
- В ход е най-мащабното строителство - има около 40 проекта от 2024-а, които ще продължат и през тази година
- Предстои паспортизация на 15 детски площадки и видеонаблюдение в 23-те села на общината
- Надяваме се, че през 2025-а ще поставим началото на многофункционална спортна зала
- Г-н Живков, спечелихте за КОЙ пореден път доверието на гражданите на Монтана и така имате възможност да провеждате дългосрочна и задълбочена политика на управление, като надграждате всяка година. Кои бяха неотложните проекти за реализация?
- Завършихме основния ремонт на централния площад "Жеравица" заедно с фонтаните. Реновирахме сградата на най-старата културна институция - читалище "Разум 1883". Изградихме младежки център - това е най-новата придобивка за младите хора в Монтана. Той бързо се превърна в притегателен център за приобщаване на деца от уязвими групи и за обучение в креативност и съвременно поведение на младежите.
В Монтана учат 40% от децата в областта
С откриване на нова детската площадка в кв. "Младост" в пространството между блоковете 40 и 43 завърши годишната капиталова програма на общината за 2024 година.
Общата капиталова програма се формира от преходен остатък, собствени средства, продажби на общински нефинансови активи и целева субсидия и е в размер на 8,5 млн. лева.
Отделно от това община Монтана работи по европейски проекти на стойност 22,7 млн. лева.
Още 57 млн. лева са инвестициите по националната програма за общински проекти.
През 2024-а в града ни са направени най-много инвестиции за последния половин век, като общият бюджет на общината за годината достига около 110 млн. лева без средствата по европейски проекти.
Отделно от това има около 40 проекта от 2024-а, които ще продължат и през тази година.
Напълно завършен е основният ремонт на пътя между селата Славотин и Клисурица
Въпросното шосе III-112 свързва главен път Е-79 и северния път от Монтана за Видин.
За общинската хазна 2024-а беше добра, тъй като успяхме да съберем 2 млн. лева стари недобори - суми, дължими от граждани и фирми за местни данъци и такси от последните 10-ина години.
Когато бях избран за кмет през 1999 г., капиталовата програма на общината беше в размер на 240 хил. лева, а сега е 55-60 млн. лева. Това дава много възможности и ние променяме постоянно жизнената среда в общината.
- Градът започна годината без бюджет. Пред какви предизвикателства бяхте изправени - бюджетът се прие по-късно, това забави ли строителната програма и други дейности?
- Не позволихме да има застой, действахме със собствени сили. Започват ремонти в селата и обновяване на мрежата от контейнери за смет. В ход е мащабна строителна програма.
Общината е закупила 180 нови контейнера по 1100 литра тип "бобър" за сметосъбиране
Още близо 400 контейнера в града и селата ще бъдат ремонтирани. В системата за сметосъбиране се използват общо 1800 контейнера. Продължава по график миенето на улици и косенето в паркови и квартални пространства.
Тревните площи в областния град са 600 декара в различните градски зони.
Строителната програма в селата ще бъде изпълнена до средата на годината. Стартирахме работата в селата, защото държавата още не е готова с финансиране на инвестиционната програма на общините.
Монтана има проекти за рехабилитация на водопровод и ремонт на 28 улици в кварталите "Плиска", "Мала Кутловица", "Изгрев" и "Кошарник".
Започнали са ремонти на кметствата в Сумер и Стубел, на улици в Смоляновци, Благово, Трифоново и Винище. Текущи ремонти има и в Горно Церовене, Долна Вереница, Габровница, Войници и Вирове.
Предстои да се реновират и двете спортни зали - "Младост" и "Огоста". Строителни дейности ще се извършват на покривна конструкция, съблекални и отоплителна инсталация.
В общината са подадени множество сигнали за домуване на тежкотоварни камиони в жилищни райони и в близост до парк "Свети Дух", както и за непозволено движение на каруци в централна градска част. Ще поискаме съдействие от КАТ и заедно с екипите на "Градска мобилност" ще решим този проблем.
- Задачите по благоустрояване на града нямат край. Какви са стопанските ангажименти на кмета?
- С нов облик ще бъде алeя Яворов - от централната градска градина, построена от моя предшественик Гоцо Митов през 1937 г. до жп гарата. Предстоят ремонтни дейности, нова настилка на детската площадка, 14 нови осветителни тела в градината до автогарата и озеленяване. Завършва и разширяването на Гробищния парк.
Другата алея от Обединения детски комплекс "Ние, врабчетата" до Живовския квартал ще бъде почистена, стълбите - от дупки и ями, а тревата - окосена. Предстои паспортизация на 15 детски площадки и видеонаблюдение в 23-те села на общината.
