
ДИМА МАКСИМОВА разговаря с Доц. Атанас Дерменджиев.
- Доц. Дерменджиев, кои национални туристически обекти са включени в осмия том от поредицата "България - загадки от вековете"?- Осмият том е за земите от Черноморското крайбрежие до Родопите. Придържали сме се към пространствения подход, но анализът има и исторически акцент. Читателят ще може да се потопи и в духа на представения район.
- Какво трябва непременно да се види от Несебър до Батак?- Маршрутът този път е от изток на запад. Започва с Несебър, един от най-древните градове у нас, включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Там трябва непременно да се видят уникалните църкви и несебърските къщи.
Изкушеният от българските забележителности не може да пропусне емблематичния за Българското Черноморие Созопол. Този град и като история, и като география, и като дух е невероятно романтичен. В археологическия музей на древната Аполония е изложена една от най-големите колекции от рисувана антична керамика от VI-II век пр.Хр. Маршрутът продължава към нестинарите в Странджа.
Да се види географията на Малко Търново и местността Петрова нива, където през 1905 г. делегатите от Одрински революционен окръг вземат решението за вдигане на Илинденско-преображенското въстание. На около 30 км от Малко Търново е село Българи, където още се практикува нестинарство.
Пътят продължава на запад към Елхово. Основна забележителност е етнографският музей, в който е съхранена единствената в България сбирка от носии от Егейска Тракия.
Ямбол, разположен на двата бряга на Тунджа, също е стар град, в който туристът трябва да посети безистена. Той е единственият в България добре запазен пазар от този вид. Заслужава внимание османският храм Ески джамия и древният тракийски град Кабиле, възникнал около светилището на богинята Артемида.
Следващата точка от маршрута е Сливен, текстилната столица на Южна България. Отидете до родната къща на легендарния войвода Хаджи Димитър, а след това в Националния музей на текстилната индустрия във фабриката на Добри Желязков.
- Сините камъни не са ли в маршрута ?- Сливен е в подножието на Карандила и на природен парк "Сините камъни", който е обявен за такъв през 1980 г. Всички сме чували и за Игликина поляна, която се намира северно от Сливен около връх Българка. Продължаваме към Котел. Възрожденският град е родно място на редица революционери и просветители. Не случайно един от основните обекти, който трябва да бъде видян, е Пантеонът на котленските възрожденци. В него се съхраняват първите издания на "Неделника" на Софроний Врачански и "Рибния буквар" на д-р Петър Берон. В основата на експозиционната зала е разположен саркофагът с костите на Георги Раковски.
След това пътешествието се насочва в южна посока към родната къща на Йордан Йовков в село Жеравна. На още 3 км е село Медвен, където пък се е родил Захари Стоянов.
Пресичайки Балкана и слизайки в Задбалканските котловини, маршрутът достига до Казанлък. Тук сред предпочитаните от мен обекти са музеят на Чудомир и Казанлъшката тракийска гробница на хълма Тюлбето до града.
Пътят продължава към места, свързани с големите събития от Руско-турската освободителна война. В град Шипка е храм-паметникът "Рождество Христово", издигнат в подножието на историческия връх Св. Никола. Там пък се издига Паметникът на свободата, построен през 1934 г. в чест на загиналите руски войници и на българските опълченци. На изток от Шипка е връх Бузлуджа, където е лобното място на Хаджи Димитър.
- Накъде да продължим след героичните върхове на Балкана?- Към Стара Загора. Той е правоъгълен град, правен е така, че няма криви улици. Стара Загора е изгорена по време на Руско-турската война и е допълнително застроявана. Най-ценни обекти тук са мемориалът "Бранителите на Стара Загора" и неолитните жилища, едни от най-добре запазените в Европа. Не пренебрегвайте парка Аязмото. Залесяването му започва още през 1895 г.
