
Румяна Бъчварова, началник на политическия кабинет на премиера Бойко Борисов, е завършила е социология в СУ "Св. Кл. Охридски". Завеждала е отдел "Анализи" на БНР. Била е шеф на секция "Медийни проучвания" в "Маркет тест". Има опит в маркетинговите и медийните проучвания, комуникациите, връзките с обществеността и рекламния пазар. От 2001 г. е управител на социологическата агенция Market & Media Links (“Маркет линкс”). След като стана началник на политическия кабинет на Бойко Борисов, тя ще излезе от управлението на агенцията, но ще запази собствеността си, като подпише декларация за конфликт на интереси.
- Как ви се стори първия ден като началник на политическия кабинет на премиера, г-жо Бъчварова?
- Като един цял човешки живот. Вчера си дадох сметка, че като че ли е минал цял живот за един ден. (Интервюто се прави на 28 юли по обяд - 24 часа след клетвата на правителството и смяната на властта - б.р.)
- Толкова ли беше страшно?
- Много неща се случват, аз съм много любопитен човек - обичам да правя нови неща и да изпитвам себе си.
- С какво екстремно катерене може да оприличите първия работен ден - качване на Рила или може би на Хималаите?
- Не, не, не беше трудно в никакъв случай, а беше дълго - много неща, все едно пътуваш цял ден донякъде през различни местности. Интересно е.
- Твърдите обаче, че не обичате да лъжете. Как на такъв пост ще спазвате този принцип?
- Не мога да лъжа. Колкото и да е болезнено, винаги предпочитам да кажа истината, отколкото да излъжа. Когато ме спират катаджии, винаги си признавам, че съм виновна.
- Често ли ви спират катаджии?
- Напоследък се случва само заради това, че понякога трябва да вдигна телефона. Иначе не нарушавам правилата.
- Съветниците на премиерите на България в последните 20 г. имат лоша слава. Част от една тежка номенклатура, те контролират достъпа до премиера и постепенно оплитат с интриги и скандали върха на изпълнителната власт. В случая вие сте просто експерт - едно невероятно изключение на този пейзаж.
- Аз съм изключение на фона на историята на съветниците на премиерите досега. Но съм част от правилото, по което се подбира екипът и затова вярвам, че ще има друг стил. Експертността на този така или иначе политически пост помага. По-професионалният поглед ще бъде от полза за всички. Още повече, не съм обвързана с вътрешнопартийни или предишни политически отношения, по никакъв начин с министрите и по тази логика трябва да си върша работата.
- Това предполага ли, че няма да има сиви кардинали в този кабинет?
- Когато има ясно лидерство, няма паралелна сива фигура отзад и това е част от отговорността. Има някой, който помага, допринася с нещо, но ясното лидерство не допуска сиви кардинали.
- Ще виждат ли хората кой, къде и как взема решенията в правителството?
- Когато правителството не е обвързано с други политически партийни интереси, безспорно е по-лесно, по-ясно. Ясно е кой носи отговорността. Дори на дебатите преди гласуването в парламента на новото правителство се учудих, когато бившият премиер Сергей Станишев каза, че не било ясно кой носи отговорността. Съвсем ясно е кой я носи. Много е важно, когато управляваш, да имаш ясна визия за рамките, в които да водиш политиката си. Това може да са пет неща, но когато тези основни рамки се спазват, тогава може да се провежда по-последователна политика. Ясно е, че един от основните принципи ще бъде прозрачност.
Когато това се осъзнава, всичко, което е свързано с отговора на това изискване и има воля за това, ще бъде направено. При тази формула няма причина да се скриват едно или друго решение - за правителство, което иска да разруши досегашните схеми и да се бори с тях, най-доброто лекарство е прозрачността. Тя действа и в момента, и в перспектива - дава възможност да създадеш модела, по който да действаш. Показваш как си взел решение, какви са последиците, признаваш или отчиташ грешки и е ясно за всички. Това е основно правило и, доколкото зависи от мен, ще направя възможното да не се нарушава.
- Кой ще пише речите на премиера?
- Той има това изумително качество да говори много добре и подредено. Ако ви прави впечатление, рядко чете, когато говори. Мисля, че няма да има човек, който да пише речи. Освен че е силно, лидерството е и автентично.
- Очаква се новият премиер да говори много в първо лице, единствено число - нещо, което предишният не предпочиташе поради “тройната” формула на властта.
- Това е формулата на правителството, ясен е човекът, който носи основно отговорност и не се притеснява “да изтърчи от лехата”.
- Как премиерът Борисов ви избра за началник на политическия си кабинет?
- Работя с ГЕРБ от предишните местни избори. Имахме много добра форма на работа, а как е решил - той може да каже.
- Участвахте ли в подготовката на програмата на ГЕРБ?
- Бях част от екипа, работил програмата, която бе представена през април.
- Агенция “Маркет линкс” направи изследване по идея на “24 часа”, bTV и Дарик за 31 неща, които според хората трябва да направи новата власт. Ще използвате ли тези идеи?
- Имам амбиция да използвам в работата си всяка информация, свързана с обществени нагласи и очаквания. И да направя всяко такова политическо действие съответно на това, което съществува в обществото.
- Да намалите интуицията като част от вземането на управленски решения?
- Да, от една страна интуицията, от друга - предубеждението към социологията. Социологията е много по-полезна, когато се разработват политики, не само когато се отчитат последиците от една или друга политика. Проучването, което направихме с вас, беше след като програмата беше формирана - то си беше актуално и ние проверихме степента на тежест на акцентите в нея. И ако има възможност, надявам се да ги включат в програмата на кабинета.
- Като социолог ще ви бъде ли по-лесно да обяснявате на премиера защо му е паднал рейтингът (на всеки премиер това рано или късно се случва)?
- Нямам проблеми да обяснявам (имала съм и други ситуации, когато се е налагало да обясня). По-важно е този, на когото обясняваш, да ти вярва и в това отношение се надявам да нямам проблем - поне досега не съм имала.
- Как си представяте този диалог между вас двамата?
- Вярвам, че той ще разбере и ще изслуша, затова съм поела това предизвикателство и за мене.
- Имате ли вече правила за работа?
- За един ден имам доста впечатления, но предпочитам да не говоря сега. Правилата, които съм имала в бизнеса, важат и тук - за последователност и коректност. Основно правило е да бъда добронамерена, без да се предоверявам, и да не допускам интриги.
- Имате ли рецепти как правителството и премиерът да се опазят от приятелски кръг?
- Рецепти ще знам след време с точните пропорции, но ако човек си следва принципите, няма да го допусне.
- Основен проблем на досегашната власт бе, че тя превърна държавата в донор на олигарсите. Сега какво да очакваме - смяна с нови олигарси, край на донорството или мирно съвместно съществуване?
- Ако се спазват основни правила и се оптимизира управлението, това донорство на държавата към частни структури би трябвало да е ограничено и това ще е един от резултатите, които могат да се постигнат. Колкото по-малко скрити и неясни структури зад властта - толкова по-добре. На практика и корупцията, и това, което мъчи държавата, са нерегламентираните структури на отношения. Те се развиват извън правилата в държавата и нарушават справедливостта - тази е от любимите ми теми. Тези диспропорции, които съществуват в обществото, заедно с устойчивия отказ от спазване на правила, създават усещане за несправедливост. Това е големият дефицит в обществото - дефицитът на справедливост.