- За какво ще има средства в новия бюджет? Какъв е неговият характер?
- Рамката на проектобюджета за тази година достигна 90 млн. лева, със 7 млн. повече от миналата година и 9 млн. повече от 2023-а. Те са
разпределени между града и селата, за да осигуряват устойчиво развитие и са насочени към благоустрояване
на кварталите. Бюджетът е балансиран, не са забравени съставните селища.
Планираните капиталови разходи за годината достигат 7,7 млн. лева. Със средствата се финансират основни ремонти на междуселски пътища, градски улици, паркинги, междублокови пространства и обществени сгради.
Ще бъдат закупени и дълготрайни материални активи - техника и специализирани машини, необходими за строителство на общинска инфраструктура и комунални дейности.
Близо 1,6 млн. лева са планирани за ремонт на една от най-посещаваните обществени сгради
- Младежкия дом. В следващите 2 г. той ще бъде напълно обновен и модернизиран така, че да отговаря на съвременните изисквания за провеждане на различни дейности и събития.
За най-голямата обществена сграда - тази на драматичния театър "Драгомир Асенов", очакваме финансиране по програма на ЕС.
Общо 25,5 млн. лева ще бъдат инвестирани тази година по европейски проекти в града.
В проектобюджета са планирани средства за местни инициативи, култура, спорт, туризъм, за подпомагане на хора в неравностойно положение, пенсионери, ученици, студенти, предприемачи и млади родители.
Общината ще продължи да осигурява медицинска апаратура и необходими подобрения заа МБАЛ "Д-р Стамен Илиев".
- Какви средства ще бъдат инвестирани през тази година?
- Екология, общинска инфраструктура, комунални дейности и социални услуги - това са конкретните области, в които ще бъдат направени големи инвестиции през 2025 г. в Монтана.
Разпределението на приходите и разходите в проектобюджет от 90 млн. лева, както и средствата по европейски и национални програми бяха представени на обществено обсъждане на бюджета от Силвия Василева, директор на Финансово-стопански дейности в общината.
Монтана ще работи по проекти, финансирани от собствени, държавни и европейски средства на приблизителна стойност 54 млн. лева. От тях 7,7 млн. лева са капиталовите разходи от собствени приходи и целева субсидия.
Още 25,5 млн. лева са инвестициите по 17 европейски проекта
Допълнително по споразумение с Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще бъдат изпълнявани 8-те проекта от общинската инвестиционна програма. Финансирането по нея е преходно в 2 г. и е на обща стойност 53,4 млн. лева.
С европейски средства ще бъдат изпълнявани
проекти за качеството на атмосферния въздух,
за мобилност и зелен транспорт, за енергийно ефективни системи на улично осветление, за изграждане на съвременна социална и културна инфраструктура, за зелена градска среда, за образование и туризъм.
Повечето от проектите по общинската инвестиционна програма с национално финансиране стартираха през миналата година. Това са трите междуселски пътя Славотин - Клисурица, Смирненски - Буковец - Горно Белотинциаи Монтана - Николово - Долно Белотинци.
Други 4 проекта са свързани с основни ремонти на улици и подземна инфраструктура в кв. "Плиска", "Мала Кутловица" и "Кошарник", както и магистралните водопроводи преминаващи под парк "Огоста", "Калето" и "Слънчева градина".
Най-големият проект е за рехабилитация и реконструкция на бул. "Трети март"
- северния вход-изход на града, където са планирани за изграждане 3 нови кръгови кръстовища. Стойността на обекта е 30 млн. лева.
- Какво предвижда програмата ви за управление до 2027 г.? Могат ли гражданите вече да мечтаят за многофункционална спортна зала?
- Община Монтана има надежда, че през 2025-а ще бъде поставено началото на изграждане на многофункционална спортна зала, в която ще има 2500 седящи места за публика и покрит плувен басейн.
Новото спортно съоръжение трябва да се изгради на терен от 24 декара, на който в момента се намират пустеещи някогашни казарми. В преговори сме с Министерството на отбраната и се надяваме, че този терен ще бъде даден на общината.
Монтана е един от спортните центрове в България, имаме 30 спортни клуба, в които спортуват около 3000 души, предимно млади хора.
Имаме и професионални отбори по футбол, волейбол и баскетбол, които се състезават на високо ниво, а женският баскетболен отбор се бори за титлата в първенството, като в момента е лидер.
Хората в Монтана заслужават да имат
такава зала
и възможност да практикуват целогодишно своя любим спорт.
- Доволни ли сте от качеството на изграденото ново улично осветление на областния център?
- Продължава модернизацията на уличното осветление. В следващите 7 месеца в Монтана ще бъдат подменени още 1029 осветителни тела от уличната мрежа.
