
С Мария Капон, председател на Единната народна партия, разговаря Марияна Желева
Правим интервюто в деня, в който Мария Капон връчи в парламента сигнал за работа на български компетентни служби по офшорни сметки с въпрос има ли нещо общо Румен Овчаров или негови близки с тях. Предния ден пък предаде на прокуратурата документи за газовите договори. Предала е всички документи, които е получила, защото били с гриф секретно, и смята, че не е редно да стоят в нея.
- Г-жо Капон, липсва ли ви медийното внимание, както предположи г-н Румен Овчаров, и харесвате ли го, че се хващате с него?
- Мисля, че сериозният въпрос не е дали на мен ми липсва медийно присъствие, а дали на г-н Румен Овчаров не му липсва вниманието на прокуратурата. Въпросът е кое внимание е по-важно за обществото.
- Вие предадохте газови договори на прокурор. А те бяха в секретното деловодство на Народното събрание, за да ги четат депутатите. Защо не ги дадохте тогава на прокуратурата?
- Документите по договора за газта ги изисквахме 7-8 месеца. Можете да видите колко пъти съм влизала в секретното деловодство да ги чета. Но аз не ги получавах и не ги притежавах, за да мога тогава да ги дам на прокурор. Сигурно има към 500 страници стенограми в парламента, от които се вижда колко пъти е поставян този въпрос и от колегите ми - Иван Сотиров, Мартин Димитров, Елеонора Николова, Иван Иванов, Яне Янев, Димитър Абаджиев.
- Е, защо тогава не сигнализирахте прокуратурата? Бяхте депутати, бяхте овластени?
- Едва ли някой повече от нас е давал сигнали на прокуратурата. Спомняте ли си фургоните за наводненията, сладкарските фирми, които строяха мостове? Когато дойде сигналът за газовите договори, правени по времето на Румен Овчаров, ние отново го предаваме по реда, предвиден от закона.
- За кое от всичко?
- Сигналът е разделен в две части – едната, за секретните договори за газа, отиде директно в прокуратурата с копията, които ни бяха предоставени и с експертни становища. Другата част, която третира евентуален конфликт на интереси, засяга проверка, правена в прокуратурата в определен минал период. Всички ние трябва да сме наясно издирвани ли са офшорни сметки на Румен Овчаров и негови близки и докъде се е стигнало. Тази част отиде в комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика.
- На какъв етап е разследването на прокуратурата по офшорните сметки?
- Сигналът предполага, че е имало проведено разследване. Комисията на г-н Янев трябва да установи дали това е така.
- Сметките на г-н Овчаров ли са, или на негови близки. Хайде поне мъничко ни кажете. В сигнала какво е записано?
- Това, което мога да кажа, е, че в сигнала сме записали, че питаме дали са негови, или на негови преки роднини.
- Това трябва да се проверява, така ли?
- Да, защото офшорните сметки имат спесимени. При тях е важно кой реално може да борави с тях. С г-н Янев разгледахме не само конкретния сигнал, но и това какво трябва да правят българската държава и българските политици, така че да няма прикритие на корупция по висшите етажи на властта чрез офшорни сметки, на които се правят тези трансакции. Крайно време е в Закона за обществените поръчки да влезе текст - при поръчки, финансирани с държавни или с общински бюджети, да не е възможно да участват фирми, които имат офшорен капитал или са офшорни. Не би трябвало да е възможно българската държава да използва офшорни банки било то за кредити, било то за дебити. Не е възможно българската държава да ратифицира каквито и да било спогодби, в които доставчици, проекти или международни компании се регистрират в офшорни зони.
- ...при газа ли отидохме?
- Няма значение на кое. Много е лесно, когато един от партньорите в една сделка е офшорна фирма със съответната офшорна сметка, да бъдат прикрити последващите комисиони по високите етажи на властта. Надявам се българското правителство и колегите от ГЕРБ, с които години наред работим по тези теми, да вземат мерки в тази посока.
