
Какво се случва с "Белене", след като немската компания RWE излезе от проекта?
Вчера в НЕК течеше съвещание какво да се прави оттук нататък, след като зам. икомическият министър Мая Христова заяви в сряда, че ще се обявяват конкурс за нов консултант, който да прави критерии за избор на инвеститори.
В предприятието "Белене" работата продължава. Дори вчера руснаци, представители на изпълнителя - "Атомстройекспорт", се трудеха заедно с българските си партньори по техническия проект.
Чува се, че у нас са представители на финландска компания, която имала инвеститорски интерес към "Белене".
От "Атомстройекспорт" вчера изпратиха съобщение, че продължават да изпълняват договора и не смятат да спират работа. "Към днешна дата компанията не е преразглеждала задълженията си по договора заради промените във финансовата структура на проекта".
На площадката на "Белене" се монтират пречиствателни съоръжения. Извършват се инженерно-геоложко, топографско, хидроложко проучване. Завършен е демонтажът на железобетонните и метални конструкции, подготвен е изкоп за началото на строителството на първи блок. Само преди 2 дни "Атомстройекспорт" е сключила договор с руската "Силови машини" за електрооборудването на централата.
В София обаче отказът на RWE от проекта и спирането му за година и половина предизвика коментари и вълнения.
Докато икономическият министър Трайчо Трайков е в Австралия в делегацията с президента Георги Първанов, предшественикът му Петър Димитров и БСП вече му поискаха оставката.
Намерихме Трайков в Канбера. Той се възмути, че точно Димитров му иска оставката и употреби производна на думата "наглост". От няколко хиляди километра той каза, че се опитвали да спасят проекта и участието на немската компания като стратегически инвеститор. Трайков допълни, че преди провеждането на търга първо ще се обявява конкурс за консултант, който да изготви условията и да го проведе. Щяхме да го правим заедно с RWE, за да няма разминавания между нас, но ще го проведем и без тях, каза министърът. И попита - защо, когато в началото на 2009 г. правителството отпуска 300 млн. лв. на енергийното министерство, а оттам на БЕХ, за създаване на проектната компания, тя не е създадена.
Ако това е станало, RWE са щели да влязат също с едни 300 млн. лв. и сега нямало да си тръгнат, без да загубят и евроцент. "Тези пари са похарчени, като е платено директно на "Атомстройекспорт", каза министърът.
Вчера се разиграха и три вариантаза бъдещето на проекта:
- Първият е да продължи работата по площадката, докато се прави новият конкурс за консултант и той изработи критерии за инвеститори във втората атомна централа. Така нямало да има забавяне и оскъпяване.
- Вторият е - замразява се "Белене" за година и половина с всичките последици. Така най-накрая това ще стане нормален проект, първо финансово структуриран и осигурен, а след това ще следва логично техническата част.
- Третият вариант, който се допуска, е спиране на централата при това правителство.
Някои обаче виждат и добри ефекти от отказа на RWE. Вчера бившият енергиен министър Румен Овчаров каза, че това, което се случва в момента, е в резултат от забавянето на процесите по финансиране от предишното правителство. Той смята, че не са използвани съществуващите възможности и от сегашния кабинет.
Той акцентира и на двойнствената и колеблива позиция на сега управляващите. Отказът на RWE в чисто психологически план има негативен ефект. Но пък техният отказ отваря и доста по-широки възможности за търсене на нови партньори, каза Овчаров. Защото немският партньор повече от година и половина не изпълнявал ангажиментите си. Не внесоха премията от 450 млн. евро, която бе необходима за проекта. Според ексминистърът кандидати ще има.
331 млн. лв. печалба за държавната енергетика
Държавната енергетика отчете вчера 331 млн. лв. печалба преди данъци за 9-те месеца на годината. Това съобщиха от Българския енергиен холдинг.
Това е със 144,6 млн. лв. повече от същия период на миналата година. Само за месец тя прибави 22 милиона лева. Към края на август БЕХ-група отчете печалба от 309 милиона лева.
Най-голяма е печалбата на ТЕЦ "Марица-изток 2" - 87,8 млн. лв. , което е с 56 млн. повече от 2008 г.
