
Интервю с Цецка Цачева, председател на Народното събрание
- През последните дни пак е актуална темата за гласуването с чуждите карти. Чуха се доста крайни идеи за справянето с него – от Яне Янев за затвор, от Костов за 200 лв. глоба. Как ще овладеете проблема, г-жо Цачева?
- С финализирането на преговорите с фирмата за надграждане системата за гласуване с биометрични елементи въпросът отива към решение. Договорихме чувствителна отстъпка и вместо предварително обявените 300 000 лв. договорът ще бъде сключен за 183 000 лв. Впечатлена съм от разбирането, което проявиха договорните ни партньори за значимостта на този проблем. Още повече че в деня преди преговорите, които се състояха в 15 ч в петък, станахме свидетели на грубо нарушение на Правилника за организация дейността на НС. Стана ясно, че при 12 присъстващи депутати от Коалиция за България в две гласувания системата отчиташе 16 гласа. Не се осъществи стремежът ми данъкоплатецът да не се товари със средства за изграждането на нещо, непознато в централно- и северноевропейските държави. Опитът, който фирмата ще предложи - на италианския и на турския парламент, дава гаранция, че догодина няма да ме питате първо за гласуването с чужди карти. Институцията Народно събрание е нещо много сериозно и не с това трябва да се обсъжда сред обществото.
- Все пак “рецидивистите”, ако може така да ги наречем, защото те горе-долу едни и същи нарушават, как ще ги дисциплинирате до края на годината?
- След като имената на част от тях станаха ясни и обществото знае за тях, оттук насетне за мен това е вътрешнопартиен проблем на всяка политическа сила, която ги е излъчила.
- Червените обясниха, че са си били в сградата.
- Позитивният момент, заради който приех да се надгради съществуващата система за гласуване, е, че така не само няма да има възможност за гласуване с чужди карти, но и ще се отчита всяко гласуване на народен представител по конкретен въпрос. Тогава бихме преодолели явлението народният представител да бъде в сградата на НС, но да не участва в работата в пленарна зала. Нерядко от 10 гласувания за деня даден депутат участва в едно. Вие преценете дали това е работен ден за този народен представител. Тук отделям хипотези, когато се отсъства при уважителни ангажименти, за които всеки народен представител ме уведомява. И няма случай да съм отказала.
- Сред тези, които ви уведомяват, че ще отсъстват, фигурират ли Доган и другите “отличници” в топ чарта на отсъстващите?
- Нямам спомен. Те са с такова самочувствие на държавни мъже, че може би считат като ненужен акт да уведомят председателя на НС за отсъствието си.
- В сайта на НДСВ ви упрекват за начина, по който сте разпределили кабинетите в бившия Партиен дом. Взехте ли кабинета на Тодор Живков или не?
- Нямам понятие откъде парламентарно непредставена партия има информация какво се случва в НС. В предходните мандати председателят на НС е имал кабинет и на “Батенберг” 2. Посетих помещението, ползвано от предшествениците. Разбрах, че е било на Тодор Живков. Но мащабите, обзавеждането, атмосферата му не ми импонират. Заявих, че няма да го ползвам, реших да го предоставя за дейността на постоянни комисии.
Сайтът на НДСВ не е приоритетният ми източник на информация. Разбирам, че там има някаква ревност по отношение бившия кабинет на г-н Паси, но кой се помещава в този кабинет в момента, не е моя работа. Комисия от различни парламентарни групи извърши разпределение и нямам оплаквания някой да е останал без кабинет. Има, но в посока, че някъде липсват елементарни мебели. Обмисляме обществена поръчка за обзавеждане, но не луксозно, а само за бюра и столове.
