
- Г-жо Плугчиева, защо гласувахте “въздържал се” за правителството на Бойко Борисов?
- Това беше неутрална реакция от моя страна. Смятам, че трябва да се даде шанс на това правителство, това е европейският и цивилизован подход в такива случаи. В последните дни бях в Германия, където водих редица разговори и същото мнение беше споделено.
Разбира се, това не отнема правото ми като представител на опозицията да следя зорко всички действия и решения на правителството и - където трябва - то да бъде критикувано.
- Как реагираха колегите ви в ПГ на БСП след това гласуване?
- Сигурно ще има тепърва обсъждане, след гласуването нямаше време за анализи. Предполагам, че ще получа строги и критични бележки.
- Защо? Не се ли допуска в БСП човек да изразява свободно мнението си?
- Естествено, че се допуска, но имаше решение на групата. Не искам да задълбочавам в тази тема, защото не съм аз експертът по партийните въпроси.
- Вашето членство е замразено, нали?
- Беше замразено. Когато бях зам.-министър в правителството на г-н Сакскобургготски и след това, като посланик в Германия.
- Много пъти заявихте, че ще бъде грешка, ако ГЕРБ закрие вашия пост. С какво беше толкова важен вицепремиерът по еврофондовете?
- Не толкова аз считам, че е важен, това се доказа в практиката.
Без централно звено за управление и координация на европейскитефондове, и то не на ниво експерти, а на най-високо политическо ниво, се създадоха силни предпоставки за част от проблемите, с които се борехме през миналата година. Санкциите, които ни бяха наложени, се дължаха именно на липса на взаимодействие между отделните органи. Положителните резултати показаха, че този пост е необходим. Нещо повече - смея да твърдя, че той не само трябва да бъде запазен, а и да получи допълнителни правомощия.
Защото отговорностите са големи. Аз като вицепремиер нямах права за намеса в работата на съответните ресорни министри. При тях беше целият инструментариум, възможността да определят приоритетите на отделната програма, кога да бъдат провеждани процедурите, сроковете, вътрешното прехвърляне на средства. Така че на мен ми бе отредено да нося огромна отговорност, но се налагаше да работя основно със силата на убеждението и със силата на характера си. Не може работата да зависи от субективни фактори и взаимоотношения между министри. Трябва функциониращ модел, това очаква и Европейската комисия.
Разговорите, които се водеха в последните дни, бяха в тази посока и предполагам, че ще бъде намерено общо решение, което да е в интерес на страната. След кризата, която преодоляхме, в крайна сметка създадохме добра база, върху която може да функционира принципът на приемствеността и правителството да продължи с усъвършенстването на този централизиран модел, като запази принципите на прозрачност и строг контрол.
- Споменавате разговорите, които водите напоследък. Какво точно имате предвид?
- От една страна, разговорите с представителите на ЕК, както и с тези на действащото правителство.
- Макар да имахте противоречия с Бойко Борисов, той твърди, че високо ви цени. На какво се дължи това отношение към вас?
- С Борисов се познаваме много добре. Бяхме в правителството на г-н Сакскобургготски, работехме изключително интензивно. Докато бях посланик, а и в последната година смятам, че съм помогнала с всичко, с което съм могла. Започвайки моя мандат като вицепремиер, първото посещение, което направих, беше в община София във връзка с водния проект. Беше прието като революционна стъпка. Опитвах се да помагам както на него, така и на други кметове по същество. Че е имало необосновани коментари и изказвания по мой адрес, вероятно причината са лоши съветници, не знам.
- Ако ви предложат, бихте ли приели експертна длъжност в областта на еврофондовете в новото правителство?
- Това е въпрос от сферата на догадките, а и не считам, че е възможно. Надявам се да се включа активно в работата на парламентарните комисии.
- Къде са най-сериозните проблеми, които наследява ГЕРБ във вашата област?
- Наред с наистина големите постижения, размразяването на голяма част от средствата, остават и проблеми. На първо място трябва да се завършат нещата по програма ФАР. Втората тема е свързана с получаване на потвърждение на положителната оценка на системите на управление на различните 7 оперативни програми. Това трябва да се случи, за да можем да ползваме средствата до 2013 г. Припомням, че през първите 3 г. от членството си в ЕС България ползва авансови средства. Сега трябва да се даде зелена светлина за усвояването на оставащите големи средства по тези програми.
Друго предизвикателство е програмата за развитие на селските райони. Там има нужда от укрепване на административния капацитет, така че да може да бъдат обработвани всички проекти. Да бъдат спазвани 3-месечните срокове за реакцията на кандидатстващите. В момента има голямо натрупване и администрацията не успява да реагира в срок. Трябва освен това да се помогне на малките фермери и малките земеделски стопани, защото те нямат нито знанието, нито информацията, за да подготвят проекти и да кандидатстват за финансиране.
Има нужда да се помогне и на общините, особено при подготовката и осчетоводяването на разходите. Ще добавя и програмата ИСПА, която изтича в края на 2010 г. Там има страшно много проекти, които в момента се изпълняват и трябва да се следят зорко. Става въпрос за големи проекти - пречиствателни станции, пътни отсечки и пр. Трябва да се спази срокът 31 декември, иначе ще се наложи да връщаме пари.
- Какви поражения бяха нанесени от агресивната политика на заменки на гори според вас?
- В закона за горите и в закона за лова се допусна погрешна политика и това дойде от комисията по земеделието и горите в бившия парламент. Многократно казвах, че тази практика е изключително порочна, нанесени са сериозни поражения върху горския сектор.
Ще припомня, че през юни 2008 г. с ЕБВР стартирахме проект за преглед на горския сектор. Той беше едногодишен, финансира се от австрийското правителство и има конкретни резултати и препоръки. Надявам се, че новото правителство ще го вземе под внимание.
- Възможно ли е заменките да бъдат ревизирани?
- По това трябва да се произнесат юристите.
- Съжалявате ли, че се кандидатирахте за депутат от БСП?
- Първо ми беше предложено да вляза в листата на евродепутатите. Отказах, защото се намирахме в много важен период. Реших, че за мен е по-важно да довърша започнатото. Кандидатурата ми за парламентарните избори беше издигната от няколко места и аз съм признателна на хората, които ми гласуваха доверие. Не съжалявам, защото депутатското място дава възможност да продължа да прилагам опита и знанията си по ключови за България теми.
Радвам се, че през последната година никой не ме упрекна нито веднъж в партийно пристрастие. Нещо повече - в Брюксел даже не знаеха, че съм ангажирана партийно с БСП. Още по-важно за мен е, че тук хора с различна партийна ориентация са давали добри оценки за работата ми.