
Муравей Радев е роден на 6 май 1947 г. в София. От 21 май 1997 година до 24 юли 2001 година министър на финансите. Депутат в 37-ото, 38-ото и 39-ото народно събрание. Заместник - председател на Комисията по бюджет и финанси в 37-ото и 39-ото народно събрание. Женен, има дъщеря и син. В момента е в частния бизнес.
- Дълго мълчахте г-н Радев. Защо точно сега се съгласихте да говорим?
- Преди 4 г. доброволно напуснах активната политика, дълбоко разочарован от разцеплението в сините редици. Днес съм щастлив да видя ново начало в лицето на Синята коалиция. А и за България има нова надежда - силно дясно управление, на което съм готов да помагам абсолютно безкористно Още повече че съм наясно колко тежко ще е в идните 1-2 години. Нали трябваше да се справям като финансов министър след погрома, нанесен от предишното управление на социалистите. Спомнете си Виденов и 1997 г.
- Какво се случи на 5 юли?
- Две неща. Първо - наказание. Категорично и справедливо наказание на тройната коалиция. Причините са известни на всички. Второ - роди се нова надежда в лицето на ГЕРБ и Борисов. Което е много хубаво, но и много опасно.
- След наказанието идва пречистване. Защо това да е опасно?
- Защото обществото натоварва победителите със свръхочакване. То иска бързи и радикални мерки и бързи и радикални положителни резултати. Най- бедният народ в Европа, най-ограбеният от развихрената корупция, провеждана от най-високо ниво, нагло и безцеремонно... На всичкото отгоре резултатите трябва да дойдат при задълбочаваща се криза и сриващ се бюджет. Тежка, много тежка, да не кажа непосилна задача.
- И вие ли смятате, че апокалипсисът предстои?
-Да. Моите очаквания са септември и октомври кризата стремително да се задълбочава и да стигне пика си декември-януари. Ще има масови фалити. Много предприятия ще спрат. Безработицата ще се удвои и утрои. Доходите на голяма част от населението ще останат под социалния минимум. Приходите в бюджета ще продължат да намаляват. Все по-трудно ще се финансират здравеопазване, образование, социални дейности, армия, полиция, общини. Общо взето мрачна картина. И на този фон току-що сформирано правителство, натоварено с вече познатото ни българско свръхочакване. Никак няма да е лесно.
- Кризата идва отвън, пикът й щеше да дойде и при стар кабинет...
- Вярно е, че източникът е външен. Но е вярно и че тройната коалиция вместо да минимизира негативните ефекти, ги мултиплицира. Дано не съм прав, но мисля, че социалистите заложиха умишлено този капан пред новото управление. Само допреди месеци отричаха, че кризата ще ни засегне сериозно. Високомерно отхвърляха предупреждения на опозицията.
Не чуха и гласа на икономически асове. Вместо това бодрячески успокояваха с висок растеж, финансова стабилност, висок фискален резерв, милиарди инвестиции, които налети в инфраструктура, щели да угасят кризата…
- Смятате, че бюджетът умишлено е лошо скроен...
- Вместо антикризисен, БСП направи предизборен бюджет с много абсурдни харчове. Макрорамката за 2009 г. е тотално сбъркана, оттам и основните параметри на бюджета. Успокояваха ни с наличие на железни буфери срещу криза. Срам ме е да ги изредя!
Имало антикризисен план “Станишев”. Срам ме е да говоря и за него. Вместо да използват бюджетния излишък от 2008 г. като антикризисен лост, изхарчиха безотговорно милиарди от него в месеците до изборите. Днес България е тотално неподготвена за същинската криза. Некомпетентност ли е това? Неволна грешка в преценката? Вие ми кажете. Според мен не е! Още повече че страната изкара някак по инерция първото полугодие. А второто? А декември, когато се озовем в окото на бурята? Тогава истинските виновници ще размахват назидателно пръст. Крадецът ще вика „Дръжте крадеца!" Вероятно и клипът с брадвата отново ще се появи.
- Не може да няма опция да се избегне всичко това?
- Късно е вече за всичко. Но още е възможно голяма част от проблемите да бъдат решени или поне смекчени. Трябват политическа смелост, управленска мъдрост, верни и компетентни решения, и бързи, да не кажа светкавични действия във вярна посока.
- Подскажете ги...
- Ново правителство. Колкото по- рано, толкова по- добре. Надявам се да се случи до края на този месец. Предстоят непопулярни мерки, необходими при криза. Затова в новия парламент то трябва да си осигури максимално голяма подкрепа. И най- важното- бързо да се изготви работеща антикризисна програма. А на първата й страница- нова макрорамка за 2009 г. и идните 3 години. Изцяло преработен бюджет за 2009 г. Адаптиране на разходната част. Свиване на програми. Преструктуриране на системи.
- Убеден сте, че ще картинката в бюджета ще е различна?
- Преди да се стартира, трябва да се стъпи на здрав фундамент. Да се узнае истинското състояние на бюджета. Изцяло подкрепям виждането на г-н Дянков за финансова инвентаризация на страната. Но съвместно с МВФ, за да се избегнат възможни спекулации откъм БСП, и публично да се гарантират обективни резултати.
- Новият финансов министър обяви и чистка в администрацията. Не е ли опасно. Колко хора могат да правят бюджет?
- Бюджетът има две страни- политическа и техническа. И двете са продукт на колективен труд. Политическата изразява управленската концепция на правителството. Техническата я превръща в система от параметри, съотношения, таблици от числа. Не харесвам думата чистка. В Министерството на финансите работят професионалисти, доказали във времето принадлежноста си към държавноста, а не към партийноста. Би трябвало да си отидат само чуждите тела, привнесени от порочната формула 3-5-8. И политическият кабинет разбира се.
- Не чух идеите ви за антикризисни мерки...
-Подпомагане на бизнеса и на износа. Облекчено финансиране на реалния сектор, спиране на лихвената експанзия и връщане на лихвените нива на поносими равнища. Списък на коректни фирми с чисто данъчно досие, за които да има облекчен данъчен и кредитен режим. Има още много подходящи мерки в програмите на десните партии. Също и разумни предложения от работодателски и синдикални организации. Просто новото управление трябва да ги оцени, прецизира и заложи в програмата си.
- Освен като гарант, трябва ли ни и за друго МВФ?
-Има полемика по въпроса. Мисля, че не трябва да се пренебрегва тази възможност. Не толкова заради дисциплиниращия ефект на евентуално споразумение. Вероятно разчетите по бюджета за догодина ще дадат отговор на този въпрос. Ако се нуждаем от външно финансиране, а аз се опасявам че ще е така, евтиният ресурс от МВФ, ще ни трябва
- Има ли ГЕРБ потенциал за тези тежки задачи?
- Да, смятам, че потенциалът на ГЕРБ, а и не само неговият, може, а и е длъжен да се справи. Надеждата за България не бива да угасне. Силно се надявам да е така. За да ни извадят от кризата, управляващите трябва да имат достатъчна обществена и политическа подкрепа. Тежките, непопулярни и болезнени мерки, които ще се наложат, задължително трябва да се съпровождат с разяснителна кампания за необходимостта от тях и очакваните резултати. Най- искрено желая успех.