
Новият посланик на Германия Матиас Хьопфнер е роден на 18 декември 1953г. в Потсдам, тогава ГДР. Когато е още дете, родителите му се местят във Федералната Република. Завършва право в университета на Хайделберг през 1977 г. Дипломатическата му служба започва през 1987 г. в Министерство на външните работи. Назначен е в централата на МВнР в Бон. Първата му работа в чужбина е като референт за пресата в Джакарта. Бил е и в Триполи като заместник на посланика от 1995 до 1997 г. Следва служба като ръководител на дирекция, а след това като зам.-шеф на икономически отдел в министерството на външните работи в Берлин. В България идва след мандат като посланик в Отава, Канада.
Матиас Хьопфнер е женен, има две дъщери.
- Какви са първите ви впечатления от София?
- Първите ми впечатления не само от България като страна, но и от хората са много добри. Идвайки насам, нарочно не взех самолет, а пътувах с кола. Исках да добия представа за района и за страната.
България е прекрасна, а София е град с оживен културен живот, особено през лятото. Впечатли ме големият интерес към Германия тук.
- Случайно ли станахте посланик в София?
- Не, не беше случайност. Посочих България като едно от желанията си за бъдещ мандат.
- Преди да дойдете тук, бяхте посланик в Канада. Как ви се отразява преминаването от американска към източноевропейска култура на всекидневието?
- Има разлики, но и прилики. Моят престой в Канада мина под знака на германското председателство на ЕС през 2007 г. Активизирането на връзките между ЕС и Канада бе една от основните теми, по които работехме.
Сега в София отново се занимавам с въпроси, свързани с ЕС. Точно след приемането ви в Евросъюза се нуждаете от сътрудничество и подкрепа. Германия играе доста значима роля в икономически аспект. Стопанските и културните връзки между двете страни са свързани с активни политически контакти. Това прави работата ми тук изключително интересна.
- Какво можем да научим от американците?
- Можем да се поучим взаимно доста. Северна Америка е регион, който винаги е бил пример за етническа толерантност и културно многообразие. Впечатляващо е как американците успяват да се справят с етническите различия. Много европейски страни вече са имигрантски. В Германия 20% от населението има чуждестранен произход, това не го знаят и много от моите сънародници. Така че можем да научим много от Северна Америка.
От друга страна, трансатлантическите връзки са много важни за утвърждаването на ЕС като общност, особено на фона на сегашните финансови и икономически проблеми в света. Трябва да се работи още по-интензивно в тази насока.
- Какви цели си поставяте тук като посланик?
- Искам да представя Германия като модерна страна. Посолството, както изглежда в момента, не отразява точно съвремения имидж на страната. За мен ще е приоритетна задача да преустроя цялостно комплекса на посолството или поне да планирам основно нещата.
Германия е една иновативна и ориентирана към модерните технологии страна. В нея се произвежда най-много ток от вятър, като дял от общия добив на електроенергия. За това е необходима техника.
В културата сме отворени за нови контакти. Подкрепяме творческите изяви. Берлин в момента е една от най-интересните европейски столици. Искам да популяризирам тези неща у вас. Макар че, трябва да призная, познанията на българите за Германия са впечатляващи.
- Благодарение на езиковите гимназии, които имат дългогодишни традиции.
- Това е наистина важно. Тук има десетки училища, които дават немска диплома. Приятно съм изненадан, че много българи владеят задълбочено немски език. Това е важен инструмент при установяването на връзките между двете страни. Затова подкрепяме и немското училище, което е на територията на посолството и се развива много динамично.
- В момента няма трудни теми в двустранните ни отношения. Кои са все пак основните акценти?
- Германия е за България най-големият търговски партньор. Много наши фирми ценят страната ви заради квалифицираната работна сила.
Друг акцент е процесът на реформи, свързан с членството ви в ЕС, който новото правителство сега осъществява много енергично. Прилагането на европейското законодателство е тема, която наблюдавам с голям интерес и голяма доза отпимизъм.
В сферата на културата също имаме много допирни точки. Много българи следват в Германия, а това е добър признак. Бях наскоро на откриването на новата училищна медиотека към езиковата гимназия в Русе. Беше приятно да видя колко въодушевени са децата от проекта, който ние подкрепяме финансово и организационно.
- Бихте ли представили семейството си? То с вас ли е в София?
- Съпругата ми пристигна тук. Двете ми дъщери останаха в Германия. По-малката беше с нас в Канада. Но тъй като завърши училище и вече е студентка, се върна в Германия, за да следва там. Ние със съпругата ми се радваме на трите години, които ни очакват тук. Вече свикнахме, макар че нямаме собствен дом. От 3 г. към посолството няма резиденция, ноние ще се постараем да променим нещата.
- Имате ли хоби или любими занимания?
- Моите предпочитания са към спортовете. Много се радвам, че в София ски пистите са толкова близо. Така че чакам с нетърпение снега. Обичам и ветроходството, но за това трябва да пътуваме до морето. Съпругата ми е въодушевена от възможностите за туристически преходи. Ще се радвам да се включа в много екскурзии.
- Познавахте ли България от преди или сега идвате за първи път?
- През 90-те години съм минавал оттук, но сега истински опознавам страната. По време на първия ми пост във външното министерство в края на 80-те г. участвах в търговски преговори с България за договор с Европейската общност. За мен сега в известен смисъл кръгът се затваря, защото страната ви стана член на ЕС през 2007 г. Това бе като една сбъдната мечта и аз много се радвам, че тя се осъществи.
- Някои анализатори смятат, че популизмът в Европа е в настъпление. Споделяте ли това мнение и с какво той може да бъде опасен?
- Популизмът може да е много опасен, особено когато сложни проблеми се представят опростено и се пропагандират лесни решения. А след това на практика не се прави нищо за разрешаване на проблема. Така може да се разпали етническо напрежение.
От друга страна, задача на политиците е да усещат и да се ориентират по желанията на избирателите, но това не трябва да се изражда в популизъм. Такива уклони е имало и в миналото, но нашите демократични системи в Европа са успявали да се справят с тях.