
Какъв вой се надигна в държавата само преди 2 г. заради вдигането на пенсионната възраст и стажа?! Лайтмотивът “Работим, докато умрем”, синтезирал идеята, тогава бе заклеймен като дързък и стресиращ хората.
Творците на последната пенсионна реформа обаче вече няма защо да се притесняват. Хората сами се докараха дотам, че да искат да работят докрай. Не някой друг, а шефът на националната статистика вчера извади куп факти, доказващи, че българинът над 50 е готов да продължи да работи до 65, 70 и дори до 75 г. За по-ранно пенсиониране, което само допреди десетина години бе мечта за всеки, почти никой не иска да чуе. Вместо да гледат внуци, по-възрастните вече мечтаят за пълен работен ден в офис и дори предпочитат началник.
Причината за този парадоксален обрат за съжаление не е неочакваният трудов ентусиазъм, нито рязко подобрилото се здраве на българина. Просто мизерията така натисна родителите ни, че пред перспективата да гладуват и да чакат всяка година да разберат ще има ли коледни 20 лв., или не, се примириха с мисълта, че е по-добре поне да работят.