
С председателя на Народното събрание Цецка Цачева разговаря Кристина Кръстева
- Г-жо Цачева, вече сте началник на довчерашния Министерски съвет, воглаве с бившите вече премиер Станишев и мандатоносител Доган. Това сигурно ви ласкае?
- Не, по никакъв начин. Първо, не съм началник, тъй като до избирането на нов МС в понеделник правителството продължава да изпълнява функции.
- По-строга или по-снизходителна ще сте към лидерите на партии Станишев, Доган, Янев, Костов?
- Обективна.
- Това, че част от тях ги няма още от първото редовно заседание днес, брои ли се в червената графа до 5 отсъствия на месец, които налага новият правилник?
- Нека стане факт с гласуването на правилника. Смятам, че те използват факта, че той засега не е приет. Надявам се, че след това ще са по-редовни.
- Поискахте ли някакъв съвет от предшественика си Пирински? И за тази една седмица начело на Народното събрание какво успяхте вече да свършите?
- Искам коректно да споделя с вас, че бях потърсена от г-н Пирински, който в добронамерен дух ми каза какви трудности е имал той като председател на Народното събрание. Неговото мнение за мен е много ценно. В работата си ще се ръководя от конституцията и от правилника. За тези няколко дни се срещнах с по-голямата част от висшите административни длъжности в НС. Посетих всички работни места в сградата, в която се намираме. Все още, поради липса на време, нямам пряко впечатление от втората (бившия Партиен дом - б.а.), но ще го направя. Виждате, че сме заети с много съществени неща - проекта за нов правилник, другата седмица правителството. След като заработят министерствата, ще имам време да огледам съвсем подробно и администрацията на НС. Има текуща работа, която върви, без да е обект на медиите, защото тя е ежедневие.
- Вече решихте ли дали ще правите персонални промени на ключови длъжности в парламента?
- Във всички случаи ще има оптимизиране на структурата на администрацията. В момента, и по становище на служителите, има неудачно по предмет на дейност групиране на отдели. Въпрос на нов щат след приемането на новия правилник.
- Разбирам, че ще правите актуализация и съкращаване на щата, но отсега не може да се каже с колко.
- Ще има оптимизация и реорганизация в посока на заявеното от нас съкращаване, за да се освободят средства. Но не и така, че да пострада работата на НС.
- Същото ли ще е и с командировките в чужбина - ще пестите от тях, но без да пострада международното сътрудничество? Или този разход няма да се пипа?
- Това предстои да бъде решено. Моето лично мнение е, че трябва да бъдат ограничени.
- Как ще преборите изкушаването на избраниците да гласуват с чужда карта? Защото, дори на входа на НС да става регистрация с картата за гласуване, недобросъвестен депутат може след това да я предаде на друг да натиска пулта, докато той е в кафенето.
- Този проблем има техническо решение. Имам заръката на лидера г-н Бойко Борисов, има я волята на цялата парламентарна група. Лично аз смятам, че рейтингът на НС страда много от полупразната зала и от гласуването с чужди карти, поради което ще направя всичко, което ми е по силите, този въпрос да бъде решен в 41-ото НС.
- Бихте ли стигнали до варианта да проверявате като учител вътре присъствието поименно?
- Не бих казала, че това е похват, заимстван от училищата. И в настоящия, надявам се, и в новия правилник има процедура за т.нар. поименно гласуване.
- Тоест ще го прилагате при конкретни решения, а не целенасочено за присъствие?
- Да. Това, което съществува и досега в практиката на предходни събрания.
- Как ще се организира орязването на 2/3 от възнагражденията при 3 поредни или общо 5 отсъствия за месеца? Вие ли ще разписвате съкратения фиш?
- Конкретната процедура ще стане ясна, след като народните представители потвърдят и в пленарната зала санкциите в размера, предлаган от временната комисия. После остава чисто техническият въпрос кой ще ги прилага. Ще го регулираме с вътрешни правила.
- Ще помилвате ли колеги, които са отсъствали, но след завръщането си докажат, че са имали уважителна причина?
- Ще се постарая преценката за това дали причината за отсъствие е уважителна, или не, да не е само моя и въобще да не е персонална. Мисля, че целият председателски съвет ще преценява при съмнение относно степента на уважителност. Така ще опитам - въпреки че председателският съвет е помощен орган към председателя, да наложа по-широка негова компетентност. Мисля, че повече хора решават по-добре от един, та макар и избран за председател.
- Може би, за да докажат, че ги е нямало по уважителна причина, ще трябва да показват, да речем, не извинителни бележки, но медицинско или някакви други доказателства?
- Практиката ще покаже. Естествено, че трябва да има съответен подкрепящ твърдението документ или доказателство. Няма да се превръщам в разследващ орган. Разчитам на тяхната коректност и воля за спазване направилата. А дисциплиниращият момент е вече работа на всяка отделна парламентарна група. Аз имам думата на колегите от моята група на ГЕРБ и за тях мога да поема ангажимент, че уважителните отсъствия ще бъдат сведени до минимум.
- Преди малко г-н Местан предупреди, че мнозинството на ГЕРБ не е нито първото, нито най-голямото, нито последното. В тази посока какво е доброто решение в правилника - да се допуснат ли т. нар. политически номади? Т.е. да се даде ли шанс на депутат, напуснал групата си, да се присъедини към друга?
- Становището на г-н Местан е негово лично мнение. С волята на всички народни представители ще бъде приет текстът, регламентиращ въпроса с номадството, както придоби гражданственост през последните дни.
- Колко ваканция ще имат депутатите?
- А кой каза, че ще имат ваканция?
- А няма ли?
- Това зависи от законодателните инициативи на правителството, което ще гласуваме на 27 юли. Вече има внесени законопроекти, които ще бъдат обсъдени веднага след конструирането на парламентарните комисии. И ако те осигурят ритмично подаване на нормативни актове за пленарната зала, няма да има ваканция.
- Поне тогава няма ли да сте малко по-снизходителни към отсъствията?
- Това също е под условие. Нека влезем в нормален работен режим и тогава ще се определи работното време на народните представители. Според това какъв е дневният ред на обществото, има ли срокове, които ни притискат с поети ангажименти - било към европейските партньори и произтичащото от европейското законодателство, или просто необходими за промяната, която очакват от нас избирателите.
- Ще има ли в парламента зони, забранени за журналистите и за снимане?
- Вашето мнение от първия работен ден на 41-ото НС какво е?
- Засега няма.
- Когато забележите такива ограничения, ще ме питате.
- Кога може да се премести пленарната зала в бившия партиен дом?
- В момента тече обществена поръчка за проект за изграждане на нова пленарна зала. Разбрах, че решението за класиране на участвалите в нея кандидати е оспорено в Комисията за защита на конкуренцията. После ще има процедури по окончателното му влизане в сила. След това НС ще възложи на проектант техническа документация. Реалистично строителство на нова сграда е възможно да се случи и по времето на сегашното НС, но всичко зависи от икономическото състояние на държавата. С бюджета ще се прецени кои разходи са приоритетни и кои не.
CV
* Цецка Цачева е родена на 24 май 1958 г. в ловешкото с. Драгана.
* Образование: Завършила право в СУ “Св. Климент Охридски”.
* Професионална и обществена дейност: Дългогодишен адвокат и областен ръководител на ГЕРБ в Плевен. На изборите на 5 юли спечели мажоритарен депутатски мандат срещу Румен Петков. Преди това бе общински съветник в Плевен.
* На учредителното си събрание на 14 юли Народното събрание я избра единодушно за председател.
* Семейно положение: Омъжена, със син.