Сред 100-те национални обекта е и Димитровград, макар да е твърде млад град. Там е къщата музей на поета Пеньо Пенев. Градът притежава и над 4500 дка лесопаркове, паркове и градини, а в един от най-старите му паркове е построен и първият планетариум на Балканите.
Следва Кърджали. Той се свързва с Перперикон и, разбира се, с язовир "Кърджали". Любопитно за туриста е селището Зимзелен, където е скалният феномен Каменната сватба. Фигурите са образувани по идентичен начин с Белоградчишките скали от пясъчници, които ерозионните процеси са изваяли. А ако се тръгне в посока Хасково, се стига до Кърджалийските гъби, също скални образувания.
Не може екскурзията да пропусне град Смолян. Историческият му музей е от най-големите в Средните Родопи. Сред най-атрактивните туристически обекти е местният планетариум. Над курорта Пампорово е връх Снежанка. От кулата там при ясно време може да се види Бяло море. Пещерата Улховица, която се намира до село Могилица на левия бряг на река Арда, е сред най-красивите пещери в Родопите.
Маршрутът достига до Чудните мостове, разположени в долината на реката Айдарско дере. До тях се стига от село Забърдо, на около 25 км от Чепеларе. Това са величествени скални мостове, които са останки от дълбока пещера, плод на ерозионната дейност на реката.
За мен един от най-красивите български градове е Златоград. Автентичен град, чийто Етнографски ареален комплекс е сред големите достижения на съвременната туристическа дейност. Тук има още два обекта, които много хора не знаят, но те са уникални по своя характер. Единият е Музеят на образованието, а другият е Музеят на пощенското дело в България. Тук има и древнотракийско светилище на хълма Белите камъни над с. Старцево. Оттам се разкрива най-красивата гледка към целите Родопи. Казват, че който се качи на Белите скали, ако има здравословни проблеми и главоболие, минават.
Екскурзията продължава към Широка лъка. Селището е известно със своя фолклор и запазената родопска архитектура. Тук се намира и къщата, където е бил настанен щабът на Капитан Петко войвода.
Любителите на природните феномени не могат да пропуснат Триградското ждрело и пещерата Дяволското гърло.
- Някои я наричат пещерата на Орфей.- Според преданията, влизайки в нея, Орфей е спасил своята Евридика, а там траките погребвали вождовете си. В нея има зала, в която може да се побере катедралата "Св. Александър Невски".
Един от уникалните градове в този маршрут е Пловдив. Град с изключително древна култура. Известно време е бил столица на Източна Румелия и тук е провъзгласено Съединението на 6 септември 1885 г. Най-забележителните обекти, които трябва да бъдат посетени, са античният театър, изграден по времето на император Траян и, разбира се, архитектурният ансамбъл Старинен Пловдив. Продължаваме към град Хисаря, който има над 20 минерални извора и е утвърден балнеоложки курорт.
На 20 км от Хисаря е Тракийският култов комплекс при село Старосел, където покойният археолог Георги Китов разкри грандиозен тракийски храм.
Достигаме до Калофер, родното място на Христо Ботев. Къщата му музей е открита през 1944 г. Във фондовете се съхраняват над 4000 експоната, включително и печатната преса на в."Знаме".
На север се извисява връх Ботев, най-високият в Стара планина. Трябва да се види водопадът Райското пръскало в подножието му. Следващата спирка по маршрута е Сопот, където е роден Иван Вазов. Освен къщата музей на Вазов посетете девическия метох и воденичката на дядо Стоян, описани в романа "Под игото".
Така по реперите на историята стигаме до Карлово - родното място на Апостола на свободата Васил Левски. Южно от Пловдив вижте Асеновата крепост и Бачковския манастир. Те са сред най-интересните средновековни паметници у нас. Продължете към Перущица и Брацигово - трагично-героични за българския народ места. Още едно такова място в Западните Родопи е Батак. Всеки трябва да сведе глава в църквата, където е извършено Баташкото клане. В историческия музей на града се съхранява черешовото топче от Априлското въстание.