
До изборите за 41-во Народно събрание остават две седмици. В Пловдивска област имащите право на глас са 306 633, разпределени в 494 секции.
Председателят на 17 Районна избирателна комисия Димитър Маринчешки разясни за читателите на местния "24 часа" какво да направят, за да не пуснат невалидна бюлетина на 5 юли.
- Г-н Маринчешки, като шеф на Районната избирателна комисия в областта направихте ли си изводи от 7 юни и с какво ще подобрите организацията за предстоящите избори за 5 юли в Пловдивско?
- Изводите би трябвало да ги правят политическите сили. А що се отнася до работата на 17 Районна избирателна комисия, смятам, че приемането и обработването на документите премина добре. Ние бяхме едни от първите, които представихме протоколите в Централната избирателна комисия и четвърти в страната, като преди нас бяха само три района от София.
- За 5 юли обаче има промени, направихте ли необходимите обучения на членовете на секционните комисии?
- Тази седмица, съвместно с общинските администрации ще запознаем членовете на секционните комисии с промените в процедурата на гласуването.
- Какво ще е по-различното?
- Няма да има бюлетини в тъмната стаичка както на вота за европарламент. Сега избирателят ще получи две интегрални бюлетини от член на СИК, непосредствено преди да отиде зад завесата. Едната е за партия, другата за мажоритарен кандидат. На първата са изписани имената на политическите сили, които участват, а на другата мажоритарните кандидати.
- Чисто технически какви са подробностите?
- Аз ви благодаря, че ми давате възможност да обясня на избирателите какво да правят, когато отидат до секцията. Първо, задължително е да се отиде с личната карта. Човекът трябва да се увери, че името му е в списъка. След това един от членовете на
СИК му дава две бюлетини - както казахме те са интегрални и фабрично пригодени за сгъване. Едната е за политическа сила, а другата с имената на мажоритарни кандидати. Много е важно - пред него трябва да сложат по един печат и на двете, преди да влезе в тъмната стаичка. След това човекът гласува, като срещу името отбелязва хиксче, чавка, плюс, минус, кръгче, точка, както си реши. След това сгъва бюлетините една по една, така сгънати ги връща, за да му сложат втори печат на всяка от двете. След това ги пуска в урната. Пликове няма да има. Докато избирателят гласува член на секцията му записва ЕГН-то и номера на личната карта.
- Тези печати преди и след тъмната стаичка могат ли да елиминират метода "индианска нишка", който беше забелязан в някои етнически квартали в Пловдив?
- Аз не съм запознат с тези методи. Но българинът е изобретателен и винаги може да намери начин да излъже системата. Вероятно ще ги карат да снимат с джиесем как са гласували.
- Ще пребърквате ли хората за телефони?
- Секционните избирателни комисии не са разследващи органи, но при съмнение ще се прави и това. Не че имат право да извършват обиски, но ако се наложи, за да разсеят съмненията, ще помолят заподозрения да си обърне джобовете.
- Кога една бюлетина може да се определи като невалидна?
- Когато няма посочен вот, или ако са зачеркнати повече от едно квадратче.
- Говори се, че масово пловдивчани си взимат бележки, за да гласуват по селата. Много ли са издадените удостоверения за гласуване на друго населено място?
- В събота изтече последния срок, до 27 юни тази информация трябва да дойде при нас.
- И тук се завъртя минискандал ала "галевизация". От "Лидер" се опитаха да махнат от листата си човек, разследван за злоупотреби по САПАРД, но вие не дадохте. Защо?
- Ние нямаме думата, законът не разрешава да извадим името от списъците. "Лидер" си регистрираха листата в събота на 13 юни сутринта, като на 8 място беше Иван Христов Иванов, подсъдим по САПАРД в Софийски градски съд. Аз разбрах за това, след като от съда ми се обадиха, за да поискат информация дали лицето е записано като кандидат за депутат, за да спрат делото, защото придобил имунинет. Повтарям, не може партиите
да си отзовават кандидатите, както им дойде. Законът трябва да се спазва. За да го махнем, този човек трябва или да е в трайна невъзможност да участва в кампанията, или да е настъпила смърт. Такива доказателства "Лидер" не представи и ние не намерихме законно основание да уважим иска им.
- Добре, но те са категорични, че Иванов ги е подвел и не го искат в листите. А законът им казва - дръжте си го. Не е ли абсурдно?
- Те не го искат сега, но е факт, че са го регистрирали. В такива случаи народът казва "Кьорав карти не играе". Да са гледали, когато са правили селекцията на кандидатите си за депутати.
- Завчера се възмутихте, че водач дошъл да регистрира листата по джапанки. Какво му казахте?
- Обясних му, че не бива да се обиждат институциите. Представете си, че този човек влезе в парламента?! Той показва липса на уважение към институциите, а също и към хората, от които очаква да гласуват за него. Демонстрира пренебрежение към върховния орган на държавата избран с гласовете на народа - парламентът. Идва да регистрира листа за народни преставители, все едно отива до кварталния реп за вестник в събота. Това е симптом за несериозност.
- В Пловдивска област забеляза ли се т. нар. контролиран вот по време на евроизборите?
- При нас имаше само два сигнала за купуване на гласове. Дадохме ги за проверка от прокуратурата, но те не се потвърдиха. Мога да кажа, че в нашия район не постъпи информация за това явление.
- Много ли са или малко мажоритарните кандидати в Пловдивска област?
- Не бих казал че са много. 11 са регистрираните, но от тях сериозните играчи са двама-трима.
- Бихте ли ги назовали?
- Аз съм деполитизирано служебно лице и не бих си позволил да коментирам имена.
- Как ще убедите хората, че трябва да отидат да гласуват?
- Това е не само наша задача. Това е работа главно на политическите партии. Те трябва да убедят хората. А иначе в Конституцията е записано, че всеки пълнолетен български гражданин има право да гласува. Трябва да отстояваме правата си.
- Как ще коментирате твърденията, че ако не гласуваш, наливаш в мелницата на едикоя си партия?
- Много просто - от ниската избирателна активност печелят политическите сили с твърд електорат. Така процентът им расте. Това е. Отделно според метода Хеър-Ниймаер, при по-ниска избирателна активност остатъкът от гласовете се разпределя между партиите, преминали съответната процентна бариера. Аз затова казвам, че който не гласува, после няма право да критикува.
- Каква избирателна активност очаквате?
- За евроизборите в 17 РИК беше 38,3%, а за народното събрание ще бъде не по-.малко от 55-60 на сто.
- Осигурихте ли условия за гласуване на трудноподвижните хора?
- Във всяко населено място в Пловдивска област има такива места. В градовете сме посочили секции само по първите етажи, а по селата те са си на приземното ниво.