
Ако се чудите защо точно глаголът “халюцинирам” стана дума на годината (класацията правят експерти според английския речник от Кеймбридж), вероятните отговори наистина може да бъдат безбройни. Онези, които са я избрали, я свързват с бума на изкуствения интелект. Който обаче, когато халюцинира, произвежда невярна информация. Така смятат езиковедите.
И с това всъщност ни показват, че ключът към разбирането на заобикалящия ни свят няма как да се намира в изкуствения интелект, а у хората. Които, на първо място, трябва да впрегнат критичното си мислене. За каквото и да става дума - дали за пробутваните ни от сутрин до вечер конспиративни теории по всички възможни въпроси, или просто за фалшивите новини, от които сякаш отърваване няма. Или за натрапчивата пропаганда какво се случва в България, в съседни нам държави или на другия край на света.
Впрочем, като говорим за България, тук думата на годината не е “халюцинирам”, а по-скоро съдбата на сглобката. Ако някой ще определя нашата си, българска, дума за 2023 г., то тя с голяма вероятност ще е точно “сглобка”. Защото от съдбата на сглобката за правителството зависи как ще живеем утре и следващата година. Например ще има ли читав бюджет за 2024 г., или пак ще я караме на вересия - месец за месец, както беше по времето на служебните кабинети поради липса на редовен бюджет.
Същото важи и за новата местна власт - ще има ли сглобки по места, колко устойчиви ще са те, за да има солидни мнозинства в местните парламенти. И това съвсем не е езиков проблем, а въпрос, от който зависи как ще живеят българите. Та ето как от едното халюциниране пак стигнахме до нашите си важни въпроси. Свят широк, но явно критичното мислене направо става задължително.
Още по темата четете тук.