
Румяна Желева, министър на външните работи, е родена на 18 април 1969 г. в Нова Загора. Образование - немска гимназия, владее още английски и руски език, доктор по социология от университета “Ото фон Герике” в Германия, гост-професор по европеистика в университета в Магдебург и научен сътрудник първа степен в Института по социология при БАН. Автор е на десетки публикации.
Кариера - избрана е за евродепутат от ГЕРБ през 2007 и 2009 г. Семейно положение и хобита - живее в Бургас със съпруга си, който е юрист в банковата сфера. Обича да кара ски и играе тенис.
- Г-жо министър, избрахте ли вече екипа си?
- В амбицията ми е до две седмици да сформираме политическия кабинет. В ход е назначението на неговия началник. Той е адвокат от "Трансперънси интернешънъл", казва се Димитър Кюмюрджиев. Вече се запознах с директорите на всички дирекции. Хората работят, министерството функционира. Европейските въпроси сега отново са към това ведомство, така че ще се наложи да имаме ресорен заместник-министър и в тази област.
- Кои ще са заместниците ви?
- Имам вече ориентация за един от тях, но бих искала, преди да започна да казвам имена, всичко да е ясно. Аз съм човек, който първо скача и тогава казва "хоп". Нека да е стъпка по стъпка, а и дипломацията е нещо, в което резки и прибързани решения не са от полза за никого.
- Преди изборите имаше протест от ГЕРБ и лично от Бойко Борисов във връзка с назначенията на посланици и дипломати зад граница, определени в последния момент, някои от тях - по политически съображения. Какво ще правите по този въпрос?
- Поръчала съм цялостен анализ на ротацията, както се нарича този процес на назначения зад граница. Особено на тези, които са направени, както придоби популярност фразата, в 12 без 5. Не искам да се ангажирам предварително с една или друга теза.Привърженик съм на мнението, че трябва да подхождаме и да разглеждаме случай по случай. Освен това процедурите са сложни и предполагат съгласуване и с други институции и трябва да се прецени на какъв етап е всяко едно от тези назначения. Но не бива да се обобщава. За никого няма да е полезно да подведем всички под общ знаменател. Затова поисках справка на ротацията за година напред. За да може наистина да имаме пълен поглед върху картината. Нали всички се кълнем в едно - че желаем да оставим дипломатите да си вършат професионално работата без политически натиск и без политически назначения.
- Има ли приоритетни теми, по които ще работите?
- Ние от ГЕРБ представихме нашата управленска програма и в рамките на тази програма има доста силна външнополитическа част. Ще ми се за времето, за което съм тук, да направя така, че България да стане по-забележима. Това трябва да стане на всички форуми, на които участваме, и чрез повече инициативи, които да предложим. Не можем да се фиксираме само върху назначенията и администрацията. Те са важни, но много по-важни са политиката и стратегическото планиране. Защото за да направим България по-зрима за останалия свят, ние се нуждаем от средносрочно и дългосрочно планиране на инициативи, които са свързани и с Балканите, и с Черноморския регион, и с това, което имаме като приоритет - да превърнем България в положителен пример за държавите, които се стремят към европейско членство.
- Като казвате, че е нужно стратегическо планиране, сещам се за един човек, който през последните 4 г. завеждаше секцията по стратегическите въпроси в МВнР. Незаслужено ниска длъжност за неговия ранг на посланик, но все пак секция с авторитетно име - Марин Райков. Затова ли го вземате за заместник?
- Включително и заради това. Без планиране няма как да бъдем успешни. Това е важно и такива способности са необходими и трябва да бъдат насърчавани и използвани.
- Кога ще бъдат факт назначенията на Марин Райков и другите заместници?
- Ще стават поетапно. Няма да представим изведнъж целия политически кабинет. Стъпка по стъпка. Аз съм привърженик на този принцип - принципа на китайската капка. Специално назначението на Марин Райков ще е факт до края на седмицата.
- Когато г-н Калфин ви предаваше поста, спомена за два проблема, които му е завещал г-н Паси и които вече са решени - влизането в ЕС и освобождаването на българските медици в Либия. Но има и други, нерешени. Един българин е заплашен със смъртна присъда в Иран, а преди половин година в Сомалия беше отвлечена Данка Пачова, за чието спасяване в последните месеци нямахме усещането, че държавата работи със сърце.