Втори са АЕЦ "Козлодуй" с 69,9 млн. лв. Атомната централа е спечелила с 6 млн. лв. по-малко от миналата година заради спиране на VI блок, който бе в планов ремонт.
"Булгаргаз" е с месечна печалба от 5,8 милиона лева и достигна 67,4 милиона лева за 9-те месеца, "Булгартрансгаз" отчита 4,3 милиона лева печалба за месеца и 69,2 милиона лева за деветмесечието.
На загуба продължават да са НЕК, мини "Марица-изток" и "Булгартел".
Националната електрическа компания е на червено със 17 млн. лв., но свива загубата с 1,1 млн. лв., което холдингът отчита като благоприятна тенденция. Мини "Марица-изток" намаляват загубата си с 3,9 млн. лв. до 18,6 млн. лв.
Самият холдинг е на печалба със 73,8 млн. лв.
Оперативните разходи за държавната енергетика са свити с 3,5% спрямо същия период на миналата година.
Правим международен търг за нови инвеститори
Нахално е поведението на моите предшественици и искането им за оставки. При условие че на 31 юли изтече срокът за поставените от RWE условия. И те са осигурено финансиране и договор с изпълнителя. И това не е станало.
Когато RWE са влезли в проекта, са нашарили с червено готвения между НЕК и руснаците договор и са го пратили в Москва.
В първата седмица като ново правителство се видяхме с RWE и се разбрахме да има още три месеца удължаване на срока. Сега нито едно от нещата ги няма - нито 5 млрд. евро за проекта, нито договор.
Сега ще бъдат поканени нови инвеститори, като се организира международен търга. Но не сме искали заем от Русия. Обсъждана е възможността за участие на френски, италиански и руски компании. Последните ще бъдат поканени да участват наравно с останалите заинтересувани дружества.
Превърнахме се на кризисни мениджъри, защото при предишното управление по АЕЦ "Белене" се е работело на парче без ясна идея за рентабилността на централата и финансирането. Похарчените дотук 400 млн. евро за АЕЦ "Белене" са достатъчни сградите в цяла София да станат енергийно ефективни.
Централата ще бъде построена, ако има инвеститори. Не е жизнено необходима мощност, за да се гарантира енергийният баланс на България.
"Белене" ще струва над 10 млрд. евро. 4 млрд. е базовият договор, към него 1,3 млрд. за инфраструктура, 2 млрд. други разходи и лихви. Възвръщаемостта е под половин процент. Реализацията на проекта поставя и проблема за съхранението на върнатите от Русия радиоактивни отпадъци.
Опитваме се да поставим на стабилна база аргументите за решението си за проекта. Изтекли са години, в които би трябвало да се развива според добрите практики - първо с финансираща част, договори с партньори и тогава техническата. Ние дойдохме и ни казват: Трябва до един месец да решите какво ще правите с тези милиарди.
Трябва да останем в ядрения клуб - струва си
"Белене" е големият ядрен пробив на България. Да получиш разрешение от ЕК за строителство на ядрена централа в Европа, в която след "Чернобил" на практика бяха спрени всички ядрени проекти, и то с оценка, че това е проектът с най-висока степен на сигурност, е огромен успех.
"Белене" е обект на политически спекулации над 25 г. Не прави изключение и правителството на Бойко Борисов.
В проекта през тези години са налети милиарди. Той е спиран веднъж - след старта на демокрацията. Сега има заплаха да бъде спрян отново - дано не е поради "края" на демокрацията.
"Белене" не е проект за палатков лагер или велосипед. Проектирането му е възможно само на стъпки и то се прави именно така. Ако всичко бъде готово и спре, проектът ще остарее, преди да е стартирал.
Изграждането ще струва около 4 млрд. евро. Инфраструктурата - още около 1,3 млрд. Колко ще струват кредитите, ще бъде ясно само след тяхното договаряне. Цената на проекта ще се индексира според инфлацията - в ЕС, в България или по смесен вариант.
Колкото по-дълго се "точи" проектът, толкова по-скъп ще бъде. Но не бива да се дава изцяло на Русия след оттеглянето на RWE. Може да се изгради с бюджетни пари.
