
Със зам.-главния прокурор Бойко Найденов разговаря Василий Дружинин
Бойко Найденов е роден на 9 февруари 1965 г. в София. Завършва право в академията на МВР през 1990 г. Става стажант-съдия в Софийския градски съд. От 1991 г. работи като военен следовател към Софийската военно-окръжна прокуратура. Бил е шеф на столичните обвинители с пагони и на Софийската градска прокуратура. От 12 ноември 2007 г. до момента е директор на Националната следствена служба (НСлС). След преминаването на НСлС към ВКП е с ранг зам. главен прокурор.
- Г-н Найденов, преди време заявихте, че мафията у нас е успяла да си напазарува държавници, политици и полицаи. В момента излизат нови скандали около министри, високопоставени служители, магистрати. На това ли се дължат те?
- За съжаление нещата се потвърждават в тази посока. Вече почва да се вижда проявата на взаимовръзките от това, което се натрупваше през последните 20 г.
Тези взаимовръзки все повече излизат наяве. Реално хората може да го усетят по качеството си на живот.
Когато, вместо да пътуваш по нормални улици и магистрали, вместо да можеш да си купуваш нови жилища, да осигуряваш изхранването на семейството си, в един момент се налага да загубиш работата си, защото парите са изхарчени.
Когато се налага да свиваш разходите си все повече и повече, въпреки че имаме самочувствието на страна - членка на ЕС, когато виждаш, че правилата на нормалното човешко съжителство, на гражданското общество не се спазват - тогава разбираш, че това, което е казвано преди, има своята реална база.
- Какво прави прокуратурата в тази насока?
- За съжаление се опитваме да погледнем назад във времето, защото всичко това се е случило. Търсим откъде се генерират тези проблеми. И в крайна сметка се достига именно до тези взаимовръзки, до тези лица, които имат икономически интереси, връзки със структури в държавата, с различни хора на различни нива и на различни постове.
От друга страна, те имат контакти със структури от подземния свят. Когато тези връзки излязат наяве, се вижда, че нищо случайно няма. Не е много трудно да се направи този анализ, по-трудно е да се докаже. Това е нещото, което се опитваме да направим.
- Колко такива разследвания има в прокуратурата?
- Имаме няколко десетки разследвания, които са свързани с разходи, направени в последно време. Имаме вече обвинения срещу бивши министри.
Тук обаче не става въпрос за самоцел. Важно е предупреждението, важна е превенцията - да се знае, че нищо не може да остане скрито завинаги. Стараем се да го внушим на обществото. Макар че това става все по-трудно, защото доверието в институциите е малко, и то с основание. Ако успеем да внушим, че все пак има малка частица държавност в нашата страна, надявам се, че хората ще оценят това.
Става дума за елементарна справедливост. Ако се наложи утре 100-150 хил. души да загубят работата си, то затова има виновен. Въпросът е да открием виновните - тези, които са довели до това положение.
- Да разбираме ли, че предишното правителство по един или друг начин е крало пари от държавата?
- Не бих се ангажирал с това, че предишно или по-предишно правителство е откраднало пари. Аз говоря генерално за това, че в крайна сметка огромни парични потоци не са отишли по предназначението си - изграждане на инфраструктурни проекти, инвестиции, които да осигурят добро качество на живот на отделния гражданин.
Това дали някой е откраднал пари или не, е въпрос, който ние разследваме и ако съберем достатъчно доказателства, ще ги внесем в съда. Надявам се с усилията на целия държавен апарат, колкото и той в момента да не е на високо ниво, да успеем да свършим своята работа.
- В кое министерство има най-много злоупотреби?
- Не бих искал да коментирам, тъй като зад всяко министерство стои министър, който ще се почувства лично засегнат. Прокуратурата може да каже това единствено с обвинителен акт.
Мога само да ви уверя, че няма да има лимити в търсенето на отговорността. Защото, ако ти като министър си направил всичко възможно да сключиш един безумен договор, който години наред ще тежи на министерството, което водиш, това говори зле за тебе.