- Това със сърцето наистина е голям проблем в администрацията. Аз от вчера съм тук и вече го чувствам. Трябва повече със сърце да се работи. Досега съм била в една институция, в която хората работят по-емоционално и по-свободно, с убеждение. Но администрацията е сложен механизъм и не бива да очакваме от нея емоции на всяка цена. Моята амбиция ще е в такива случаи като тези, които споменахте, да има по-плътна ангажираност. Както посолствата по места, така и хората, които работят тук. Видях вчера за българите, бити в Гърция, че вече се е ангажирало нашето представителство там. Това е много важно. Трябва да се действа бързо в подобни случаи. Особено когато става дума за живи хора, за човешки съдби, ние ще бъдем отговорни и в такива случаи ще ми се иска да имаме бърза реакция. Когато и вие, медиите, имате такива сигнали, трябва да действаме като един механизъм и всеки да помага.
- Като говорим за взаимодействие между медии и дипломати, мислите ли за нов говорител?
- Да, мисля и в момента проучвам възможностите. Сега министерството има говорител, но струва ми се, той също очаква някакво назначение. Както казах, проучвам различни възможности. Защото продължавам да чувствам ангажимент към обществото, към българските граждани като човек, който е получил най-много мажоритарни гласове по време на евроизборите. С близо 10 хил. повече от г-жа Кунева. И това много ме задължава.
- Споменахте г-жа Кунева и ме подсещате да ви питам за това, което се говори - че идвате в МВнР с идеята да останете до октомври, а после да станете еврокомисар. Не ви ли се струва, че тези няколко месеца биха били работа на празен ход?
- Споменах г-жа Кунева, след нея беше г-н Калфин, г-жа Михайлова и т.н., но аз наистина имам най-много мажоритарни гласове и това е важно, защото са живи хора. Пропорционалният вот е процент, а като социолог знам, че зад процентите стоят идеални числа. Но при мажоритарен вот 65 хил. и повече гласа - това са си съвсем конкретни, живи хора. Въпросът за българския еврокомисар не е на дневен ред и затова няма да го коментирам. До момента няма открита процедура, дори в Европейския парламент тепърва предстои гласуването на председателя на Европейската комисия.Човек трябва да тежи на мястото си, да върши съвестно работата, за която е избран. Това, че премиерът ми е предложил, а аз съм приела този висок пост, ме кара да се отнасям максимално отговорно към това, което правя.
- Без значение дали това е за четири месеца, или за четири години?
- Няма абсолютно никакво значение. По същия начин за четири седмици бях отдадена на президиума на Европейската народна партия в областта за добросъседската политика и развитието на отношенията със съседните държави на ЕС. Което е важно предвид влизането в сила на Лисабонския договор и процеса на разширяване.
- Създало се е едно впечатление, че ГЕРБ държи повече на вътрешната политика, а неглижира външната...
- Кое ви навежда на тази мисъл?
- Уловил съм такива вибрации и нагласи в обществото, но си го обяснявам с това, че г-н Борисов демонстрира ясна визия във вътрешен план, а много рядко говори за външна политика.
- За нас и лично за г-н Борисов, той винаги го е подчертавал, е много важен позитивният образ на България. Неговото изграждане е първостепенна задача и тя не може да стане без инструментариума на външната политика и дипломацията. Но във време на финансова и икономическа криза, разбира се, че проблемите на хората са тук, в страната. А и не можем да изградим добър външнополитически образ и да възстановим доверието в Брюксел, ако нямаме добра вътрешна политика и не си решим проблемите с корупцията и организираната престъпност, ако не подобрим управлението на европейските средства. Ако впечатлението е, че се концентрираме върху вътрешните задачи, то може би е правилно. И ако ме питате дали на заседание на Министерския съвет ще избера да обсъждаме 3 часа построяването на магистрала "Тракия", или някакъв външнополитически въпрос, който не е свързан с конкретна човешка съдба, то аз винаги ще предпочета да обсъждаме магистралата, защото всяка седмица пътувам до Бургас и знам какви трудности изпитва всеки. Ако политическата класа е забравила какви са проблемите на обикновените хора, то това трябва веднага да й бъде напомнено.
ДИЛЯНА ЦЕНОВА, ГЕОРГИ МИЛКОВ