
ЦВЕТАН ЙОВЧЕВ
ОЧАКВАХ много по-широк отзвук за поредното недомислие и гавра с българския народ от страна на ДКЕВР, свързана с предложението на EVN за въвеждането на т.нар. такса-мощност или такса електромер, или каквато там такса да я наричат. Като че ли тази комисия, която съгласно закона би следвало да отстоява интересите на държавата, респективно на потребителите, отстоява и прокарва корпоративни интереси на електроразпределителните дружества. Нямам спомен досега да е отхвърлено предложение от тях за повишаване цената на тока. Това се превърна в ежегодна практика. Докога? Особено сега, в условията на криза и при спад на цената на енергоносителите и суровините в световен мащаб. Цената на електроенергията в България надмина цената й в много от развитите страни, където стандартите са много по-високи от нашите.
Ще дам следния пример: допреди 2 г. синът ми учеше в САЩ. Следдипломния си квалификационен стаж изкара в местна енергийна компания. Цената на еленергията, продавана и заплащана от клиентите на тази компания, е била 7 цента за квтч. Докато ние я заплащаме почти двойно. Всички знаем каква е цената на труда в САЩ. Искам да попитам какъв е нейният относителен дял във формирането на себестойноста на еленергията и какво е съотношението на заплащането на труда на българските енергетици спрямо това на техни колеги в развитите страни?
Наскоро прочетох в един форум, че в Македония, където България се явява основен доставчик на електроенергия, битовите абонати я заплащат по 5 евроцента за квтч (около 10 ст.) Изводът е красноречив.
Жалък и смешен изглеждаше в сутрешния блок на Би Ти Ви шефът на ДКЕВР Семерджиев в напъните си да обоснове въвеждането на новата такса. Виждате ли “...правят се разходи от ЕРД при отчитането на тези абонати, които не консумират електроенергия, издават се фактури и т.н.”, а най-смехотворното твърдение беше, че “...абонатът, който не ползва постоянно свой имот, има възможност, когато реши да го експлоатира, с натискане на копчето да консумира електроенергия”.
Боже, какво благодеяние, какъв лукс. Досадни и смехотворни стават вече аргументи, че така било в повечето европейски страни. Те звучат много често и за всяко нещо, което властта иска да защити или прокара. Дори и да е така, ние имаме специфични особености, традиция, ако щете, която не е необходимо да нарушаваме.
Но въвеждането на една такава такса е в противоречие с редица закони. Не допускайте подобно предложение да бъде прието, защото то ще се яви като прелюдия към подобни искания и на други монополисти (ВиК, топлофикации и др.). Освен това, ако я приемат, такава такса ще бъде постоянно актуализирана и повишавана в годините (спомнете си как се променяше преди години абонаментната такса на БТК).
Бих искал да засегна и прокламираното от ДКЕВР обвързване цената на електроенергията с нейното качество. За основен критерий се определят прекъсванията на електроенергията (а ако те се дължат на летни гръмотевични бури - при въздушно елзахранване, както е в селските райони и по-малки градове, тогава дори е задължително за избягване на по-тежки последици). Освен това кой ще контролира това, има ли изградени структури, как ще се информира обществото, особено хората в засегнатите райони, и т.н. Под сурдинка се споменава друг фактор, който според мен трябва да бъде и основен критерий за качество, респективно цена - а именно подаваното напрежение. Стандартът за България е 220V. Смея да твърдя,че в много населени места, особено селски райони и малки градчета, то е много под това. Причината е в преносната мрежа (стари проводници, с малко сечение, а също и остарели трансформаторни съоръжения с малка мощност). Това е така, защото всичко горепосочено е изграждано през 50-те, 60-те години на миналия век, когато електроенергия в тези населени места се е използвала само за осветление. По мое наблюдение като че ли инвестициите на сегашните ЕРД се сведоха само до подмяна на електромерите с нови, по-чувствителни, отчитащи дори и импулсното захранване на TV приемника и компютъра. В това няма лошо, но ако искаме качествена електроенергия, усилията трябва да се насочат към преносната мрежа и нейните съоръжения.
При искрени намерения от ДКЕВР тя може да сформира мобилни групи, които да инспектират напрежението в преносната мрежа в страната, да изработят карта с районите и съответно подаваното напрежение, оттам да определят цена на електроенергията, обвързана с този фактор, което в крайна сметка би въздействало ЕРД да насочат инвестициите си за рехабилитация на преносната мрежа и елсъоръженията, а ние като крайни клиенти да получим това, за което плащаме.
Иначе какво? В момента всичко, което става и се предлага, а впоследствие одобрява от ДКЕВР, изглежда като силно лобиране и протекциониране.