- Колко са проверяваните ведомства?
- Във всички ведомства текат такива проверки, те са достигнали различни нива.
- Как ще коментирате скандала с изнасянето на секретния доклад на ДАНС в медиите?
- Това е отражение на цялата абсурдна ситуация, до която достигнахме. Не виждам какво доверие могат да ни имат партньорите от ЕС и НАТО. Бога ми, кой би се съгласил да направи контролирана доставка, да изпрати свои агенти под прикритие у нас с риск утре те да излязат по първите страници на вестниците.
Класифицираната информация именно за това е класифицирана - за да бъде пазена. И в момента, в който е създадена най-новата ни служба, която няма тежко наследство от миналото, тя допуска всеки ден нейни материали да се публикуват в пресата, то това говори, че нещо сериозно куца.
Повтарям, за мен най-страшното е, че ние ще загубим доверието на нашите партньори за много време. Да не говорим какво доверие може да има обществото в институциите. Не може да разчитаме гражданите да ни съдействат за разкриване на престъпление, когато знаят, че могат да прочетат имената си във вестниците.
- Кой има интерес да компрометира ДАНС?
- Не става въпрос само за ДАНС, а по-скоро за всички служби. Говорим за цялостната система на функциониране на държавния апарат. Това е един организъм и ако някъде има болно място, то целият организъм страда. Ежедневната престъпност нараства непрекъснато и тепърва ще нараства. Нещата са свързани.
- Тоест определени кръгове имат интерес службите да не функционират?
- Може би определени кръгове ще извлекат чисто икономическа изгода от това определени структури да не работят. Ако липсва контрол по определени обществени поръчки, те печелят, защото се класират извън всякаква нормална конкуренция.
Ако не допускат развитие на фирми в даден отрасъл, да речем, пътно строителство, те ще печелят всички поръчки. Отделни структури пък ще печелят всички проекти в енергетиката, където става дума за огромни суми.
Ако се разбият институциите, които са призвани да защитават нормалното функциониране на държавата, някой ще има огромна икономическа изгода. Както казват американците: "Гледай къде ще отидат парите."
Отвличанията също са част от тази анархия, която се насажда. Парализирането на структурите позволява развитието на определен вид престъпност.
- Може ли да се предположи, че отвличанията зачестиха в последно време заради пренасочване на бандитите от други сектори?
- Това не може да бъде обяснено по различен начин. Когато има големи парични потоци, които се разпространяват в сивия сектор на икономиката, който достига до 40%, престъпният свят може да получи много лесно част от тези пари.
Когато тези потоци намалеят, част от тези лица остават на улицата и трябва да влязат в друга ниша. Много по-лесно е да вземаш пари от енергетика или по европроекти. Съставяш няколко фалшиви документа, плащаш няколко подкупа и в крайна сметка изкарваш едни хубави пари.
- Тоест "белите якички" отбиха част от контингента, с който са работили?
- Това е факт. Всеки се бори за своето оцеляване, колкото и грозно да звучи. И ако не можеш да крадеш по-лесни пари, намираш други сектори - по-трудни, по-опасни, поемаш си риска. И аз се надявам, че този риск ще става все по-голям и по-голям за тях.
- Доста нашумя скандалът с Красьо, за когото се твърди, че е кадрувал в съдебната система?
- Кажете ми нормално ли е един бизнесмен, млад човек, да проведе разговори с огромно количество магистрати, които кандидатстват за началници. Нормално ли е те да говорят с него. Какво общо имат те с бизнесмен, когото не познават. Абсурдно е, решавайки да станеш шеф някъде, да търсиш подобни начини.
Виждал съм много смешни обяснения на кандидати за ръководители, които са имали връзка с този бизнесмен, смешни и лъжливи обяснения. Не разбирам тяхната логика. Ако искаш да се представиш добре, по-добре е да отидеш добре подготвен. Каква е била ролята на посредника? Нека някой ми каже защо е търсил посредник при общуване с колеги юристи. Не мога да го приема.