
Милен Велчев, зам.-председател на НДСВ, е роден на 24 март 1966 г. в София. Завършил е международни отношения във ВИИ “Карл Маркс”. Има две магистратури - по бизнес управление в Рочестърския университет в САЩ, и по финансов инженеринг в Масачузетския технологичен институт в Кеймбридж, САЩ. От 1995 до 2001 г. работи в “Мерил Линч Ко” Лондон, за последно като вицепрезидент на “Развиващи се пазари”. Бил е министър на финансите в кабинета “Сакскобургготски”. Депутат е в 39-ото и 40-ото народно събрание. Зам.-шеф на НДСВ. Женен, с едно дете.
- Къде се изгуби НДСВ, г-н Велчев?
- Всяка партия, която не се е представила добре на избори, има нужда да си събере силите вътрешноорганизационно, за да продължи. И в такъв момент не може да се очаква тя да е първа на барикадата, “за” или “против” едно правителство, което още е в 100-дневния си меден месец.
- Т.е. НДСВ липсва от политическата сцена, защото още не сте се определили като поведение - дали ще подкрепяте управляващите, или ще сте опозиция?
- Никога не сме били привърженици на опозиционните действия заради самите тях. След като мине 100-дневният толеранс, ще заемаме принципни позиции. Когато правителството направи нещо хубаво, ние ще сме първите, които ще го поздравим. Но ще сме и първите, които ще посочат грешките.
- Има ли такива?
- Какъв смисъл има да говорим за 100 дни толеранс, ако започваме да критикуваме безогледно от първия ден. Не че няма за какво да се критикува и това правителство.
- Тогава защо мълчите?
- Уважаваме демократичните традиции и за нас въпросът за 100-те дни не е лишен от съдържание. Правителството има нужда от съвети. То прави някои неща, които ние не бихме направили, а пропуска ходове, на които ние държим. Не сме се колебали да кажем и за необходимостта от споразумение с МВФ, което явно не е на дневен ред, нито за необходимостта от по-рестриктивна фискална политика, без която не може да се постигне балансиран бюджет за края на годината. Но не очаквайте това интервю да се превърне в ярък пример на опозиционно поведение.
- Като казвате, че правителството има нужда от съвети - някой от министрите търси ли НДСВ за такива?
- Не. Не е уместно представители на предишното мнозинство да седят до шофьора и да протягат непрекъснато ръка към волана. Разбира се, ние сме напълно доброжелателни и ако има нужда от нашите съвети, сме готови с тях.
- Все пак за ГЕРБ дълго време се говореше като за по-доброто НДСВ, много от членовете ви минаха в тази партия...
- Сега виждате колко е имало основание за такива приказки. Нищо чудно след време да гледат на НДСВ като на по-добрия ГЕРБ.
- От тройната коалиция НДСВ е най-малко засегната от ревизията на ГЕРБ. Да не би да имате договорки с Борисов?
- Договорки нямаме абсолютно никакви с никого. Обяснението е съвсем елементарно – нашите министри много трудно могат да бъдат обвинени в каквито и да било зулуми. Нещо повече – сега, когато излизат стенограмите от заседанията на МС, се вижда как те по всеки нашумял публично въпрос са вземали много принципни позиции в интерес на обществото.
- Червените министри ще подават декларации, че не искат за тях да важи законът за амнистията. НДСВ ще ги последва ли?
- Какъв смисъл има, след като една декларация няма юридическа стойност.
- НДСВ е в дъното на този закон...
- Ако вярвате на думите на Сергей Станишев, сте на доста грешен път. Много лесно може да се провери в деловодството на Народното събрание, че вносители на този закон не са депутати от НДСВ, а МС.
- Негов автор не беше ли Георги Петканов като министър?
- Като министър на правосъдието той го внесе в МС. След това и приемникът му продължи този процес. Но по тази логика трябва да се обвини някой чиновник в Министерството на правосъдието, който го е написал. Едва ли Петканов е решил, че трябва да има закон за амнистията. Политическата воля е била МС да го внесе в парламента, а депутатите да го приемат. Аз като депутат, който е подкрепил закона, съм го направил без съзнание, че с това се създават пречки пред правосъдието. Така както, предполагам, и Лъчезар Иванов го е подкрепил на първо четене. Но ще помоля нашите бивши коалиционни партньори да не прехвърлят проблема от болната глава на здравата, т.е. на НДСВ. Вижда се, че много повече има за какво да бъдат обвинявани бившите министри от БСП.
