
Украйна е изключително важна от геополитическа гледна точка страна. Първо, тя е гранична държава между Запада и Русия и това, което тя се опитва да направи - Евразийски съюз.
Второ, Украйна е огромна държава по мащабите на Европейския съюз - близо 50-милионно население, голяма територия, огромни залежи на подземни богатства.
Киев се опита да обърне кормилото на Изток, но започнаха протести в подкрепа на евроинтеграцията на Украйна.
Какъв е залогът? Ако Украйна остане в орбитата на Русия, това означава, че
в тази орбита
ще се закрепят
всички държави
от постсъветското
пространство
с изключение на балтийските републики, които вече са в ЕС и НАТО, тоест ще имаме възстановяване в някаква форма на Съветския съюз.
Ако Украйна обаче постепенно се асоциира в ЕС, а в по-далечна перспектива и в НАТО, това ще означава изолация на Русия или поне удар по нейните имперски интереси. Вероятно тогава Русия ще трябва да предприеме друг генерален курс на своето развитие. Затова битката за Украйна е абсолютно стратегическа, тя е битка за бъдещето на Европа.
В някакъв смисъл протестите в Украйна срещу отказа на Киев да сключи споразумение с ЕС приличат на българските протести от 1997 г., когато се решаваше въпросът за геополитическата ни ориентация.
Разликата е, че България не е толкова важна в геостратегическо отношение като Украйна.
Ако Европейският съюз ни изглежда пасивен в сегашната битка, не бива да забравяме, че
той все пак
зависи много
сериозно
от руските
енергийни
доставки
Когато зависите над 50 на сто за енергията си от някого, щете не щете, се съобразявате с него. Това е проблем, по който за Запада няма лесни и бързи решения, има стратегически решения с преориентация на енергийните източници и с пестене на енергия.
Впрочем битката за Украйна можеше отдавна да е решена, ако не беше провалът на украинските демократи.
И Юлия Тимошенко, и предишният президент Виктор Юшченко дискредитираха идеята за демократично развитие на Украйна, след като затънаха в корупционни скандали. Това даде възможност да бъде избран сегашният президент Виктор Янукович, който е проруски настроен.
Тук също може да направим аналогия с България -
проваленият
преход у нас
се дължи в голяма степен на некачественото управление на демократите, които в различни моменти бяха на власт. По същия начин те затъваха в корупционни скандали, които доведоха до това, че в различни моменти на власт се връщаше социалистическата партия в различни комбинации.
Но ние поне сме решили геостратегическия въпрос - вече сме членове на НАТО и на ЕС и да се надяваме, че връщане назад няма.
Що се отнася до Украйна, тя,
ще не ще,
ще трябва
да балансира
в бъдеще
между интересите на Русия и на Европейския съюз, но не чрез такъв рязък завой.
Разумният сценарий за Украйна е да бъде в някакъв смисъл "преходна" държава и да помага за подобряване на отношенията между Русия и ЕС, а не да отива директно на Изток. Не става дума Украйна директно да се ангажира примерно с НАТО, защото Москва няма да преглътне това. Позитивният сценарий е постепенно ориентиране на страната към западните демократични ценности, без тежко да се засягат интересите на Русия, защото тогава ще се стигне до конфликт.