
ПЕТЪР ГАНЕВ, икономист в Института за пазарна икономика
4320 лева - толкова средно се пада на всеки у нас да даде, за да се покрият всички разходи, заложени в бюджета за догодина: вътрешни разходи, пенсии, вноски в европейския бюджет, инфраструктура, лихви по външния дълг и т.н.
Много ли са тези пари и получаваме ли достатъчно срещу тях?
Средно над 1/3 от това, което генерираме, даваме, за да се попълни хазната и да се платят харчовете. Средната сметка обаче не може да покаже реалността за всеки. Хората, които работят и поемат най-големия товар от бюджета, плащат тази сума в двукратен и дори трикратен размер. На практика 1/3 от населението плаща повече от 4320 лева, защото работи и се осигурява.
Но всеки един българин допринася за бюджета, защото, дори да не работи, най-малкото със своето потребление, колкото и да е свито, генерира приходи от ДДС например.
Сумата е ниска на фона на другите страни в ЕС, защото доходите в България са по-малки, както и продуктът, който произвеждаме.
Но получава ли всеки от държавата аналога на 4320 лева? Отговорът е "не", ако пак се сравним с останалата част от Европа. Голяма част от тези пари просто се прахосват, не постигат конкретни резултати и последните доказателства за това са няколко доклада на Сметната палата.
„Тази сметка всъщност не представя икономиката - тя представя само какво харчи държавата. Ако няма много пари за спорт например, това не означава, че в икономиката не се харчи много за спорт, а просто че държавата дава по-малко пари.
Интересни неща се виждат, ако погледнем детайлно "касовата бележка" - например огромната тежест на социалните плащания и пенсиите, която притиска всички други пера и те няма как да бъдат по-щедри.
Интересно е, че всичко, което даваме за култура, ако го умножим по две, пак няма да даде сумата за плащанията по лихвите по външния дълг. Някои казват: Д ългът ни е малък, лихвите не са кой знае каква тежест, но виждаме, че в реално изражение това си е сериозна сума - почти 900 милиона лв са плащанията за лихвите, заложени само за следващата година.
Може ли сумата, която трябва да отдели всеки за бюджета, да намалее? Единият начин е да се появят нови работни места и доходите да се увеличат - това ще означава, че като относителна тежест сумата ще е по-малка.
Другият вариант е се оптимизират държавните харчове, прахосничеството в администрацията, което да доведе и до по-ниски данъци. Но през последните години трудно може да се посочи намален данък, напротив, акцизи бяха увеличени, въведоха се някои нови данъци, общински и държавни такси бяха завишени. Единственият начин да плащаш по-малко данъци у нас е или да си загубиш работата, или да минеш в сивия сектор.