
Когато светила в медицината стигнат дотам да бият камбаните за тежкия травматизъм, причинен от безразсъдно каране на тротинетки, трябва да светнат в сигнално червено много лампи едновременно.
На първо място - на родителите, които купуват на децата си модното возило и сами не се замислят, че утре или вдругиден може да попаднат директно в залите на "Пирогов" със своя наследник. На когото са осигурили средството, с което да се нарани.
Има и други, които са замесени в екшъна с електрическите возила на две гуми. Например хората от общинските съвети и кметовете на големите градове. Щом има повишен риск за живота и здравето на гражданите там, те трябва да вземат съответните мерки. Незабавно, а не с изчакване от типа: "Чакай да видим накъде ще тръгнат нещата", "Да не дразним хората с прекалени регулации" и други подобни. Защото "докато умните се наумуват, лудите се налудуват".
200 тежко ранени и петима загинали за една година - тази статистика маловажна ли е, само някакви числа ли е, защо никой не вижда сериозния проблем?
Добре е, че лекарите поставят проблема - те са на първа линия, когато трябва да спасяват живот след новия тип травматизъм от пътни инциденти. Те виждат от първа ръка, че черепно-мозъчните наранявания от инциденти с тротинетки понякога са по-тежки, отколкото при катастрофи с автомобили. И знаят много добре, че лечението е също толкова сложно, колкото и на тежко ранените при катастрофи.
И сега, когато разгорещено се обсъжда какво трябва дапроменим, за да намалеят жертвите във войната на пътя, да не пропускаме контрола на тротинетките.
Материал по темата четете тук.