В сайта, за който говорите, имаше акцент и върху това къде живея. Не знам откъде черпят информация, но добронамерено им казвам, че източникът им не е надежден. Съгласно поста, който заемам, съм длъжна да ползвам жилище, охранявано от НСО, която има няколко вили в Бояна. Беше ми показана една от тях, но това не е виличка в истинския смисъл, а представителна сграда с над 20 помещения от мрамор и камък, която преди промените е ползвана като резиденция за делегации. Казаха ми, че няколко помещения от нея ще бъдат пригодени за жилище, но отоплението няма как да бъде изолирано само за две спални и една трапезария, които са ми необходими. Досега тази вила не е била обитавана, разходи за нея не са правени, не се правят и в момента. Тя не се отоплява, тя не се охранява персонално.
Само разходите за гориво за пътуването ми оттам до сградата на НС щяха да са неколкократно по-големи от тези, които се правят сега за мен. Това бяха съображенията ми да откажа тази вила. Понеже мястото, на което живея, трябва да е с помещение на охраната и автомобил на НСО, жилище, което отговаря на изискването, беше намерено в квартал, който не е до НДК – мисля, че е на около 4 км оттам и в никакъв случай не е луксозно. То е под 100 кв. м и включва две спалнички, общо помещение трапезария с бокс и сервизно помещение.
- Много скромно го давате за председател на НС...
- Не че в Плевен съм живяла по-нескромно, но личното жилище е чувствително по-голямо от сегашното. Но това е място, в което вечер се събирам със семейството си, което не е многочленно, и ми е съвсем удобно. Дава възможност синът ми да посещава училище, без да ползва коли, а с градски транспорт. Много държа той да има нормални младежки години, да излиза, а не да бъде докарван до входа на Бояна. Изцяло съм се водила от прагматизъм - семейството ми да не изпитва ограничения от поста ми и в същото време да дам възможност на НСО да си върши работата. По мое настояване охраната ми е редуцирана до минимум. Така се правят икономии, заради които служителите в НСО се шегуват, че съм най-евтиният охраняван обект в държавата.
- Какви са впечатленията ви за отношенията президент - премиер? Преувеличени ли са слуховете за напрежение между тях? Питам ви като човека, който седеше най-близо до тях на консултативния съвет.
- Всяка от личностите, които бяха там като представляващи съответни институции, бе на нивото на държавническото мислене. Няма никакво напрежение между институциите. А що се отнася до личните взаимоотношения между личностите, които ги представляват, не е моя работа да ги коментирам.
- След като революционно прокарахте пъртината жена да заеме най-високия пост в парламентарната република, сега на път е и най-високият пост в столицата да бъде поверен на дама. Защо Борисов се доверява повече на жените?
- Не аз в личен план съм провела революционното разчупване, а лидерът на ГЕРБ поверява отговорни постове на жени. ГЕРБ не прави разлика между мъже и жени, не търси за човека пост, а обратното – за работата, коятотрябва да се свърши, се търси компетентната личност, която може да я свърши най-добре. Жените сме малко по-диалогични, по-адаптивни. Предложението за г-жа Фандъкова за мен е много добро държавническо решение, защото тя е личност, която съчетава професионализъм, последователност и всеотдайност. Излъчва мекота, която е нужна в местната власт, където, знаете, понякога нещата са доста критични.
Нека на днешния празник се замислим върху съдържанието на понятието “независимост”. В ежедневието си много често си служим с думички, които са ни даденост, без да си даваме оценка за усилията, благодарение на които ги имаме. Независимостта преди всичко е ценност - национална, политическа, държавна, гражданска. Само общност от свободни граждани може да гради и да спечели национална кауза и само независимите могат да градят моста на ЕС.
CV
- Родена на 24 май 1958 г. в ловешкото с. Драгана
- Образование: право в СУ “Св. Кл. Охридски”
- Председател на 41-ото НС от учредяването му на 14 юли 2009 г. Тя е първият шеф жена на българския парламент. Наскоро бе в Талин на неформална среща на председателите - дами на народни събрания, заедно с колежките си от Австрия, Унгария, Холандия и Естония. Ръководител на постоянната делегация на НС в Интерпарламентарния съюз
- Преди това бе общински съветник в Плевен и областен ръководител на ГЕРБ в града
- Омъжена, с един син