- Да се върнем към тези офшорни сметки, които внесохте?
- Те са няколко темите по тези сметки. В сигнала има въпроси, свързани с приватизацията наТЕЦ "Варна". Той е доста по-обширен.
- В смисъл? Става въпрос за комисиони по тези сделки ли?
- Да, за съмнения и по тези сделки. Ето ви един добре известен случай – проверката на "Топлофикация София", възложена от Румен Овчаров, показа, че в дружеството всичко е наред, проверката, възложена от кмета Борисов веднага след това, показа огромни злоупотреби. Как става това? Когато това се изясни, следват всякакви въпроси за популярната баба Цецка, за Вальо Топлото и т. н. Голямата промяна ще дойде тогава, когато получим отговори на тези въпроси от обществен интерес и последват адекватните действия.
- Вие казвате ли, че Румен Овчаров има офшорни сметки?
- Не мога да казвам такива неща. Аз предавам сигнала с факти и питам г-н Янев дали може да направи проверката и очаквам да започне разглеждане на сигнала.
- Ако нещо е открито, би трябвало да има някаква информация. Нали е било 2006 г., сега е 2009 г.?
- Точно така. Затова по процедура г-н Янев ще направи необходимите срещи. Там е написано кои са били прокурорите.
- Сегашният момент не се ли свързва с предстоящите избори в София? А г-н Овчаров директно каза, че това е удар преди конгреса на партията му?
- Сега го получих, сега предавам сигнала. Г-н Овчаров може да търси зависимост и с идването на есента. А от 1 януари 2010 г., когато е предвидено увеличение на цената на топлото, "връзката" ще стане още по-дебела за джоба на българина.
- Да попитаме - вие какво точно внесохте в прокуратурата?
- Основните договори от 1998 г. , разликата в допълнителните споразумения, които са подписани през 2006 г. както за транспорта на газа и за бартера, договорите за вътрешните пазари и за смяна на формулата, където от 82,5 долара в базова формула се сменя на 91 долара. И с ясните изчисления какво би било в единия или другия случай и графика по меморандума,с големите увеличения.
Според мен това е сигнал на газов експерт. Всичко е пратено в един много хубав пакет като поща.
- Откъде са тези два милиарда щети, които лансирахте?
- Имаше изчисления, които са приложени. Мога да поканя г-н Овчаров, който иска да ми дава урок по аритметика, да види златните ми медали от олимпиадите по математика и физика, за да престанем с този абсурден спор. Помните ли какви аргументи бяха изтъквани при подписването на меморандума през 2006 г. - сигурност на доставките на газ. А какво се случи в началото на тази година? Газова криза. Получиха ли един лев компенсация фирмите, хората, които включваха печки? И къде беше Румен Овчаров тогава? Обществото не получи тези отговори, а се радва на розови БМВ-та, лъжици и вилици, но големите грешки в политиката са на много по-високо ниво. Българските граждани очакват повече да не се случва така, законът да не го разрешава, да знаят колко ще плащат за парно с години напред и заради кого.
- Какво очаквате от проверката за газа?
- Очаквам и политическото решение на това правителство за осигуряване на прозрачност по предстоящите споразумения. Иначе можем след половин година да си кажем, че властите са се сменили, а интересите не.
CV
- Роден на 8 април 1969 г. в Пловдив
- Висше – икономика, специалност продуктов маркетинг. Специализации - в Япония и във факултета по публично управление "Джох Ф Кенеди" в Харвард
- От 1994 до 1997 г. работи в “Международен панаир” ЕАД
- От 1997 до 2005 г. е управител на „Фернет България” ООД и от юли 2009 г. и по настоящем
- От 2005 до 2009 г. народен представител в 40-ото Народно събрание, сьветник в комисията по вьншна политика и отбрана в 41-ото Народно сьбрание
- Писмено и говоримо владее френски, английски, немски, испански, руски
- Председател е на Единна народна партия
- Омъжена, с едно дете