- Очаквате ли паралелно с ревизията на властта да се задълбочи и ровенето из царските имоти?
- Ако някой смята, че има казус с царските имоти, би трябвало отдавна да го е отнесъл до съдебните органи. Прави впечатление обаче повишената активност на някои по адрес на царя. С неговото оттегляне би трябвало да е отпаднало обяснението, че царят плаши тези кръгове с присъствието си в политиката. Явно, че царят продължава да играе роля на ракетоносител за всички, които искат дапрочетат името си във вестника.
- Работната група на агенцията по горите към земеделското министерство предлага на премиера да предяви иск за онези 4500 дка царски гори, които са върнати два пъти.
- Щом като има съмнения, редно е въпросът да се реши в съда.
- Какво се случва в НДСВ с приближаването на конгреса? Много ли мераклии има за поста на царя?
- Вероятно няма да липсват, но това ще стане ясно след Националния съвет. Срокът за номинации ще е в средата на октомври.
- Искате от всеки от кандидатите концепция. Какво ще пише в тях?
- Няма нещо задължително като съдържание. Тези документи трябва да дадат представа за вижданията и намеренията на бъдещия лидер.
- Какво ще пише във вашата концепция?
- За себе си още не съм взел решение дали да пиша такава концепция, така че да отложим този въпрос.
- Ако ви номинират?
- Никой няма да бъде номиниран насила, без неговото съгласие.
- Т.е. вие не искате да се кандидатирате?
- Не съм взел решение.
- Кое е по-разумно - НДСВ да има лидер или да се ръководи от триумвират, каквато идея има?
- Идеи циркулират винаги в нашата партия, но това за триумвирата не се обсъжда сериозно. Този модел не ми изглежда най-целесъобразният начин за ръководене на партия. Сигурно има причина всяка партия да има само по един лидер. Единоначалието невинаги е жизнено необходимо, но в трудни периоди е незаменимо.
- Кой е най-подходящ за лидер на НДСВ?
- Симеон Сакскобургготски. Но по всичко личи, че той няма желание. Не е коректно към колегите сега да назовавам имена.
- Как си обяснявате факта, че Симеон беше лидер на НДСВ 8 г. във властта, а сега, когато сте опозиция - подава оставка? Понасяне на отговорност ли е това, или и бягство?
- Това, че за съжаление в момента не сме в парламента, по никакъв начин не вещае края на проекта НДСВ. И не предполага нито позитивно, нито негативно бъдещо развитие на партията. Що се отнася до нашия досегашен лидер – независимо дали ще пожелае да бъде определен за почетен председател, или не, той завинаги ще остане в сърцата и ума на всички от НДСВ.
- Това не е отговор на въпроса бяга ли Симеон от НДСВ?
- На вас, журналистите, не може да ви се угоди. Когато лидерът не подаде оставка, го заливате с критика, че не поема отговорност. А когато поема отговорност, го обвинявате, че напуска потъващия кораб.
- Има разлика – Симеон не е редови член на партията и след оставката си няма да продължи да работи занея. Той явно се дистанцира тотално от проекта НДСВ, няма да е и почетен председател...
- Това е негово решение, което предстои да вземе. Но не съм съгласен, че се чувства съвсем неангажиран с партията. И съм сигурен, че който и да я оглави, ще може да разчита по всяко време на съвети и наставления от царя.
- В НДСВ има толкова лобита, че една от прогнозите е след конгреса да има разцепление. Който и да застане начело, ще има обидени.
- Всяка партия има различни кръгове. Съзнателно избягвам думата лобита, защото не е уместно. Но силните лидери успяват да обединят всички зад себе си. Това е смисълът на лидерството.
- Но преди 2 г., когато лидер бе Симеон, НДСВ се разцепи. Очаквате ли онзи конгрес да се повтори?
- Не бих го нарекъл разцепление. Ако беше такова, то сега щяхме да имаме два политически субекта. А си спомняте добре каква беше съдбата на БНД на всички избори за тези 2 г. Знаете ли дали още съществуват?
- Почти толкова, колкото и НДСВ.
- Не съм съгласен.
- Как да разберат хората, че НДСВ съществува, като нямате инициативи?
- От вътрешнопартийна гледна точка се готвим за конгреса. Ръководството на партията обикаля регионите, за да помага с каквото може на нелеката ситуация за запазването на организационната структура. Не съм чул много хора да имат желание да напуснат НДСВ. И това е показателно, че идеалите, с които ние започнахме този проект, още са живи.
ЛИЛЯНА КЛИСУРОВА