
СV
- Роден на 29 април 1971 година.
- Завършил е УНСС-София, със специалност “Стопанско управление и администрация”.
- От 1996 г.е в системата на данъчната администрация, като първоначално е данъчен инспектор в ДП-Илинден към ТДД София-град.
- От 1998 г.е в ТДД “Големи данъкоплатци”, където през 2000 г. става началник на отдел “Ревизии”.
- 0т 2005 г. до февруари 2009 г. е заместник изпълнителен директор на Националната агенция за приходите.
- Г-н Стефанов, на какъв принцип подредихте имената на 167 богати, чиито доходи, имоти, коли проверявате, според печата?
- Такава цифра при нас няма. И тази година акцентът ни пада върху ревизиите на физически лица. Сега сме в кампания за заемодатели и наемодатели. Продължават и ревизиите за несъответствие на доходи с притежавано имущество. За последните 5 г. физически лица са си раздали заеми за 2,7 млрд. лв. Повечето - фиктивни. Вече сме селектирали 52 физически лица, раздали заеми за милиони. Някои от тях са дадени на фирми с тяхно участие или тяхна собственост. Ще установим имущественото им състояние и източниците за придобиването му.
- Обяснете как данъчните мерят имоти в Бояна, Драгалевци, Симеоново. Чу се за недоволни нотариуси, отказвали данни за изповядани имоти над 500 хил. лв. Къде е истината за реалното финансово състояние на елита ни?
- В момента инспекторите ни регистрират скъпи имоти, чиито собственици ще бъдат проверени. Последното ми указание е да се проверят и всички собственици на луксозни яхтии автомобили. Играем решаваща роля при ревизии на собственици на скъпо имущество над 500 000 лв. Те се извършват заедно с прокуратурата и ДАНС. Деморализиращо е хората да виждат по светски списания колко нови коли и имоти за милиони се купуват, а все да чуват, че в бюджета не достигат пари.
- Има намеци, че сте ги селектирали поръчково...
-Специален софтуер вече разпределя ревизиите между екипите. Също автоматична е и селекцията на фирми. Това ограничи корупционния натиск и подобри контрола.
- Наскоро “24 часа” съобщи за бизнесмен, внесъл 1 млн. лв. данък, след като ваши хора отворили сейфа му. Кое наложи тази акция? Какви суми събрахте от “касите” на бизнеса?
- Принудително събиране е имало и преди. Заради кризата то е по- интензивно. Една от мерките, на която някои анализатори гледаха скептично, даде добри резултати веднага. Говоря за изземването на пари от каси на длъжници. Оказа се, че бизнесмени използват финансовия ресурс на държавата като краткосрочен ниско-лихвен кредит. Минути след като обектите им бяха посетени, те преведоха дължими пари. И не става дума за малки суми, а за десетки хиляди левове, в някои случаи и за милиони. Акцията е в ход и няма обобщени данни.
- Извънредна ли е ситуацията със събираемостта на приходите?
- Не бих казал извънредна, но има обезпокоителни тенденции. Първите симптоми за намаляване на икономическата активност са налице, а това няма как да не се отрази на приходите. Не искам да съм черноглед, но всеки знае какво ще стане с пенсии, социални плащания, образование и здравеопазване, ако приходите не достигат. Затова съм категоричен, че митници, МВР, прокуратура, ДАНС и ние трябва да обединим усилията си.
- Преодоля ли НАП шока от атаките срещу нея?
- Не е тайна, че те предизвикаха тежки сътресения. Надявам се трудния момент да е преодолян, защото пред мен и 8000 служители стои трудната задача да гарантираме приходите. До март са събрани 3 млрд. лв. от данъци и осигурителни вноски. Това е с 321 млн. лв. повече спрямо м.г. Събраното от преки данъци е със 75,1 млн. лв повече. Има ръст от близо 30% при данъка за доходи по трудови правоотношения. Приходите от ДДС са 1,21 млрд. лв. - със 120 млн. лв. повече.
- И премиите ви са солидни. Вярно, законни. Ясно е, че битката на бедни хора срещу много пари е обречена. При криза обаче морални ли са ? Не обмисляте ли временно замразяване?
- С темата се спекулира отдавна. Истината е, че заплатите на служителите ни са ниски в сравнение с други сфери. А отговорността - сериозна. Не мисля, че е уместно да се правят промени. Да не забравяме, че премиите се формират от допълнително разкрити приходи - например пресечени ДДС измами.
- Прокуратурата събира доказателства за престъпление по служба в агенцията. Докъде очаквате да стигнат- до редови данъчни, териториални шефове, до вас, до ексшефката на агенцията, или нагоре?
