни дебати по тези въпроси, Бойко Борисов се скрива. Обеща да ги води, когато започне кампанията, но и сега се скри. Нямам обяснение защо се крие. Лесно е да дойдеш на власт на вълната на отрицанието, като повтаряш, че този не става. Само че идва голямата трагедия, когато трябва да покажеш ти за какво ставаш. За 18 месеца Борисов не успя да убеди софиянци, че става за кмет.
- Но близо 1/3 от тях гласуваха за ГЕРБ преди две седмици?
- На местните избори в София ние имахме 60 хил. гласа, сега имаме 70 хил. ГЕРБ тогава имаше 175 хиляди, а сега - 110 хиляди. 65 000 гласа по-малко! Много е лесно да обясняваш на хората от провинцията колко добре управляваш София, че тя е един прекрасен остров, който за зла беда е заобиколен от България, обаче столичани няма как да излъжеш. Те всеки ден виждат на какво прилича градът или се опитват да си запишат детето на детска градина.
- Коя софийска битка ще е най-кървава на 5 юли?- Моят опонент в 25-и район безспорно е кандидатът на ГЕРБ. За съжаление той не е известен на широката публика, а това е важно, защото мажоритарният избор е между личности. Добре е хората да знаят какъв е човекът, преди да отидат на чисто партиен вот, какъвто вероятно ще е случаят там.А иначе интересен сблъсък очевидно се очертава в 23-и район, където са лидери на партии като Цветан Цветанов и Иван Костов и силната кандидатура на Георги Кадиев.
- Няма ли да ви е криво този неизвестен човек да ви бие?- Не отивам, за да ме бият! Мажоритарният дуел е рицарски двубой, човек излиза само за победа. Много е лесно да отидеш в някой червен район и носен на крилете на добрите партийни структури и одобрението за БСП, и да бъдеш избран. Предизвикателството е да се докажеш в трудни двубои.
- И Станишев обаче не излезе като мажоритарен, коментираше се, че лидери се страхуват да не паднат от такива хора на Борисов.- Страха го виждам у самия Борисов - не разбрах защо той изобщо не се явява на тези избори. Ако е толкова популярен в София и е управлявал добре, най-нормалното беше да се яви мажоритарно или поне да води листа тук.Борисов никога не се е явявал на избори, за които не е бил 100% сигурен, че ще ги спечели. Появи се от името на НДСВ през 2005 г. и постигна резултати в Пловдив-област и Благоевград под средните за НДСВ. През 2006 г. не посмя да излезе на президентските избори срещу Първанов. Сега, като искаш да се кандидатираш за премиер, най-нормалното е да минеш през избори.
- В БСП се замеряха с “ренегат”. Бившите ви колеги от “Гергьовден” как гледат на решението ви?- Чухме се тези дни с Любен Дилов, предполагам, че мога да имам неговата подкрепа във "Фейсбук" например. Това е моето поколение.Мина времето, когато хората се мразеха, защото са в друга политическа сила. Трябва да се научим, че независимо от различията, си длъжен да имаш нормални човешки отношения с опонента, защото много ситуации ще ни карат да бъдем заедно. Особено в парламента, който се очертава. Хората няма да търпят политици, които се надлъгват колко коалиционно да е правителството, каква да му е програмата, да се сглобяват пет или шестпартийни кабинети в тази ситуация.
- Какво написахте в мотивационното си писмо като кандидат, каквото се иска от всички червени в листите?- Сигурно го искат само от членовете на партията, защото не ми дадоха да попълвам такъв документ.
- А ще се запишете ли в БСП?- Чувствам се добре в сегашното си качество. Така бях и в групата в СОС - от 12 съветници съм единственият от гражданската квота. И мисля, че е по-добре засега да остане така.
- Успява ли Станишев да подмлади партията, да налага хора с друг тип мислене?- Постига известен успех. БСП показа, че може да променя себе си. Вижте средната възраст на Висшия им съвет преди 15, преди 10 години и сега. Но това е еволюционен, не революционен процес. При възрастта на тази партия известният консерватизъм е обясним. Българите сме привърженици на люшкания от “Осанна” до “Разпни го”, но в повечето случаи това не ни е водило до добри резултати.