
БЪЛГАРИЯ има нужда от Агенция за управление на държавното имущество (АУДИ), защото в момента не знае нито какво имущество притежава, нито къде е то.
Предложението ми е да се обединят Агенцията за приватизация, Агенцията за обществени поръчки, които са институциите, представляващи различни фази от управлението на държавното имущество. Едната агенция има пълномощия да продава такова имущество. Но държавата притежава и много имоти и активи, които са разхвърляни по агенциите и в момента няма кой да каже колко и какво всъщност притежава. Около 10 на сто от всички държавни имоти са актувани като държавна собственост. При това тези актове и съответните регистри са нахвърляни по областните управители. Всяка областна администрация води отделен регистър. Отделно има собственост на ведомствата. Всичко това е феодализирано. Да не говорим , че в тези регистри присъстват само движимите имоти. А за недвижимите така и няма единен регистър.
Ако погледнете закона за държавната собственост, ще видите, че има един цял раздел държавно имущество, което изобщо не фигурира в закона. Фигурират само движими вещи и недвижими имоти. А къде отиват финансовите активи на държавата, ако не е тайна?Няма ги никъде! Не става ясно например какви вземания има държавата - примерно от данъци, от европейски проекти с държавно съфинансиране и т.н. Общ регистър на тези финансови активи не съществува. Или поне не знам някъде да се водят счетоводно.
Имуществата на държавните предприятия се водят. Но бюджетното счетоводство е на годишна база - започва на 1 януари и на 31-и декември всяка година изчезва. Всичко се изписва като разход. Ако например държавата има 1 дка собственост и през годината вложи в него 2 млн. за мелиорации - това вложение не се води никъдеТо направо отива в графата разход.
Ако имахме единна система за управление на държавното имущество този проблем нямаше да съществува. Но държавата няма организиран единен счетоводен баланс. Някои ще попитат - пак искат да увеличават бюрокрацията в държавата. Но тя вече си съществува. Въпросът е, че цялото държавно имущество е разхвърляно по ведомствата и всеки министър си е феодал.
За да променим това, държавата трябва да си хване имуществото в ръцете и да установи какво е нейно, къде е, в какво състояние се намира и на кого е предоставено.
На година в държавата се придобива имущество на стойност около 10 млрд. лв. общо. За целия период от приватизацията са раздържавени около 7,3 млрд. лв. Това означава, че само за година държавата харчи повече пари, отколкото е получила от цялата приватизация. Твърдя, че в приватизираното имущество много по-голяма част е присвоеното. Никой обаче не знае колко от него попада в тази графа, защото никой не знае колко е налично, къде и на кого е предоставено.
В член от закона за държавната собственост пише, че тя се прехвърля безвъзмездно между държавните ведомства. Т.е. ако аз съм МВР и строя апартамент за 200 000 лв., а утре като го прехвърля на Министерството на правосъдието на подходящ техен кадър, нуждаещ се от жилище, какъвто случай имаше наскоро, мога да сторя това безвъзмездно, а то да си го заприходи. В такъв случай вложението изчезва - няма го! А една агенция за управление на държавното имущество с централизиран орган, който да може да води тази политика, е в състояние да сложи ред в счетоводната отчетност в тази област. Например ще знаем на кого и при какви условия е предоставено. В споменатия случай безвъзмездно.
Но ако предоставим стадион на дружество "Юнак" например с месечен наем 50 лв., кой ще знае това? И какво имущество е предоставено - целият стадион ли, или част от него?
Въпросът е, че в момента държавата просто не знае къде й е имуществото. А финансовите активи законът дори не ги споменава. Даже ги няма в закона за държавната собственост.
Според доклад на Сметната палата от две хиляди и втора година, се посочва, че още не е започнало създаването на имотните регистри. Това означава, че 6 г. след създаването на закона за държавната собственост през 1996 г. няма регистър.
Агенцията е само инструмент. Чрез нея можем най-сетне да разберем какво притежава държавата. И като харчим по 10 млрд. на година, за какво ги пръскаме. Това могат да покажат финансовите отчети на държавните предприятия и ведомствата, налични в АУДИ.