
Ротационното правителство ще изкара пълен 4-годишен мандат и международната обстановка, войните и изборите в САЩ след 11 месеца ще са фактори за това. До този извод стигнаха повечето от участниците в следизборната сбирка на анализаторския клуб "Екзаминър" - политолози, социолози, социални психолози, журналисти, анализатори.
Отдавна не бяхме виждали в България такава поляризация. За да я разберем, трябва да се върнем към 2020 г., когато срещу ГЕРБ застанаха 4 различни групи - Манолова, Трифонов, Нинова, Минеков. Той падна преди атаката им да свърши и те се изправиха едни срещу други. "Те" стана по-важно от "ние", заключи социологът.
"Никой не е очаквал обрата, включително и самата Григорова, който настъпи на първи тур. Срещу нея обаче са хвърлили стари оръжия - не са успели с "комунист" и "ченге", но е сработило третото - "агент на руснаците". Това е съюзило електоратите на БСП и "Възраждане", каза Андрей Райчев.
"Очакванията бяха ясни и отчетливи - възход за "Възраждане" на този местен вот, пропадане на БСП, движение надолу за ПП, а ситуацията - разклатена. Но всъщност се оказа друго - резултатът от вота стабилизира коалицията", заяви политологът Светослав Малинов. Според него се очертава 4-годишен мандат. След ротацията и евроизборите ще се види какъв е залогът", добави още политологът.
"Григорова не би спечелила без "Възраждане", Костадинов отъпка пътя й", каза социологът от "Галъп" Първан Симеонов. Политологът е убеден, че т.нар. сглобка е изцяло за сметка на ПП-ДБ, които отчитат загуба при общинските съветници. По думите му правителството може опасно да се отдалечи от масовия вкус, защото е "прекалено евроатлантическо".
"Националната партийна система се разложи на местно ниво - корпоративният интерес не предвижда в никоя от всички партии защитник на интересите си и затова си направи свои местни формации. Във Варна например 30% от вота е за местни формирования", коментира политологът Димитър Ганев от "Тренд". Според него това, че ГЕРБ отиде на балотаж, е достатъчен знак, защото "преди си добутваха кандидата до балотаж, а това се случи и на други места, освен в София".
"Мнозинството никога не е било застрашено от местния вот, каза Ганев. Битката беше кой с какви позиции ще излезе, за да търгува преди и след ротацията. Битката ще е след средата на февруари, когато ще се преговаря за това кои министри да отпаднат и кои да са новите", обобщи Ганев.
По думите му местните избори са били най-трудни за "Възраждане". "Играха партийно, не заложиха на мажоритарен кандидат никъде. Но за мен европейските избори догодина ще са техните избори", каза политологът.
"Кризата може да бъде решена от този политически елит, но ако не стане - ще бъде пометена", отговори Андрей Райчев.
"Така или иначе пак ще стигнем до международното положение", заяви проф. Михаил Константинов. "А обвинението към Асен Василев за бюджета, че ще го плащат бъдещите български поколения, не е реално. На всеки американец по тази логика се падат десетки хиляди долара дълг персонално, но до плащане не се е стигало", каза математикът. Според него е важно как ще завърши войната в Украйна. "В момента нищо не се знае", заяви той. А Райчев шеговито му отговори: "Да следваме съвета "Трупай злато!"
ПП-ДБ плащат по-висока "глоба", че са в сглобката, отколкото ГЕРБ, но нямат местни структури и това е проблем, заяви Юлий Павлов. Според него друга коалиция в момента не е възможна, но самите й части не искат да са в сглобката. Проблемът е, че нямат орган за вземане на съвместни решения, добави той.
Тя насочи вниманието към появата на рационалния избирател, който гласува стратегически – "този ми харесва" и " този ми върши работа". По думите ѝ именно на местни избори най-силно може да се констатира дали имаме рационални избиратели. Ако протестният вот се рационализира на местно ниво, БСП има голям шанс, прогнозира още проф. Румяна Коларова.
"Нищо не може да промени ситуацията в България, освен международната ситуация. Проблемът е да няма балканска проекция на войната, за каквато загатна Зеленски. Важно е да няма военен конфликт около границите ни", коментира Димитър Иванов.
"Факторът война държи това правителство. В неговите решения има невнятност до невнятност и в САЩ няма компетенция, която да издържи това, но го използват", убедена е проф. Христова. И според нея зависи как ще свърши войната. "Ще свърши през 2024 г. - Украйна ще бъде разпарчетосана, Русия ще победи. Но победител няма да бъде обявен. След приключването й у нас ще стартира нов политически процес. Предсрочни избори ще има. Има огромни непредставени маси хора, които чакат нови избори, за да наказват", прогнозира политическата психоложка.