В света има ядрен ренесанс. Китай бълва реактори на всяко 3-месечие. Модернизират се Франция и Великобритания. Атомни мощности имат намерение да строят Турция, Албания, дори Македония. Ако България не изгради нова мощност, след затварянето на "Козлодуй" няма да бъдем в ядрения клуб, ще изгубим кадри, технологии.
"Белене" не се строи само за вътрешно потребление, но и за износ. Кое е по-добро: да транзитираме газ и нефт или да изнасяме ток. При сегашното състояние на износа ни отговорът е очевиден. Нещо трябва да изнасяме. Чушки, домати, жито, дрехи. Защо не ток? Това е стока с висока степен на добавена стойност и висока норма на печалба.
"Белене" не е само икономика, тове е научно и технологично ниво. Ниво на влияние и енергийна сигурност.
Близо 90 млн. за консултанти
Трима са консултантите до този момент по проекта АЕЦ "Белене". Това са "Делойт", която отговаря за финансовото структуриране на втората атомна централа, БНП "Париба", която трябва да структурира кредитирането, да провежда консултациите с банки и да преговаря за цената на парите, третият е "Парсънс", компанията, която е и архитект-инженер и отговаря за техническата част.
Досега са им изплатени общо 89,9 млн. евро. "Делойт" е получила за свършената работа 2,714 млн. евро, БНП "Париба" са получили 318 хил. евро.
Най-големият дял от парите е за "Парсънс" - 86,8 млн. евро.
От справка, с която "24 часа" разполага, се вижда, че за 2009 г. средствата за консултантите са: за "Парсънс" - малко над 37 млн. евро, за "Делойт" - 1,795 млн. евро, и за БНП "Париба" - 290 хил. евро.
С "Делойт" договорът е сключен на 1 януари 2005 г. за сумата от 2,511 млн. евро и възнаграждение за успех при финансово приключване и набиране на финансиране в размер на 0,25% от бюджета на проекта.
По друг договор от 24 март 2009 г. сумата е 8,9 млн. евро.
Договорът с "Парсънс" е от 31 януари 2005 г. и е за 472,8 млн. евро. Компанията е архитект-инженер до завършване на проекта.
С БНП "Париба" НЕК подписва договор на 4 юни 2008 г., за 30 хил. евро на месец за срок от 15 месеца. Възнаграждението при успех след финансово приключване и набиране на финансирането е 7 млн. евро.
Ринг
Бившият координатор на проекта Иван Атанасов казва, че сега е моментът да се смени концепцията как да се избира партньор.
Той съветва да се регистрира проектната компания за "Белене". Смята, че това е една от грешките, която е заварил, когато е поел ангажименти към проекта - да се сключва споразумение с RWE, да се преговаря и т.н., докато накрая те си тръгнат. Според него добрият ход е да се продават акции от компанията, като се апортира площадката и се включат инвестициите досега в централата.
Той обаче не е съгласен, че немската компания едва сега е видяла какво е състоянието на проекта. "Това не отговаря на истината.
Още в момента на преговорите знаеха за какво става въпрос, разполагаха с всички бюджети и документи". Затова Атанасов допуска, че има други причини за отказа им - може да са разколебани от колебливата позиция на страната ни, от неяснотата какви други партньори ще влязат в проекта. Според него тъкмо заради бавенето от страна на RWE не е бил подписан договора с руснаците.
След отказването на RWE, България трябва да направи всичко възможно да намери по-добър инвеститор.
Това пък каза вчера депутатът Рамадан Аталай, който беше шеф на енергийната комисия в предишния парламент. Той се позова на изявленията на премиера Борисов след посещението му във Франция, че оттам може да дойде инвеститор в "Белене", надява се и че след посещението на италианския премиер Берлускони компании от Италия да погледнат към проекта.
В енергийните среди се чудят защо ще се прави нов конкурс за консултант след като има договор с "Делойт" и точно тази компания прави предишния конкурс за стратегически инвеститор. Нов консултант - нови пари, реагират енергетици. От същите среди коментират, че с каквото се е хванала немската компания у нас, не е било успешно. И припомниха джойнт вентчъра за мини "Марица изток", който е от 10 години.