
Интервю с Борислав Михайлов президент на БФС
Той е роден е на 12 февруари 1963 г. Син и баща на вратари на националния отбор - Бисер и Николай.
Кипър вероятно му е вече най-омразната дестинация. Там през декември 1996 г. беше последният му официален мач като титуляр в националния отбор, а миналата събота като президент на БФС трябваше да преглътне срамна загуба 1:4 в световните квалификации. Провалът на Острова на Афродита сложи край на надеждите му за първи път като шеф на футболния съюз да присъства на финали на световно или европейско първенство.
- Г-н Михайлов, вие сте в българския футболен елит повече от 30 години. Изпадали ли сме в по-тежка криза?
- Сигурно е имало. Ти си бил с мен и при 0:6 от Чехия в Прага през 2001 г., тогава бях първи вицепрезидент на БФС. А и други шестици имаме - моето поколение падна 1:6 от Испания на световното във Франция през 1998 г. Така че самият резултат като цифрово изражение не е толкова важен, важен е начинът на игра и малодушието на играчите в мач, който така или иначе, ако бяхме го взели, щяхме да продължим да имаме шансове. А и в Кипър резултатът в 6-ата минута можеше да е 2:0 за нас - Бербатов излезе сам срещу вратаря, после Благо Георгиев удари греда. Тогава в неделя щяха да ги посрещат като герои, ти нямаше сега да ми вземаш интервю, а разни забравени герои нямаше да изскачат от нафталина.
- Все пак преди почти година след 1:6 в приятелски мач, а не в квалификационен, и заради думите "толкова си можем" Пламен Марков бе уволнен от поста старши треньор на националния отбор. Каква е разликата със сегашната ситуация?
- След като един треньор, който е загубил дело срещу БФС за пари, това го подчертавам дебело, излиза година по-късно и казва, че единствената му грешка е било онова 6:1 в Сърбия, смятам, че няма какво да коментираме повече.
- Смятате ли, че него го използват за атака срещу вас, че изказванията му са режисирани и някой го използва?
- Сигурно е така. Виж, аз не искам да го квалифицирам. Най-добре неговите колеги треньори или бивши футболни светила могат да го направят. Но предполагам, че има гръб, за да започне подобна атака. Той не е от най-големите смелчаци. Що се отнася до това дали беше сменен правилно - да, аз съм убеден, че това е така. Това стана с решение на изпълкома на заседание, което продължи над три часа, защото имаше дебати. Така че не беше сменен еднолично от мен.
- Има ли БФС ясно виждане за излизане от кризата?
- Българският футболен съюз не може да направи много, ако няма подкрепата на клубовете. Промените трябва да започнат там, защото това е основата на целия ни футбол. Ние поддържаме националните отбори на всякакво равнище, а в последно време много от клубовете дори отказват да си пускат най-добрите играчи, защото ги пазят.
- Кои конкретно не си пускат играчите?
- Не, това е обща практика. Само мога да кажа, че сме демокрация и ние нямаме лост, с който можем да ги задължим да го правят. Става въпрос преди всичко за юноши, при младежите и мъжете няма много случаи.
- Това са частни случаи. Питам генерално какво се прави за промяна във футбола като цяло, защото той очевидно е в тежка криза?
- Генерално трябва да се работи много, а не само да си говорим глупости дали отгоре да променяме, или отдолу. Държавата вече показа, че ще има отношение към футбола. На първо време трябва да изградим прословутата база на националните отбори. Нито аз, нито някой друг от футболния съюз има вина, че тя все още не се е състояла, че не е факт, защото за това трябва и терен. Премиерът ни обеща, така че се надявам това да стане в най-скоро време. А промяна си трябва на всички нива - трябват терени, трябват треньори. А на следващото европейско първенство целта ни ще е само и единствено класиране.
- Много ви атакуват заради нежеланието да се заложи на треньор от чужбина. Сега очевидно Станимир Стоилов получава кредит на доверие, но в бъдеще възможен ли е подобен вариант?
