
Правосъдният министър Маргарита Попова обяви в сряда, че ведомството е пред фалит заради сключени от предшественика й Миглена Тачева договори за 330 млн. лв. Те са за изграждането на съдебни палати в София и Варна и са сключени съответно с козлодуйската фирма "Енемона" и "Валекс" ЕООД - Трявна. Избрани са след специални обществени поръчки, тъй като сградите на магистратурата се строят и ремонтират при повишени мерки за сигурност. И двете фирми са проверени от ДАНС. За коментър потърсихме Миглена Тачева.
- Г-жо Тачева, защо сключихте договори за 300 млн. лв., които водят правосъдното министерство до фалит?
- Министерството на правосъдието няма как да фалира. Има подписани договори за строителството на двете съдебни палати, но не е вярно, че те трябва да бъдат изплатени до края на годината. Плаща се само при завършено строителство, а двете сгради не са готови. Приемам идеята на премиера за среща министър с министър (настоящ и бивш - бел. авт.). Готова съм на 13 ноември в 13 часа да се срещна с правосъдния министър Маргарита Попова, ако й е удобно, и да коментираме договор по договор, за да запознаем и обществото с тях.
- Защо на тази дата и в този час?
- Защото ми харесва.
- Какво ще дискутирате с министър Попова?
- Искам да седнем и да обсъдим договор по договор дали има, или няма нужда от една или друга сграда. Вече са спрени проектите за Балчик и Каварна. Нормално е в условията на икономическа криза да има приоритети, не може всичко предвидено да се свърши. Но не можеш да заявиш, че съм оставила тежко наследство. Ако не бях подписала нито един договор, какво щеше да прави днес министърът?! Той щеше да ги подпише, нали!
- Имаше си пари за изграждането на съдебните палати, когато сключихте договорите?
- Когато стартирахме процедурите, имаше излишък в държавния бюджет. Коментирахме в кабинета и премиерът Сергей Станишев каза: "Давайте проекти." Беше нормално да започнем процедура за нова сграда на районния съд и районната прокуратура в София, които работят в нечовешки условия. Има терен - на мястото на сградата на бившето ГУСВ на бул. "Цар Борис III", който стои от четири години, има пари в бюджета, има остра нужда от нова сграда, магистратите също настояваха за такава.
Сега усилията на правосъдния министър не трябва да са насочени към разваляне на договорите, а да говори с премиера и колегите си, за да получи целево финансиране, извън бюджета, за двете съдебни палати. Така, както в края на 2007 г. при бюджетен излишък ми отпуснаха 30 млн. лв. за синята сграда на гърба на столичните Хали, където настанихме Инспектората на Висшия съдебен съвет и Софийския административен съд, който дотогава работеше в 2 стаи. Ако не я бяхме купили тогава, какво щеше да пише сега в докладите на Европейската комисия, която от години ни критикува за недостатъчната площ на съдилищата ни?!
- Защо сте подписали договорите на 29 декември м.г.?
- Сигурно тогава е изтичал едномесечният срок, в който е трябвало да подпиша протокола на специалната комисия, избрала изпълнителя чрез обществената поръчка. Не съм присъствала на отварянето на офертите, не съм ги проверявала. Само утвърдих тръжните правила, които смятам, че са редовни. С тях реално се утвърждава и проектодоговор, който след това не можеш да промениш драстично.
- Критикуват ви, че 30% от сумите по договорите са преведени авансово.
- Авансът е до 30%, а не 30%. Изрично настоявах за това. Нормално е да преведеш авансова сума, как иначе да започнат строителството?!