
Георги Лозанов е медиен експерт, управител на фондация "Медийна демокрация". Преди дни неговата Лаборатория за медиен мониторинг и пийпълметричната агенция GARB изнесоха данни, че за два месеца предизборни кампании партиите у нас са похарчили 7 141 541 лв. само за реклама. Експертите са изчислили, че почти толкова средства са похарчили партийните централи за всички избори, проведени от 2001 година насам.
- Само 6 стотинки на глас за телевизионна реклама струва победата на ГЕРБ на тези парламентарни избори, а най-разточителните формации загубиха и не влязоха в Народното събрание. Не работи ли вече достатъчно добре политическата реклама, г-н Лозанов?
- Методиката за изчисление на цена на глас според парите за тв реклама е ефектна, но малко спекулативна. Естествено, че най-евтини ще излязат гласовете на партия, спечелила най-много гласове. ГЕРБ беше партията, която целенасочено отказва да се рекламира.
И защото е излишно - Бойко Борисов поддържа друг тип комуникация с електората си. А и защото още на евровота се видя колко неефективна е рекламата.
- А клипът с брадвата?
- Той е трети по брой излъчвания, но като цяло телевизионните реклами на Коалиция за България, макар и с най-големи инвестиции - над 1 милион лв. и най-висок брой излъчвания - над 700, са със слаб рейтинг. Тоест освен че хората се подразниха от агресията, въобще и не им се гледат такива неща. Действа им издевателски, като хвърлени на вятъра пари, и то в подножието на голяма криза.
- Защо?
- Защото нямаше продукт за рекламиране - нито нови идеи, нито нови лица. А това се съчета с един откровен спад на професионализма, довел до досадни реминисценции на соцпропагандата. Вероятно средствата не са насочени към качествата на клиповете, а към честотата на излъчването. А колкото повече въртиш една слаба реклама, толкова по-слаб е ефектът й. И можеш да започнеш да я мериш не в спечелени, а в отнети гласове.
Чу се, че израелски пиари помагали на БСП. Ако бяха наели български, щяха да им кажат, че у нас по избори не вървят острите негативни послания от политици срещу политици. Звучат лицемерно и уплашено. Като картата с черепите или доклада срещу Бонев, който лиши Петър Стоянов от втори мандат. Клипът с брадвата е третият случай в посткомунистическата история на предизборните битки.
- ГЕРБ се отказа от кампания и спечели. Но само заради това ли постигна толкова добри резултати?
- Рекламата е най-видимата част от политическата реторика, а Бойко Борисов формира вот извън нея, едва ли не в личен, аз-ти контакт с електората си. Той има способността да говори на обикновените хора, все едно че се знаят от махалата, масата, стадиона. Т.е. не като публичен, а като частен човек. Това е голямото съзаклятие на тези избори - на частните хора срещу фалшивите, лъжливите, крадливите публични лица.
- Частните или честните?
- Частните, за честните предстои да видим. Бойко успя да убеди много хора, че където и да застане, си остава един от тях, че потоците на съзнанията им се вливат в обща река, която може да помете всичко.
И ако го подкрепят достатъчно мощно, ще поиска сметка от тяхно име на политиците. Защото в обществото няма съмнение, особено след изказването на Ахмед Доган, че политиката е най-голямата далавера.
- Дали ще удържи Борисов този имидж?
- Само акосе превърне в ръка на възмездието и всеки месец изобличава поне една обществено заподозряна фигура от политическия и подземния свят. Такова е очакването и отвътре, но и отвън, на ЕС.
- Не са ли това свръхочаквания - за 20 години няма нито един осъден политик?
- Така или иначе, той години наред с изказванията и маниерите си градеше имиджа си на добрия герой, който единствен е в състояние да победи лошите. Искаше хората да му повярват и това се случи.
Дойде моментът да докаже, че героят не е двуизмерен, а триизмерен. Ако не го направи, последствията за него няма да бъдат кой знае какви - ще повтори в съкратени срокове политическата съдба на царя.
Но за България идват много опасни дни, защото има още двама лидери, които, макар и далече по-фалшиво, свирят на същата струна - Волен Сидеров и Яне Янев.
И сега те го подкрепят, но само докато чакат да дойде техният час. Ако ГЕРБ се провали, следващото мнозинство ще е на “Атака” и РЗС.
- Мнозина прогнозират кратък живот на новото правителство на малцинството, скрепено с меморандум...
- В случая партийните договорености не са особено важни. Тук става дума за персонификация на отложената справедливост в общество с откровен криминогенен профил.
На изборите спечели не партийният лидер или кметът, а главният секретар на МВР, който все ги хващаше, а те ги пускаха. Е, сега “те” са лично той.
Не е въпросът дали са предишни, или сегашни, а дали са "едри риби". Той трябва да ги хване, дори да се окаже, че са били свързани с ГЕРБ или с него самия.
- Убеден сте, че операция "Чисти ръце" ще гарантира цял и успешен мандат?
- Да, защото досега хората “по правило” са били лъгани от политиците у нас. И ако някой изпълни обещанието си, особено пък ако то е и в плана на героическото, го чака политическо дълголетие.
- Искате да кажете, че вотът за ГЕРБ и Борисов е психологически?
- Да, психологически, а не политически.
- Достатъчна гаранция ли е това за здраво управление?
- Ако Борисов започне да вади хората от усещането им за крах на справедливостта, останалото е аксесоарно. Извън конкретността на действията му обаче той може да придобие един исторически дивидент и той се съдържа в съюза със Синята коалиция. Нищо, че много играчи имат интерес да го откажат от него. Или че други искат да направят от дясното красива утопия, която сами да обитават.
Има две големи протестни електорални вълни през прехода. Първата беше синята в началото му, а втората е тази, която Бойко вдигна сега. Първата беше срещу репресивната комунистическа система, втората е срещу остатъците и модификациите й през посткомунизма, които ни пречат да станем европейска държава.
Първата беше срещу ония 45 години, а втората е срещу последвалите ги 20, които също стигат.
Историческата им логика е една и съща и ако Борисов й се подчини, присъствието му в политиката ще получи мащабност и легитимност.
Протестният вот, който го изстреля на върха, е въобще срещу правенето на политика у нас. От Бойко зависи накъде в историята ще поведе тези хора.
- Какво вате от него?
- Да се превърне в нещо като българския Хелмут Кол. Той беше физически корпулентен политик, без особени интелектуални претенции и дори обвиняван в спорни морални действия, но изигра ключова роля за обединението на двете Германии.
Някой трябва да изиграе подобна роля за обединението на България с Европа. Защото се видя, че падането на Берлинската стена съвсем не беше достатъчно.