Това е вторият етап от въвеждането на енергийно ефективни системи в общината, финансиран по Национален план за възстановяване и устойчивост. Инвестицията е 444 560 лева, безвъзмездна помощ от ЕС.
Новите осветителни тела ще бъдат монтирани в кварталите "Огоста", "Пъстрина", "Изгрев", "Мала Кутловица", "Кошарник" и двете индустриални зони. Така ще се постигне по-добра осветеност в тъмната част на денонощието, намаляване на разходите за ток и като цяло по-добра екологична среда.
В първия етап от проекта бяха подменени 104 елтабла за улично осветление
и монтирани 1869 броя светодиодни осветители.
Съвсем скоро се очаква да бъде доставен и софтуер, необходим за въвеждане на система за управление и мониторинг на градската осветителна мрежа.
Реконструкцията и модернизацията бе направена в централната част на града, жилищните комплекси "Плиска" и "Младост", както и Живовския квартал.
Инвестицията в първия етап на проекта е 908 900 лева. От тях безвъзмездната финансова помощ е 883 640 лева, а съфинансирането - 25 267 лева.
- Общините се превърнаха в първия помощник на хората. Колко социални услуги предоставя Монтана?
- Общо в страната се осигуряват на гражданите над 800 услуги. В община Монтана социалните услуги са 25.
Бяха изплатени помощите на хората с увреждания. Това е твърде важно за всеки от тях
Заради забавянето на приемането на бюджета се породи известно напрежение, но държавата се издължи. От края на миналата година нуждаещите се бяха за декември 663 души, януари - 659, февруари - 680, март - 692 и април - 710. Съответно сумите, които получават, са 978 хил., 1 млн., 1,045 млн. и 1,07 млн. лева.
Това е едно от най-важните взаимодействия с общинската власт. Договаряли сме се с централната власт.
- Кога ще завърши зографисването на новия храм "Свети Дух", който свързваме с днешния празник на града?
- Още 2 г. ще продължи зографисването на храма, което е специфично изкуство. Целият храм е построен с подадената ръка от гражданите. Много съм благодарен на всички хора, които помагаха в това богоугодно дело.
Благодаря и на владиката Дометиан, който е на небето, че благослови градежа.
- Читалището в Монтана, чиято сграда бе реновирана, се превърна в истински културен и духовен център. Конкурира се с драматичния театър. Гражданите имат право на избор на спектакли и концерти. Спряха ли упреците към вас, че не обръщате достатъчно внимание на културния живот?
- Случаят със сградата на читалище "Разум 1883" е особен. Залата беше занемарена и порутена под напора навремето. Решихме да действаме и се намесихме успешно. Сега най-старата културна институция в града разполага с модерна зала с добра акустика и привлича зрителите.
Не бих казал, че се конкурират с драматичния театър, но се допълват и разнообразието в репертоарите е по-голямо. Като цяло интересът към театрални постановки, концерти и различни спектакли значително се е повишил.
- Вие сте зам.-председател на сдружението на българските общини и член на Европейския комитет на регионите. Как съчетавате тези длъжности и как това ви помага в управлението на нашия регион?
- Бях в Брюксел на 166-ата сесия на Европейския комитет на регионите с евродепутатите Ева Майдел, Илия Лазаров и Андрей Ковачев. България е член на
Европейския съюз и вече гледат на нас, българите, като на хора на друга скорост
Европейското бъдеще на България и на Българския Северозапад е необратимо. Европейският комитет на регионите подпомага нашето развитие.
- Какво ще пожелаете на съгражданите си за празника Свети Дух?
- Поздравявам всички съграждани по повод празника на Монтана Свети Дух - ден на радост и съзидание!
Монтана е град с древна история и име, с културни традиции и съвременно административно обслужване.
Убеден съм, че с цялата находчивост, мащабни и модерни виждания всички тук ще допринесем за превръщането на града и региона в прекрасен център, съчетаващ красотата на природата и обаянието на Българския Северозапад.
Хората са най-ценният капитал със своята богата душевност и колорит.
В тези хубави, празнични дни, изпълнени с любов и преклонение към вярата и християнските добродетели, желая на всички здраве, лично щастие и много поводи за гордост!
ВИЗИТКА
Златко Живков е роден на 5 ноември 1959 г. Пет поколения от неговия род живеят в Монтана. Семеен с 2 деца.
Живков е седми мандат кмет с подкрепата на всички десни партии в Монтана. От 2007 г. е зам.-председател на НСОРБ. През същата година е избран и за член на Комитета на регионите в Европейския съюз.
В момента Живков представлява страната ни в най-престижната институция на местните власти в ЕС. Той е в групата на ЕНП.