Банката подкрепя стратегически отрасли като здравеопазване, енергетика, военнопромишлен комплекс, както и експорт на производствени предприятия, казва председателят на Надзорния съвет на Българската банка за развитие
- Успя ли ББР да влезе в ролята си на насърчителна банка за бизнеса и с кои продукти, г-жо Иванова?
- В последната година виждаме банката изцяло преобразена - с нова визия и много ясна и прозрачна дейност. С приемането на новата стратегия ББР успя да уплътни всички свои дейности, вменени ѝ по закон, включително да действа като инструмент за изпълнение на публични политики.
В резултат от приоритизацията на нуждите, очертани от ресорните министерства при изготвяне на стратегията, банката подпомага стратегически отрасли - здравеопазване, енергетика, военнопромишлен комплекс, както и експортната дейност на производствени предприятия.
Няма нищо по-естествено от това именно държавната банка да бъде партньор на държавата при изпълнението на значими проекти, като запази доходността от тях тук, в страната, и я насочи към насърчаване на малкия и средния бизнес.
Повишихме значително публичността и контрола
чрез специален Консултативен съвет, в който включихме работодатели, синдикати и сдружението на общините. Така че налице е вече и външният поглед, който проследява дейността и с който се разработват новите програми на банката.
- Трябва ли ББР да се фокусира само върху малкия и средния бизнес, или може да участва в големи проекти, свързани с реиндустриализацията на България?
- Реиндустриализацията на България е ключова за осигуряването на благоденствие и просперитет за хората. Ролята на държавната банка за развитие е да подпомага тези процеси.
ББР вече започна финансирането на индустриални паркове,
които са основен подход за преодоляване на дисбалансите в развитието на отделните региони в страната.
Освен изграждането на самите логистични зони тя ще участва и във финансирането на компаниите, които ще започнат производство там, и ще осигури синергия и допълняемост към възможностите, предлагани от Министерството на иновациите и растежа чрез прилагането на мерките по Закона за насърчаване на инвестициите. Банката се фокусира в подпомагане на развитието на бизнеса, който създава работни места в чиста и устойчива среда.
- Към кои сектори е насочено вниманието на ББР?
- Приоритетните сектори за банката са дефинирани в стратегията ѝ, като първата силно подкрепена индустрия е отбранителната. Това е определящ отрасъл за икономиката на страната, който се нуждае от банкова подкрепа в своите операции.
Преди дни обявихме новата експортна програма на ББР, за да могат българските предприятия да имат надежден партньор при износа на стоки или услуги. Подкрепата на дружества при изпълнение на проекти, финансирани по европейски и национални програми, гарантира навременно, коректно и проследено изпълнение.
Хоризонтална политика в дейността на банката е подпомагането на зелени и устойчиви проекти, като следим за неувреждащия ефект на всяко наше финансиране. ББР се стреми да допринася за растежа на икономиката, увеличаване на заетостта и просперитета на обществото.
CV:
Деляна Иванова е председател на Надзорния съвет на Българската банка за развитие и съветник на министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов. Била е заместник-министър на регионалното развитие в периода 2021-2022 г., народен представител в 45-ото и 46-ото народно събрание и член на комисията по бюджет и финанси. Има дългогодишен опит в областта на банковото дело и финансите.