
С доц. Сергей Игнатов и.д. министър на образованието, младежта и науката разговаря ГЕНКА МАРКОВА:
- Доц. Игнатов, каква е ситуацията с грипа в училищата?
- Няма защо да крием общата картина - в понеделник бяха 140 000 деца, които отсъстват по болест. Нямаме информация дали всички са заразени със свински грип. Някои може да са спрени от родителите, но виждаме, че тенденцията се засилва. Веднага щом има данни от РИОКОС, пускаме съответното училище във ваканция. Има и около 1000 болни учители и засега осигуряваме заместването им. Затова препоръчваме да не се правят мероприятия с деца, да се ходи с маски. Обстановката е тежка, но не е нужна паника.
- Възможно ли е да се стигне до намаляване на ваканциите заради пропуснатите уроци?
- Не вярвам да се стигне до орязване на ваканциите.
- Кога внасяте новия закон за висше образование?
- Вече имаме идеен проект за новия закон. Основната идея е да се повиши автономията на университетите, както и тяхната отчетност. Искаме този закон да реши много неща. Първо, да почнем от това, че трябва да осигури вътрешната и външната мобилност на студенти и на преподаватели. В момента нормативната уредба споменава тази възможност, след като има кредитна система. Заедно с това обаче законът изисква и учебни планове, а двете се бият взаимно и си пречат.
- Ще може ли студент да се мести от един в друг ВУЗ?
-За вътрешната мобилност имам предвид дори от специалност в специалност да може да се мести, да записва комбинация от различни курсове.
- Това, което може например да се прави в НБУ.
- И в Американския университет в Благоевград, във Висшия институт за застраховане и финанси, във Варненския свободен университет. Но тук не става дума за пропаганда на опита на недържавните университети. Това е нормалната европейска практика.
Затруднено е вътрешното движение на студентите, възможностите за избор на отделни курсове и за по-сложни комбинации. Има противоречие между закона и други нормативни актове. Много е сложен въпросът с мобилността между университетите в България. Да започнем с това, че ректорските и академичните съвети неправомерно ценообразуват Казват, че за прехвърляне искат примерно такса 3600 лв. еднократно дарение. От един български държавен университет в друг. Това какво е? Каква кредитна система, когато вътре в страната сме въвели такива феодални схеми.
- Как намирате тези такси дарения?
- По таксите ще се произнесат съответните органи, защото разултатите от проверката вече са там.
- Такси дарения има и ако не си приет по редовния път за студент.
- Тук не става дума дори за прием на студенти, а за прехвърляне от един държавен в друг и от тях се иска такса дарение.
- Това е като такса за избор на лекарски екип, официален рекет.
- Има и случаи, когато човек се отписва от университет, и му искат 1000 лв., за да му върнат дипломата за средно образование. С обяснението, че университетът бил във финансова загуба от този студент, пък се грижели за неговото развитие, а той бил неразумен... С такива случаи се занимавах още от септември, тъкмо бях влязъл в този кабинет.
- Кой е този ВУЗ?
- Варненският технически университет, случаят се разследва от нашия инспекторат. Това са неправомерни действия - ректорският съвет не може да ценообразува.
За да стане външната мобилност, трябва да осигурим вътрешната. За да може един студент, ако иска да слуша лекциите при определен преподавател, примерно един семестър да се прехвърли в друг ВУЗ. Това е съпроводено и с финансирането на университета, което също трябва да се уреди.
Но най-сериозното, което трябва да се случи в университетското пространство във връзка с автономията, са процедурите по защита на дисертации, по назначаване на преподаватели и особено на хабилитирания състав да става вътре в университета. Това означава, че университетът трябва да провежда процедурата по защита на дисертация с журита, които се назначават ад хок за всеки конкретен случай, както се прави в цял свят. И нещо, което трудно ще мине, но ще държа на него - изборът на журито да става с активно участие на докторанта, защото той е най-добре подготвеният по темата на дисертацията. И след като сме в ЕС, е хубаво в това жури да има и хора отвъд Калотина, а защитата да е международна и да е на английски език.
Същото се отнася за процедурата по хабилитация и професурата. Това трябва да става в университета, а не във външна институция. И процедурите трябва да бъдат кратки по време и много прозрачни.
- Вашият закон ще елиминира ли ВАК?
- Ще го трансформира. Във ВАК ще може да се оплаче човек - наричам я условно апелативна комисия. Една комисия, която трябва да следи за законността на процедурите.
- Предлагате във вузовете да влязат мениджъри.
- Крайно време е академичната и финансовата и стопанската власт в университетското пространство да се раздели.
- Мениджърът ще се избира от академичното ръководство или ще се назначава от държавата?
- Той ще бъде представител на държавата, но ще се договаряме с академичното ръководство. Като се оптимизира и стане по-гъвкаво управлението на финансите и ректорът не подписва нищо, а в главата му е само повишаване на качеството и задържане на хората в университета, много неща ще се решат.
- Как ще наложите външното оценяване?
- В центъра на вниманието на университета е студентът, а не преподавателят. И щом студентът е в центъра, той трябва да участва в оценката на преподавателя Системата за качество на работата на преподавателя ще отчита студентското мнение и ще въведе диференцирано заплащане.
- Гръмнаха със заглавия “Край на изпитите”.
- Не, става дума да има текущо многокомпонентно оценяване. Защото системата за оценяване е също архаична.
- Работи се по нов рейтинг на университетите?
- Проектът върви и през февруари се очаква да са ясни първите резултати. Хубаво е да има рейтинги и те да бъдат различни от държавния рейтинг на вузовете. И този рейтинг да бъде насочен към отговори от гледна точка на потреблението на кадри - студентите, и най-важното - какво мисли бизнесът за качеството. Да се даде обратната връзка - ние си мислим за качеството по един начин, но студентът, бизнесът си мислят по друг. И тази оценка трябва да включва дори каква заплата получава завършилият. Рейтингът ще влее свеж въздух в системата.
CV
- Роден на 6 август 1960 г. във Видин
- Завършва през 1985 г. "Египтология и странознание на страните от Изтока" в Санктпетербургския университет. Специализира в Оксфорд
- През 1994 г. получава докторска степен по египтология, през 1997 г. става доцент в СУ. Основател е на египтологията в България
- От 2002 г. до август 2009 г. е ректор на Нов български университет
- От август 2009 г.е зам.-министър на МОМН, а в момента е и.д. министър
- Автор е на книгите: "Папирусът не расте на скала", "Египет на фараоните", The body of God"