- Специално с теб сме си говорили много пъти, че все някога и чужденец ще мине през България. Но така или иначе имаме млади треньори, Мъри е един от тях, по клубовете има мои бивши съотборници, които вървят нагоре. Но назначаването на чужденец не е гаранция. Вижте Грузия, други държави, даже Русия има проблеми с класирането.
- Ще се справи ли Мъри при този ограничен потенциал?
- Ето това трябва да се анализира, махнете ме мен. Днес съм президент, утре ме сменят, с теб пак ще си пием кафето. Но я ми кажи 30 играчи, или по-добре 33-ма, навремето беше модерно по трима на пост да има, които трябва да са основата за следващите квалификации. Да са сигурни и качествени, за да може всеки треньор от тях да сглоби добър отбор.
- Не знам дали има и двайсет такива.
- Ето, значи не трябва да обиждаме никого. Държавата ни е малка, белята е голяма - финансова криза и така нататък. Не трябва само футболът да опира пешкира за всичко.
- Щом основата са клубовете, как БФС може да помогне на тях?
- Тези неща вече са задвижени. Пътува писмо към господин Бойко Борисов със заявка от всички клубове какво им е необходимо като финанси на общинско ниво, защото самите стадиони в огромната си част са общински. Поне базата да бъде оправена, това е основата. След като проучи писмото, правителството ще реши на кой какво може да даде. Дали ще е в пълен размер, дали в по-малък, но това ще е само началото. Вчера моите юридически помощници имаха пет часа заседание, на което се обсъждаше какви промени ще предложим в закона за спорта. Но има нещо друго. Аз не искам да се оправдавам, отговорен човек съм, изиграл съм 102 мача за България, сега съм поел отговорността да съм президент на БФС. Нали?
- Да, така е, но...
- Показателно е, че на последния конгрес срещу мен излизат някакви мними хора, които даже нямат право да се явяват, а никой друг не иска да се занимава с това нещо. Защото е доста тежко. Аз можех да имам прекрасен живот и без да съм начело на футболния съюз.
- Има ли проблеми в самия национален отбор? Някои футболисти да не играят в пълна сила или да са скарани помежду си?
- Конфликти няма никакви, аз съм абсолютно сигурен. От доста време съм около и със този отбор. Познавам повечето момчета, питам ги дали всичко е точно, има ли някакви проблеми. Каквото зависи като организация от един футболен съюз и от неговия президент, те го имат. И това е направено не само за мъжкия, а за всички национални отбори.
- Вярно ли е, че няма вече да им се плащат по 1500 евро за повикване?
- Първо, не са 1500, а 1000 евро. Това е според споразумение, което изтича след последния мач от световните квалификации, тоест след мача срещу Грузия в София. Дано той да бъде успешен за нас. След това ще има ново споразумение, като наистина имаме идея да не се плащат вече тези пари. Тези пари, които не са малко, ако ги сметнем за целия квалификационен цикъл, да се пренасочат към деца, юноши и техните треньори.
- Според споразумението за световните квалификации колко изпуснаха титулярите от националния отбор за това, че не се класираха?
- Според споразумението те имаха премии за някои от мачовете, в които се представиха добре. Винаги обаче половината от премията се депонира и се доизплаща само при класиране. Иначе трябваше да си разделят 3 млн. евро при класиране.
- Значи по около стотина хиляди евро на човек са пропуснатите ползи?
- Точно така.
- Май няма скоро да вземат тези премии. При юношите падаме от Исландия, при младежите от Казахстан. Има ли бъдеще националният отбор?
- Юношите ги събираме поне шест пъти годишно. Водим ги на лагер в Правец, в Албена, на най-хубавите места, с най-хубавите терени, возим ги със самолет. И въпреки това не се получава, явно няма достатъчно качества. И проблемът е в методиката. Терените не могат да бъдат оправени за няколко месеца. След като се намеси държавата, ще трябва да мине време, докато станат нещата. Терени ще има примерно след пет години навсякъде. Както примерно в Кипър, ти поне видя колко терени имаше, когато гостувахме в събота. Затова сега трябва да наблегнем най-много долу, при треньорите, които учат децата образно казано да сричат по терена.