- По този въпрос съм категоричен. Ще съдействам по всякакъв начин и с всякакви средства на компетентните органи в търсенето на истината. Който си е позволил злоупотреба със служебно положение - от редови служител до член на висшия мениджмънт, трябва да бъде наказан.
- Около скандала с лиценза на ЦСКА имаше твърдение, че човек от висшия мениджмънт е променял данни в досието на отбора. Възможно ли е или това са запалянковски страсти?
- Вие го определяте като запалянковски страсти, аз бих казал - спекулации и слухове. Още като се появи информация, се възложи проверка. Тя установи, че няма нищо вярно. Твърдението, че който и да е служител може да влезе в информационната система и изтрие нечие задължение, е абсурдно. Всички колеги с право на достъп имат лични потребителски имена и парола, всяко действие оставя следа. Всяка операция се записва като вид, дата и час. Да не забравяме, че на ЦСКА бе отказан лиценз до изчистване на задълженията към бюджета.
- Говори се, че футболните клубове имат неплатени данъци общо от порядъка на 1 милиард. Вярно ли е?
- Информацията ви е силно преувеличена. Общите текущи задължения на футболните клубове от „А” професионална група към момента са около 4,3 млн. лв. Имайте предвид, че това не е константна сума, тъй като всеки ден се предприемат мерки. Така над 1 млн. лв. от тези дългове са обезпечени с активи на клубове и запор на банковите им сметки. Като говорим за некоректните ми се ще да спомена и че 8 футболни клубове нямат никакви дългове. Ревизиите продължават. Оказа се, че много футболисти имат анекси към трудовите договори за допълнителни възнаграждения, които не са обявени при нас. Ще приложим процедура за облагането им по аналог. С изключение на няколко от големите отбори всички играчи получават по документ около 220 лв. на месец. Предстои да обложим укритите доходи. Ще проверим трансферите на футболисти и ако има данни за престъпления, ще уведомим и прокуратурата.
- Откъде изтече информация за проверки на един агент на ДАНС, на един син лидер, и на друг лидер на партия. Виждате ли връзка между тези проверки и атаките към НАП?
- Цялата дейност на служителите на НАП е регламентирана в писмени процедури. Всеки служител, без изключение е подписал декларация, за опазване в тайна на служебната информация, а законът предвижда санкции за разкриването й. Не мога да предполагам връзка между проверките и събитията от последните месеци.
- Защо прякорът на системата за управление на приходите е "чорбата"? Разваляте договора с БУЛЛ, но няма ли вина и вие?
- Няма значение как я наричат, важното е че тя е най-сложният ИТ проект за българската администрация. Първата фаза на системата е готова и реализирана. Естествено е като всеки нов продукт да има несъвършенства, но работим по отстраняването им. По отношение на договора фактите са такива: НАП е удържала в пълен размер предвидените неустойки. Втората фаза от него няма да се изпълнява в рамките на този договор.
- Какво показват проверките в офисите на НАП в Силистра и Бургас?
- Тече разследване на правоохранителните органи по тях. Затова ще се въздържа от коментар. Що се отнася до допълнителните материали, които г-н Янев ми предостави, ревизията в Бургас е възложена на инспектората на Министерството на финансите. Доколкото знам и тя още не е приключила.
- Публично никой не признава за натиск при ревизии, но всеки е убеден, че го има. Как опазвате служителите си от него?
- НАП не разпъва чадъри- нито над фирми, нито над политически партии, или приближени към тях, нито пред когото и да било. Да припомня, че ние първи “посегнахме” на знакови фигури от подземния свят и ревизирахме доходите им. Всички ревизори работят по писмени правила. Ако някой се е отклонил - вариантите са два. Или са били некомпетентни, или умишлено са се отклонили. И в двата случая такива служители нямат място при нас.
- Бизнесът се оплаква, че бавите връщане на ДДС. Как ще решите проблема?
- Към февруари т.г. не сме възстановили 560 млн. лв. ДДС Проблем има. Ще търсим решение в диалог с бизнеса. Едно от предложенията ни е да разширим кръгът на дружествата, регистрирани като големи и средни данъкоплатци.Това ще стане по точни критерии и ще ускори връщането на ДДС.
- Имате месеци до изборите. За какво ще ви стигне това време?
- Получих изключителна подкрепа от министър-председателя и министъра на финансите, за което съм благодарен. Не само за мен, но и за цялата система. И след изборите агенцията трябва да продължи да си върши работата, защото всички знаем - няма ли приходи, няма държава.